Zuid-Beveland Opgraving 'in de schaduw' van de vliedberg aan de De Kempenaerstraat (foto WAD). deze indrukken niet. Daarom is het ook mogelijk dat ze afkomstig zijn van oventjes; voor etenswaren zoals brood, misschien ook voor het bakken van potten. Verschillende kuilen met brandafval en ook diepe kuilen voor het winnen van veen zijn andere blijken van industriële activiteit. De nadere uitwerking zal hopelijk meer licht werpen op de precieze datering van de sporen en biedt misschien ook meer inzicht in de aard van de activiteiten. Duidelijk is, zoals we recent bij veel middeleeuwse opgravingen zien, dat de bewoners van de vindplaats met regelmaat geteisterd zijn door overstromingen en (tijdelijk) het gebied moesten verlaten. Opgraving bij vliedberg Vlissingen Op de locatie van een voormalig schoolgebouw aan de De Kempenaerstraat in Vlissingen-Paauwenburg voerde de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) een kleine opgraving uit. Het terrein ligt bij een middeleeuwse vliedberg en in proefsleuven zijn verschillende sporen en vondsten aangetroffen. Op vliedbergen stond doorgaans een mottekasteeltje, waarvan een reconstructie te zien is bij museum Terra Maris bij Westhove. De berg inclusief kasteeltje/toren vormden het opperhof. Tot hetzelfde complex behoorde ook een ne(d)erhof, waarop de boerderij van de ambachtsheer stond. Alleen in tijden van nood trok men zich terug op de berg; het dagelijks leven speelde zich af op de neerhof. Daarom geniet de opgraving van een neerhof extra aandacht bij archeologen. Hoewel de opgraving nog uitgewerkt moet worden, is duidelijk dat de opgraving niet ter hoogte van de eigenlijke neerhof plaatsvond. Uit de grondsporen kon niet de plattegrond van een groot gebouw worden gereconstrueerd. Wel zijn veel sporen van verschillende (industriële) activiteiten aangetroffen. Opvallend waren veel grote stukken verbrande klei. Dit kunnen resten van huiswanden zijn. Die waren vaak opgebouwd uit vlechtwerk van twijgen en vervolgens dichtgesmeerd met klei. Als een huis afbrandde, bleven stukken verbrande klei over, vaak nog met indrukken van de twijgen. Onze stukken hadden Wrakhout van de Kaloot Na een particuliere vondstmelding trok de SCEZ op 5 juni naar De Kaloot bij Borssele. In het strandslib alhier bevond zich een stuk wrakhout. Het fragment bleek 1,25 meter lang, 0,25 meter hoog en 0,15 meter breed. Het bevatte 5 ijzeren pennen van 0,42 meter lang. Aan een zijkant waren op twee plaatsen houten pen-en-gat-verbindingen zichtbaar. Een specialist in scheepsonderdelen bij de Rijksdienst voor Wrakhout van De Kaloot. het Cultureel Erfgoed gaf aan dat het inderdaad om een onderdeel van een schip kan gaan: misschien om een deel van een 'wantrust'. Dit is een houten balk die horizontaal uit de huid van een zeilschip steekt om het want (tuigage) aan te bevestigen. Er is besloten om het fragment in situ te laten liggen. Zeeuws Erfgoed 26 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 26