OVER s KASSEIEN KIEZELSTENEN IK neüIand KOERSEN tiental kleine bijdragen over onder meer streekgerechten. De vele foto's, opgenomen in fotokaternen en ingedeeld op onderwerp, zijn afkomstig van de fotografen Theo Spinnewijn, Fabiola Gies, Ronald van 't Hul en anderen. De illustraties zijn van de hand van Jan Willem Hament. Bevat bron- en fotoverantwoording. Anya Marinissen, Perry Moree, Zeeuws dozijn. Portretten van sterke vrouwen (Middelburg: ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, 2018) 35 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90-72151-46-9. Uitgave in verband met de ingebruikname van de bestuurskamer van de ZB, die voorzien is van de portretten van twaalf Zeeuwse vrouwen. Na een voorwoord van de samenstellers volgt een inleiding door Els Kloek, samenstelster van het Vrouwenlexicon. Hierna volgen twaalf korte biografieën van de geportretteerde vrouwen: Henriëtte van der Meij, Bertha Ogterop, Mathilde Berdenis van Berlekom, Marie Tak van Poortvliet, Elisabeth Boddaert, Neeltje Lokerse, Mies Elout- Drabbe, Jacoba van Heemskerck, Rika Ghijsen, Engelina Johanna van den Broecke-de Man, Francien de Zeeuw en Mathilde Willink. Martijn Sargentini, et al, Koersen over kasseien kiezelstenen in Nederland (Houten: Uitgeverij Unieboek Het Spectrum bv, 2018) 214 pag.; foto's, krt.; ISBN 978-90-00-35619-5. Over kasseiwegen en stoffige paden met kiezels wordt al meer dan honderd jaar gefietst. Geïnspireerd door een anekdote van oud-wielrenner Hennie Kuiper en nieuwsgierig naar de verhalen, trucs en geheimen van andere wielrenners, is Sargentini in gesprek gegaan met profrenners, parcoursbouwers, gepensioneerde sportfotografen, journalisten, café-eigenaren en vele anderen. Een oproep in het tijdschrift Fiets leverde een stroom van reacties op over (verstopte) kasseiwegen in heel Nederland. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er hiervan tussen de oneindige akkers nog circa tien te vinden, waarvan de Timmermansweg/ Smokkelweg in de Clarapolder bij Pyramide zonder twijfel de eretitel 'zwaarste strook van Nederland' draagt. De auteur heeft voor dit boek alle uithoeken van Nederland bezocht en de meest uitdagende fietsroutes op de kaart gezet en de stroken ook zelf gefietst. Bevat voorwoord, dankwoord en verantwoording door de auteur en met bron- en fotoverantwoording. Karlijn de Splenter, Corinne Lecluyse, Peter van Hanegem, WeitjeRock 10 (IJzendijke: www.weitjerock.com, 2018) 156 pag.; ill., foto's. Foto-impressie van tien edities WeitjeRock. Het muziek- en cultuurfestival Weitjerock in IJzendijke ontstond eind jaren negentig van de vorige eeuw als reactie op de verhuizing van het grote Belgische festival Torhout- Werchter. Meer dan eens stond het voortbestaan op losse schroeven en werd het festival jarenlang niet georganiseerd, maar in 2017 was het tijd voor de jubileu meditie. Er is een overzicht met cijfers en feiten over de line-up in de jaren 1999 2003 en 2013-2017 en beschrijvingen van de organisatie van het festival van edities, alle tien ruim voorzien van fotomateriaal. Na een (illegaal) begin met 125 toeschou wers, verwelkomde de tiende editie van het festival 3.300 bezoekers. Hoog tijd om daar een boek over te schrijven, vonden de samenstellers. Ellen de Vriend, De Tien van Renesse Een eiland in oorlogstijd (Uithoorn: Karakter Uitgevers, 2018) 255 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-452-1527-3. Aan de hand van getuigenverhoren, archivalia en gesprekken met nabestaanden beschrijft de auteur de gebeurtenissen rondom de executie van de 'Tien van Renesse' in december 1944. Deze tien verzetsmensen wilden oversteken naar het bevrijde Noord-Beveland maar werden opgepakt, waarna de doodstraf en andere scherpe represailles volgden. De schrijver vertelt dit op narratieve wijze. Doordat feit en fictie ineenvloeien is er zowel sprake van een romanvorm als van een journalistiek verslag. In vijftien hoofdstukken worden betrokken personen en hun leven voor het voetlicht gebracht, waarbij onder meer de crisisjaren, het verzet, de inundatie van 1944, de oversteek naar de Bevelanden, de berechting, executie en nasleep daarvan aan bod komen. Bevat een middenkatern met fotopagina's, een nawoord over de totstandkoming van het boek, een lijst met in het verhaal voorkomende personen en een summiere bronnenlijst. Francisca van Vloten, De schilders van Domburg (Zwolle: WBOOKS, 2018) 263 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-94 6258260-6. Van oudsher hebben kunstenaars over Walcheren getrokken op zoek naar de natuur en het bijzondere licht. Domburg, waar binnen- en buitenlandse kunstenaars vooral in de belle époque op afkwamen, was daarin het centrum en maakten het tot een kunstenaarskolonie maakten. Dat eindigde met de Eerste Wereldoorlog. Na een voorwoord en inleiding over het ontstaan van Domburg als badplaats en daarna als kunst enaarskolo nie, volg en t hematische hoofdstukken waarin schilderijen over de volgende onderwerpen aan bod komen: zee en duinen, de manteling, land en dorp, eilanders, badgasten, stillevens en late grafiek. Naast het bekende werk van Mondriaan, Toorop en Heyse laat de auteur in dit boek vooral een groot aantal reproducties van schilderijen zien die in eerdere werken niet altijd werden getoond, zoals werk van Marie Evers-Keg, Paul Cézanne, Henri van de Velde, Lesser Ury en Johan ten Klooster. Bevat een index van beeldende kunstenaars en literatuurlijst. Zeeuws Erfgoed 29 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 29