Trots op mijn monument "Wat heb je aan een molen zonder molenaar?" Eind juni, een mooie zomerdag, een felle blauwe lucht en daarbij een statige stellingmolen. Een monumentaal monument dus. In de ontvangstruimte de Meuleschure, wat eigenlijk het molenhuis zou kunnen zijn, ontmoet ik twee trotse bestuursleden van Stichting De Vijf Gebroeders. Deze stichting is de eigenaar van deze prachtige molen in Heinkenszand. Beide Zeeuwen met een prachtige Zeeuwse familienaam zijn bijzonder trots op hun monument. Bij een kopje koffie heb ik een leuk gesprek met Bas Quist en Wim Vermuë van de stichting. Je merkt dat ze met passie en liefde over hun molen spreken. Ze zijn er vanaf het begin bij geweest. Het begin is in dit geval het jaar 2002. Toen kopte het regionale dagblad: "Behoud van de Heinkenszandse molens dreigt verloren te gaan door gebrek aan belangstelling van de bevolking". Bas Quist, die op dat ogenblik nog niets met molens heeft, leest het en schiet in actie. Zelf is hij opgegroeid op een monumentale boerderij in Borsele en als kind liep hij wel eens op de molen die naast zijn ouderlijk huis stond. Maar dat hij ooit molenaar zou worden, stond toen nog niet in de sterren geschreven. Het stichtingsbestuur in wording, waaronder Bas, benadert een aantal mensen. Een van hen is Wim Vermuë, die dan net met de VUT is. Ze kennen elkaar wel, maar heel oppervlakkig. De molen zelf dateert van 1851. Een generatie later in 1884 werd de molen eigendom van de familie Rijk en dat bleef zo ruim honderd jaar tot 1998. In die periode kon de molen al niet meer malen, maar ook draaien was rond de jaren negentig niet meer verantwoord. De molen werd verkocht en de nieuwe eigenaar maakte plannen om de molen om te bouwen als woonruimte, maar dat mocht niet. Op 11 november 2002 wordt de molen eigendom van de stichting. De naam van de stichting verwijst naar de vroegere naam van de molen. Toch lijkt hier enige verwarring te zijn, want de molen is ook bekend onder de naam 'De drie gebroeders'. Die naam verwijst waarschijnlijk naar de drie zonen van A. Rijk en Johanna Bek, die in de eerste helft van de twintigste eeuw op de molen werkten. In een akte van 1851 wordt de molen echter al verpacht als 'De Vijf Gebroeders', refererend aan de eerste eigenaar Raas en zijn vier broers. De stichting belooft na aankoop de molen te restaureren en te exploiteren. De toenmalige Rijksdienst voor de Monumentenzorg stelde een restauratieplan op en de stichting zelf schreef een beleidsplan en een wervingsplan om de nodige subsidies te verwerven. De restauratie werd op 635.000 euro geschat, waarvan de stichting zelf dertig procent moest ophoesten. Beide heren vertellen vol passie Bas Quist en Wim Vermuë voor 'hun molen', De Vijf Gebroeders in Heinkenszand (foto's Mieke Wijnen Fotografie). hoe ze daar dankzij vele sponsoren zijn in geslaagd. Ze beseffen dat ze dat net nog in een goede periode hebben kunnen realiseren. In 2004 kon de stichting starten met het opnieuw funderen van de molen. De stichting hield het werk in eigen beheer - Bas en Wim hebben beiden een technische achtergrond - maar ze werkten uiteraard samen met gespecialiseerde firma's. Aan de hand van een fotoboek bekijken we wat er tussen 2004 en 2007 allemaal is gebeurd. Het is de periode van de grote werken. En dat zijn er heel wat, te beginnen met de funderingswerken en het rechtzetten van de scheefgezakte molen. Daarna volgt het herstel van het metsel en voegwerk van de molenromp. Alles was vochtig, de molen moest opgehoogd worden. Beide mannen hebben er een dagtaak aan om de restauratie te begeleiden en zelf de handen uit de mouwen te steken. Soms zijn ze vijf volle dagen per week bij de molen. Ze slagen erin een aantal oude onderdelen te vrijwaren, zoals De restauratie van het molenmakerswerk was de laatste fase van de tussen 2004 en 2007 opgeknapte molen. Zeeuws Erfgoed 1 7 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 17