ERFGOEDallerlei Boeken en eenmalige uitgaven ^CI.LERE EN P1E ruin De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Jan van den Boom (samenstelling), Ed Stikvoort en Marten Hemminga (eindredactie), Uit de kunst. Hedendaagse landschapsschilders van Zeeland (Wilhelminadorp: Stichting Het Zeeuwse Landschap, 2017) 61 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-94-9059206-6. Het boek komt voort uit de rubriek 'Uit de kunst' in het tijdschrift van Het Zeeuwse Landschap, waarin landschapsschilders hun werk lieten zien. De 25 geportretteerde kunstenaars zijn in dit boek gebundeld met afbeeldingen van hun werk. Aan bod komen onder meer Adri Karman, Adri Geelhoed, Jopie Minnaard, Cocky Wattel, Nicole Henderiks, Hetty de Wette, Peter van Nes, Johan van Waes en Christiaan Keulemans. Met een inleiding door Jan van den Boom. Joke den Engelsen-Dekker, Terug naar de vijftiger jaren. Herinneringen aan mijn zorgeloze kindertijd aan de Kloetingseweg in Goes (Rotterdam: Calbona Uitgeverij, 2018) 116 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94 9295409-1. De destijds vierjarige schrijf ster kwam in 1951 vanuit Middelburg aan de Kloetingseweg in Goes te wonen, waar zij een zeer gelukkige jeugd doorbracht. Die wordt beschreven aan de hand van 29 thematisch ingevulde korte hoofdstukken over onder meer het huis, de step, kleuterschool en lagere school, kerstfeest, de postbode, de watersnoodramp, kastanjes zoeken, brandnetels, boodschappen doen, vliegeren, een nieuwe fiets, heerlijke zomers en andere gebeurtenissen. Jan Willem Bosch, met medewerking van Kees Bos, et al., Polders en pleinen van het Landschapspark Borsele (Heinkenszand: Gemeente Borsele, 2018) 256 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90 71937-61-3. In 1989 begint de gemeente Borsele aan de herinrichting van de dorpspleinen van onder meer Baarland, Borssele en Nieuwdorp. De vernieuwende plannen, waarbij de oorspronkelijke kwaliteiten van de ruimtelijke omgeving werden blootgelegd en geaccentueerd, behalen in 1994 een landelijke derde plaats als officieel voorbeeldplan van de Rijksplanologische Dienst. De waardering leidde bij de gemeente Borsele tot actief ruimtelijk beleid dat zich kenmerkt door veel oog voor de kwaliteit van haar dorpen en dorpskernen. In vier hoofdstukken, rijkelijk voorzien van foto's en diverse kaarten, komen aan bod: Landschapspark met een unieke identiteit, Landschapsgeschiedenis van Borsele, Het recente landschap en Het landschap van de dorpen. Met proloog van wethouder Kees Westrate, epiloog van de auteur, register van aardrijkskundige namen, personenregister, noten, bibliografie en fotoverantwoording. Frans Dooms, Peter van Nes, Piet de Blaeij (redactie), Opkomst en ondergang van de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij (Terneuzen: Heemkundige Vereniging Terneuzen, 2018) 200 pag.; ill., foto's, tek., tab.; ISBN 978-90-803614-5-4. Deze uitgave kwam tot stand door de Heemkundige Vereniging Terneuzen. De Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij (TSM), waar meer dan duizend mensen hun brood verdienden, was meer dan vijftig jaar een begrip in Zeeuws- Vlaanderen. De auteurs, waarvan twee oud-werknemers, vertellen in acht hoofdstukken het verhaal van de werf die in 1979 haar deuren sloot. Aan bod komen onder meer het ontstaan van TSM in 1924, de werf tijdens de Tweede Wereldoorlog, de uitbouw en bloeiperiode tot circa 1963, de neergang en faillietverklaring van de werf in 1979 en de Werf Hansweert als onderdeel van TSM. Het laatste hoofdstuk bevat tal van anekdotische verhalen over de werf. Bevat overzichtslijsten van TSM-commissarissen, belangrijke reparaties, nieuwbouwschepen en bouwnummers, personeel, materieel en bouwvergunningen en een verklarende woordenlijst en een literatuur- en bronverantwoording. Willem van der Ham, Eric Berkers, Paul Brusse, et al., Modern wereldwonder. Geschiedenis van de Deltawerken (Amsterdam: Boom, 2018) 446 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-94-244-2373-6. Publicatie over de Deltawerken in al hun facetten, samengesteld uit bijdragen van diverse auteurs. Bert Toussaint schreef de inleiding en de epiloog (de toekomstige Delta) op deze studie. Van Willem van der Ham zijn er bijdragen over veiligheid (de uitvoering van het Deltaplan), de ruimtelijke ordening en de vormgeving en inrichting van het Deltalandschap en de beeldvorming (of de Deltawerken als nationaal icoon). Alex van Heezik heeft het over de waterhuishouding en de ecologie van het systeem, Eric Berkers beschouwt de innovaties die in de vele projecten werden toegepast. Paul Brusse bekijkt de economische effecten van de Deltawerken op de ontwikkeling van de regio en Hans Buiter de ontwikkeling van het toerisme door de Deltawerken. Bevat eindnoten, literatuurlijst, illustratieverantwoording en register op persoons- en plaatsnamen. Katie Heyning, Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw (Zwolle: WBOOKS, 2018) 96 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-94 6268264-4. Hoeveel prenten, tekeningen en schilderijen bezaten de Zeeuwen rond 1650? Welke onderwerpen waren populair en waar werden de schilderijen opgehan gen? Welke meesters werden in Zeeland gewaardeerd? Heyning laat schilderijen zien uit de Goedaert-collectie van Birgitte en Kees Beaart en de museale collectie van het Stadhuismuseum Zierikzee. Deze collecties vormden tevens de basis voor de tentoonstelling 'Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw' in het Stadhuismuseum Zierikzee. Na een inleiding over het leven en het werk van Johannes Goedaert volgen drie hoofdstukken over de Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw, de kunst en kunstenaars in Zierikzee en de Goedaert- collectie, alle rijkelijk voorzien van illustraties van de beschreven werken. Met noten, literatuurlijst en een lijst van tentoongestelde tekeningen en schilderijen van onder meer Francois Ryckhals, Pieter Borselaer, Dirck van Delen, Adriaen van de Venne en Abraham Blommaert. Jan de Jonge (foto's), Cees Maas (tekst), Aan de keukentafel. Binnenkijken in Westkapelle. 110 inwoners geportretteerd aan de keukentafel (Westkapelle: Jan de Jonge Fotografie, 2018) 227 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-828313-0-6. Fotoboek met de weerslag van ruim één jaar fotograferen in de huiselijke intimiteit van de keuken in Westkapelle. Ruim honderd Westkappellenaars en hun gezin werden gefotografeerd op de plek waar ze zich in huis het meest thuis voelden: aan de keukentafel. Jan J.B. Kuipers, met medewerking van Ad Tramper, et al, Westerschelde. Portret van een open zeearm (Kloetinge: Uitgeverij de Groote Roeibaerse, 2018) 192 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90 811356-9-6. De bron van de (Wester)Schelde ligt in de Noord-Franse gemeente Gouy. Via talrijke gehuchtjes en dorpjes meandert deze rivier langs Antwerpen, om daarna in een kilometersbrede zeearm in de Noordzee uit te monden. De auteur beschrijft in zes hoofdstukken met korte paragrafen een groot aantal aspecten van deze rivier: het ontstaan van de rivierarm tot 1404, het economische belang van de rivier voor de aangrenzende regio's, de rivier als poort naar de wereld, dammen, kanalen en oorlogsgeweld, bescherming, industrialisering en milieubewustzijn en flora en fauna. Het boek sluit af met een vin -e; Khiptparfc Eerself l^U-iL'isk lLb. i^i^Ui A ■fMtïïEUitEKJiïï HULUHirFI.] Zeeuws Erfgoed 28 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 28