Archeologisch nieuws Afb. 1. Uitsnede Dijkenkaart van Zeeland rondom Cadzand. De dijken zijn met zwarte lijnen aangegeven. Project Zeeuwse dijken afgerond In 2016 begonnen de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE), de Provincie Zeeland, de SCEZ en de AWN Vereniging Vrijwilligers in de Archeologie een gezamenlijk project om een digitale kaart (GIS) en een database op te stellen voor de zichtbare en niet meer aanwezige Zeeuwse dijken. Dijkendeskundige en AWN-lid Bas Chamuleau bracht als vrijwilliger van de SCEZ door het bestuderen van kaarten, archiefbronnen en literatuur de gegevens bij elkaar. Basis voor het onderzoek vormde de Dijkenkaart van Zeeland, die in gedrukte vorm in secties ter beschikking werd gesteld (afbeelding 1). Omdat het project in 2017 nog niet kon worden afgerond is het nogmaals, opnieuw met financiering van de RCE, verlengd tot 30 juni 2018. Afb. 2. Uitsnede Dijkenkaart omgeving Cadzand, na bewerking. Rode cijfers: dijkcodes bestaande Dijkenkaart. Blauwe cijfers: aanpassingen en aanvullingen voor de digitale kaart. Het resultaat van dit onderzoek wordt enerzijds ondergebracht in een landelijke digitale dijkenkaart van de RCE, anderzijds verwerkt in een nieuwe kaartlaag voor de Cultuurhistorische Hoofdstructuur (CHS) van de Provincie Zeeland. De CHS-kaart bevat meer informatie, onder andere over verdwenen dijken (afbeelding 2), die niet in de landelijke kaart is ondergebracht. Het Zeeuwse deel daarvan is uitsluitend gebaseerd op de bestaande dijken op de Dijkenkaart van Zeeland. Het maandenlange monnikenwerk van Bas Chamuleau is grotendeels afgerond, de digitale data zijn grotendeels verwerkt in de beide GIS-systemen. Op een nog te bepalen moment worden de kaarten gepresenteerd en zijn de data beschikbaar voor gebruik in beleid en onderzoek. Informatie daarover volgt. Vechten tegen de Bierkaai Nog tot en met 11 november is in Museum Hulst (voorheen Streekmuseum 'De Vier Ambachten') aan de Steenstraat 28 de tentoonstelling 'Vechten tegen de Bierkaai' te zien. Hierin worden archeologische objecten getoond van de opgraving bij het project De Nieuwe Bierkaai (2011). Deze heeft een uniek complex opgeleverd, met talrijke vondsten uit de Gentse oorlogen (vijftiende eeuw), Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) en Franse oorlogen (onder meer 1747). Zoals veel militaria: helmen en kurasonderdelen, maar ook kleinere objecten zoals kruitmaatjes en rapiergevesten. Heel opvallend zijn twee redelijk complete helmen. De eerste is een zogenaamde Cabasset uit eind zestiende, begin zeventiende eeuw. Het is een simpele helm van 21 x 26 centimeter, afgewerkt met rozetvormige klinknagels. Het tweede exemplaar is een vizierhelm uit het midden van de zeventiende eeuw, van eveneens 21 x 26 centimeter. Talrijke kogelgaten vallen op. Voordat deze helm in de Hulster haven belandde is hij verschillende keren geraakt, mogelijk tijdens het befaamde Beleg van Hulst in 1645. Doorzeefde vizierhelm uit Hulst, circa 1650. 'Cabasset' uit Hulst, eind zestiende/begin zeventiende eeuw. Zeeuws Erfgoed 23 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 23