HKSSpBjJS Ruim honderd jaar was de molen in handen van de familie Rijk. Datering begin 1900 (foto Weenink Snel N.V., bron: ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland). ".■ftfl '-jtf- 'iz een aantal balken. Met het behoud van die onderdelen houdt de molen als het ware zijn ziel, de erfgoedwaarde vergroot er alleen maar door. Uit de romp worden de slechtste stukken verwijderd. De stenen die nog goed zijn worden schoongemaakt. Met enkele vrijwilligers bikken ze ruim 5000 stenen voor hergebruik. "Gelukkig gingen er ook 30.000 stuk", vertelt een van de heren. Daarna moeten ook nog alle voegen verwijderd worden. Daar gingen vijf volle weken in zitten. De restauratie van het molenmakers- werk is de laatste fase. In juli 2007 is de restauratie voltooid - 648.000 euro later - en beschikt de stichting en het dorp Heinkenszand weer over een prachtige molen. Met het restaureren van een molen breng je de molen natuurlijk nog niet weer tot leven. De molen wordt uiteraard gebruikt als achtergrond voor huwelijksrepor tages, maar dat zorgt er nog niet voor dat de molen ook deel uitmaakt van de gemeenschap. Wat heb je aan een molen zonder molenaar? Ook op dat vlak laat de stichting zich echter niet onbetuigd. Bas Quist besluit zelf de molenaarscursus te volgen om de molen ook te laten draaien en te laten malen. Bas wordt dus vrijwillig molenaar, de molen draait en maalt elke zaterdag, bezoekers zijn welkom. Op dit ogenblik werken ze met twee vrijwillige molenaars, maar ze zijn niet meer van de jongste en zoeken dus op volging. Gelukkig zijn er nu ook nog twee jonge molenaars in opleiding. De stichting blijft ambitieus. Om nog meer bij het gemeenschapsleven betroken te raken, openen ze in 2014 een ontvangstgebouw dat ze onder andere gebruiken voor educatieve doeleinden en verhuur voor bijeen komsten. Bezoekers kunnen er een kopje koffie drinken. Ook het op de molen gemalen meel wordt er te koop aangeboden. Het aanbod bestaat uit diverse soorten meel, maar ook uit pakketten om bolussen en pannenkoeken te maken. Ook communicatie met de buitenwereld is belangrijk. Een van de leden zorgt hiervoor. De stichting heeft een website en een facebookpagina. Minstens twee keer per jaar houdt de stichting boerenmarkten. De Nationale Molendag en Open Monumentendag zijn ideale dagen om de molen in de kijker te plaatsen, maar ook met de jaarlijkse braderie in Heinkenszand is de molen deel van het geheel geworden. Vroeger stopte de braderie aan de rand van het dorp, maar tegenwoordig staan er kraampjes tot aan de molen. Bezoekers kunnen dan de kraampjes bekijken en eindigen bij de molen, waar er koffie, frisdrank en pannenkoeken wachten. Vorig jaar bakten ze 680 pannenkoeken! Op dergelijke evenementen en op de zaterdagen komt er dus wat geld in het laatje. Dat hebben ze hard nodig voor het jaarlijkse onderhoud, dat handenvol geld kost. De Monumentenwacht inspecteert de molen tweejaarlijks. Het is de gemeente Borssele die de afspraken maakt. De stichting prijst zich gelukkig dat de SCEZ een molen specialist bij de Monumentenwacht heeft. Ze zijn heel tevreden over de samenwerking. De stichting doet heel veel zelf, maar uiteraard moeten ze rekening houden met monumentale waarden. Dat wil zeggen dat ze niet zomaar iets kunnen veranderen. In dergelijke gevallen adviseert de Monumentenwacht wat er kan en moet gebeuren. Het gesprek eindigt met een lichte negatieve noot. De stichting is op zoek naar jongere leden. De huidige bestuursleden worden wat ouder. Maar zoals in elke stichting blijkt dit niet zo evident. Voor ik wegga, krijg ik van Wim nog een privérondleiding in de molen. De passie en de trots straalt ervan af. Ik laat me onderdompelen in de molenterminologie: de vang, de lui, de licht enzovoort. Ik ken alle onderdelen van de molen omdat ik ooit heel lang geleden een scriptie schreef over de dialectnamen van de molenonderdelen in Vlaanderen. De stichting mag trots zijn op hun werk van de laatste decennia. Heinkenszand heeft er een mooie plek aan overgehouden. Veronique De Tier Bent u ook zo'n trotse monumenteigenaar? Laat het de redactie weten! Dit kan door te mailen naar zeeuwserfgoed@scez.nl. Uit de inzendingen maakt de redactie een selectie zodat verschillende monumentcategorieën aan bod komen. Zeeuws Erfgoed 18 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 18