zijn aangelegd in een - zoals wij dat noemen - 'verbeterd systeem'. Men is begonnen met de eenvoudigst te realiseren opgave en vervolgens liepen de werkzaamheden steeds verder op in moeilijkheidsgraad. Dus van de korte Veerse Gatdam naar de Brouwersdam, die een breed zeegat met veel uitsleep moest afdammen. Het proces van de Oosterscheldekering toont ook onze gewijzigde maatschappelijke inzichten ten aanzien van kustverdediging en de balans tussen milieu en natuur en harde ingenieurs werken. De Zeelandbrug - formeel geen deltawerk - heeft al een rijksmonumentale status en de Algerakering en Haringvlietdam, beide in Zuid-Holland gelegen, ook. Maar met de zeespiegelstijging en de klimaatopgave waar we voor staan is het niet meer reëel om ze in hun huidige gedaante een status te geven. We weten dat ze allemaal zullen moeten gaan veranderen en deze veranderingen gaan verder dan een nieuwe klep of doorlaat. We staan onherroepelijk voor een nieuwe opgave. Mijn oproep zou zijn: maak van de nieuwe deltawerken - ook al realiseer je ze met tussenpozen - weer net zo'n samenhangend geheel als ze dat in de jaren vijftig en zestig tot begin jaren tachtig van de vorige eeuw hebben gedaan. Dat is tegenwoordig ingewikkelder, nu er met consortia (aanbestedingen en dergelijke) wordt gewerkt. Het zou voor het proces goed zijn om van tevoren de kernwaarden van de Deltawerken vast te leggen. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om de belevingswaarden zoals horizon, open water en de scheiding tussen zout en zoet. Maar het gaat vooral om de specifieke ontwerplogica van elk Deltawerk in zijn landschappelijke context. Ons rapport uit 2014 maakt daar een begin mee. Ook zou geprobeerd moeten worden de Deltawerken niet als kerstboom te zien en vol te hangen met 'prullaria' als infocentra en bankjes. Hiermee loop je het gevaar de eenvoudige en 'luxe' schoonheid te verliezen. Een ontwikkeling als Brouwerseiland is niet goed. Daar leg je voor altijd de baai mee vol. Ik noem dat 'private weelde, publieke armoede', om collega en landschapsarchitect Dirk Sijmonds aan te halen. Sterker nog: Brouwerseiland parasiteert op het bestaande landschap. Die baai en het uitzicht op Scharendijke zijn daarmee letterlijk en figuurlijk ontoegankelijk geworden voor gewone mensen. De ruimte lijkheid die je ervaart in de route met wisselende uitzichten op de Grevelingen en de Noordzeekust verdwijnt dan. Het is een enscenering, bijna een theaterstuk, voor de auto. Dat kun je niet 'pakken' in economische waarde, maar wel in belevingswaarde. Als je alleen de economische waarde centraal stelt krijg je een Belgische kust als resultaat en daar word ik verdrietig van. Het lukt de Provincie Zeeland en de Zeeuwse overheden helaas niet om vanuit kernwaarden naar het deltalandschap te kijken. Het project Waterdunen is overigens een voorbeeld van hoe het wel goed kan gaan, want daar wordt een dijkversterking aangegrepen om iets interessants toe te voegen aan het landschap. Het ontbreken van een integraal masterplan is dus een grote bedreiging. Nu worden er op ad hoc basis te veel plannen en plannetjes gemaakt en uitgevoerd, zonder achterliggende visie. Dat is de Brouwersdam! Daar is heel nauw samengewerkt met de landschapsontwerpers van Staatsbosbeheer. Het unieke van ons kleine land is de enorme diversiteit aan landschappen op een klein oppervlak, van löss (zeer fijnkorrelig dekzand) tot duinen en van keileem tot arme Dr. Marinke Steenhuis (1971) is oprichter en partner van bureau SteenhuisMeurs in Rotterdam. Dit bureau heeft voor het Rijk de cultuurhistorische waarden van de Deltawerken in kaart gebracht en later ook vertaald in een groot publieksboek, De Deltawerken, dat in 2016 verscheen. SteenhuisMeurs werkt aan vraagstukken op het gebied van herbestemming, landschap, erfgoed en ruimte, waaronder de Tweede Kamer, dorpen in het Groningse gaswinningsgebied, verschillende wereld erfgoeddossiers en de verbetering van de Afsluitdijk, de waterkering tussen Noord-Holland en Friesland. Zouden de Deltawerken ook een monumentale status moeten krijgen? Behalve de klimaatsverandering, welke andere bedreigingen zie je voor de Deltawerken? Wat is je favoriete deltawerk? Zeeuws Erfgoed 2 1 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 21