'Private weelde, publieke armoede' Ontwikkelingen Deltawerken behoeven nieuwe integrale benadering Interview met Marinke Steenhuis over de cultuurhistorische waarde van de Deltawerken. Marinke was keynotespreker op de themamiddag 'Deltawerken en Kustvisie Zeeland', die de SCEZ organiseerde op 27 juni 2018 in het Deltapark Neeltje Jans, gelegen op de Oosterscheldekering tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. De Stormvloedkering in de Oosterschelde. -■ li, Wat is je persoonlijke band met de Deltawerken? Wij hebben onze drie kinderen gekregen in de Rijnmond (Schiedam). Omdat we ook naar 'buiten' wilden, hebben we lange tijd een huisje gehad op Westenschouwen. Gisteren reed ik opnieuw de route over de Deltawerken. Dat is bijna een soort van sentimental journey omdat het landschap is verbonden met mijn herinneringen, met de verhalen van toen de kinderen nog klein waren. Daar gaat landschap over. Het gaat over uitzichten, verstilling, geuren, de wind in je haren. Ook de geur van de duinroos bracht me weer helemaal terug. Waarin schuilen voor jou de belangrijkste waarden van de Deltawerken? De Deltawerken zijn zo veel meer dan de technische waterwerken waar je ze in eerste instantie mee associeert. De Deltawerken hebben Zeeland de moderne tijd ingeloodst. Niet alleen door dammen en waterwerken, maar ook omdat er een heel programma aan social engineering en landschappelijke inrichting aan vast zat. Er moest alleen eerst een ramp gebeuren om het uitgevoerd te krijgen, want de plannen voor de kust- verkorting lagen al klaar. Maar na 1953 is er, in een tijd van een sterke overheid, doorgepakt. Die integrale aanpak werd mogelijk gemaakt door de Deltawet en een aparte Deltadienst, waarin Rijkswaterstaat en de Rijksdienst voor het Nationale Plan samenwerkten met provincies, waterschappen en (natte) aannemers. Dat is een constructie die in deze neoliberale wereld niet zo eenvoudig meer te organiseren is. Daarnaast werd de opgave integraal benaderd, waarbij toen al gebruik is gemaakt van cultuurhistorische kaarten. Ook werden landschappelijk waardevolle elementen meegenomen en speelden natuurbescherming en de ontzilting van de landbouw een rol. Maar ook bejaarden tehuizen waren deel van de aanpak! Ouderen woonden toentertijd vaak nog bij de familie in, maar je vindt in de archieven terug dat ook de sociaal-culturele kant van hoe mensen leven in één greep in de planvorming is meegenomen. Ook de ecologie was toen al van belang. Deze brede benadering, met oog voor sociale, economische en culturele aspecten van het leven in deze regio, heeft mij ontroerd; ons geheugen is zo kort, we denken zelf altijd de eerste te zijn die iets uitvindt. Een andere waarde schuilt in het feit dat de Deltawerken Zeeuws Erfgoed 20 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 20