Tijdschriften Heem- en oudheidkundige bladen Meldpunt voor Bodemvondsten www.scez.nl/vondstmelden In het Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken (april 2018) bijt G. van Breugel de spits af met '1484 of het Raadsel van Zierikzee'. Wat eerst voor een echtpaar op een grafsteenfragment gehouden werd, blijkt bij nader onderzoek een afbeelding van twee mannen te zijn. Het gaat om de zwagers Anthonys van Bruelis en Jan van Zuidland. De auteur verklaart de afbeeldin gen, wapens en inscripties op het graf steenfragment. G.J. Lepoeter schrijft 'Een Koptisch-Orthodoxe kerk in Zeeland', gevestigd in Kapelle. De Koptisch-Orthodoxe Kerk is een van de oudste christelijke kerken in de wereld. In Nederland zijn uitgeweken leden - voornamelijk uit Egypte - verenigd in parochies, behorend bij het in 2013 in Amsterdam gestichte bisdom. Lepoeter beschrijft het ontstaan en de geschiedenis van de Kerk, de Koptische tijdrekening en alles over iconen. Hij gaat ook uitgebreid in op de vestiging van de Koptische kerk in Kapelle, in het overbodig geworden kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk. H. Uil behandelt de geschiedenis en de nieuwbouw van de hervormde kerk in Zonnemaire. De bouw verliep voorspoedig, alleen over de toren ontstond nogal wat geharrewar, onder andere over de financiering. Toch werd op alle punten overeenstemming bereikt en de kerk werd in 1868 in gebruik genomen. Het is een voorbeeld van de kerkbouw in de tweede helft van de negentiende eeuw, in neoclassicistische stijl. Wij van Zeeland, kwartaalblad van de Nederlandse Genealogische Vereniging (2018, 1), biedt weer nieuws uit de regio's: van Schouwen-Duiveland is dat de kwartierstaat van Leendert Jozias Kooijman, samengesteld door W. de Groen. A. Prins vertelt over de eerste auto's in de straat, zoals een Renault 4, een Citroën 2CV - de 'lelijke eend' - en een prachtige Chevrolet Impala. Wat een belevenis in 1959! T.G. Hooftman schrijft een vervolg op het stuk over Hooftman Buerman uit Aardenburg. In de rubriek 'Voorouders komen tot leven' brengt J. Midavaine nieuws over Thomas Cunningham (1554-1623), de eerste uit dit geslacht die zich in Veere vestigde. In het tweede nummer 2018 van Wij van Zeeland het vervolg op de kwartierstaat van Leendert Jozias Kooijman. K. Kasse presenteert een parenteel van Nicolaas van Bemden over de eerste drie generaties Van Bemden die op Tholen woonden en A. Prins verrast ons op wetenswaardigheden uit het stamboomboek van Hennie: de oorsprong van de naam Prins, het bezoek van hartelijke tante Grietje en haar verhalen over vroeger. Stad en Lande van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (juni 2018) is een themanummer over transport en verkeer op het eiland. W. en A.M. de Vrieze vertellen dat tot ver in de negentiende eeuw veel vrachtverkeer over de Schouwse binnenwaterwegen plaatsvond met puntige houten schuiten. De wegen waren meestal nog onverhard en stonden 's winters vaak onder water. De verschillende vaarroutes, de soorten scheepjes en de pleister plaatsen worden genoemd. Over de opkomst en ondergang van het vliegveld Haamstede gaat het artikel van J. Steenhof de Jong. De KLM is in 1931 een lijndienst begonnen op Rotterdam Waalhaven, die een succes werd. Na de Tweede Wereldoorlog wilde de gemeente graag het vliegveld herstellen en opnieuw in gebruik nemen. Tijdens het plannen maken trok de KLM zich terug uit de binnenlandse luchtvaart en gingen de plannen in de ijskast. Na de Ramp van 1953 ontstonden er te veel moeilijkheden bij de herstelwerkzaamheden van het vliegveld en uiteindelijk werd de hele onderneming afgeblazen. In de rubriek 'Uut de pepieren' gaat het over een reisverslag van de ambachts- vrouwe van Oosterland, Susanna Maria Lonque, die in 1752 een reis van drie weken maakte, uitzonderlijk voor een vrouw in die tijd. J. de Jonge schrijft over de ongeveer honderd stoomboten in Zeeland in de periode 1858-1880. De Cronicke van den Lande van Philippuslandt (maart 2018) hangt van herinneringen aan elkaar. J. Stouten vertelt over zijn levens loop bij de Koninklijke Luchtmacht in Indonesië, maar vooral over het bezoek dat hem later in 1990 nog eens terugbracht naar veel bekende plaatsen daar. W. Overbeeke maakte als jongetje het bombardement op de Waalhaven in Rotterdam mee en herinnert zich nog veel over die gevaarlijke dagen. Ook het stuk van M.M. Vermeij-Filius gaat over herinneringen, en wel over de omgeving van de haven van Sint Philipsland in de jaren dertig van de vorige eeuw. Daarna lezen we hoe de familie Van Driel opgroeide in Anna Jacobapolder en Oud-Vossemeer, veelal in de timmermanswerkplaats van vader Van Driel. Een deel van het erfgoed van de familie wordt nu bewaard in de molen van Sint Philipsland. Ook J. Mol schrijft over herinneringen, over zijn familie oom Kees de groenteboer en diens gezin. Verder in het tijdschrift wetenswaardig heden over Kommer Quist, een bekende Fliplander, en over de travalje aan de Oostdijk, die gelukkig na restauratie in de originele staat is teruggebracht. De politiek krijgt veel aandacht in het artikel 'Partij Voor Algemene Belangen (PVAB) die van 1962 tot 1994 moest opboksen tegen een in hun ogen conservatief, onverdraagzaam gemeentebestuur. D.J. van Dalen maakt in gedachten een wandeling door de polder en houdt zich dan onder andere bezig met klimaatveranderingen en de natuur Tijdschrift, Bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen (2018, 2) geeft de beknopte versie van het thesis- onderzoek van D. de Ruijsscher: 'Coxyde of Beniardskerke'. De auteur behandelt de ontstaansgeschiedenis, het waterbeheer en het wegenstelsel, de haven, kerk en het kasteel en als laatste de ondergang van Coxyde door oorlogshandelingen en natuurgeweld. J. de Smet schrijft over de buurtschap de Akkerput, tussen Zuidzande en Nieuwvliet. Hij vertelt over het vroegere dorpsleven en wat daarvan over is: nog maar enkele boerderijen, de oude huizen zijn verbouwd tot recreatiewoningen. In voorgaande nummers van Tijdschrift verschenen vier artikelen over de Scheldekwestie. In dit nummer gaan S. Witgeest en M. Zwartkruis in op de moeilijke onderhandelingen over een nieuw verdrag in 1920. De bevaarbaarheid van de Westerschelde werd een essentieel element van de overeenkomst. Grote onenigheid ontstond over de Wielingen, de enige geul die geschikt is voor modern scheepvaart verkeer. Zowel België als Nederland wilde zeggenschap over deze toegang tot de Westerschelde. In 1919 tijdens een bijeenkomst van Belgische en Nederlandse afgevaardigden in Parijs ging het mis, maar in 1920 lag er eindelijk een verbeterd concept, dat echter ook niet doorging vanwege de kwestie de Wielingen. Na heel veel strubbelingen en onenigheid werden de onderhandelingen in 1924 hervat, maar struikelblokken bleven dwarszitten. In het Bulletin van de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' (2018, 2) komen eerst de huishoudelijke mededelingen en nieuws van de werkgroepen aan bod. M. Buise geeft daarna een samenvatting van het boekje Levensschets van Cornelius Rekenarius Hulstensis (1562-1603), drukker en schoolmeester te Gent, daarna conrector in Dordrecht en van 1595 tot zijn dood rector te Amsterdam. Het boekje verscheen in 2017, geschreven door H. van de Venne. Naast de samenvatting geeft Buise de resultaten van nader onderzoek in de gemeentearchieven van Axel en Hulst. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (juni 2018) opent met 'Grensgeschiedenis van Zaamslag' door P.W. Stuij. De auteur begint op het tijdstip dat het voormalige Generaliteits- gebied Staats-Vlaanderen na de Franse periode (1795-1814) werd toegewezen aan Zeeland op 20 juli 1814. De districts commissaris te Axel wordt in 1816 gevraagd de 'limieten en scheipalen' van de gemeente te beschrijven plus de eventuele veranderingen tijdens het Franse bestuur. Stuij neemt de lezers mee langs alle grenzen van de gemeente en laat veranderingen door inpolderingen en samenvoegingen zien. J. van Houdt behandelt de geschiedenis van de openbare school te Othene, in de gemeente Zaamslag. Het idee om een openbare school te stichten werd geboren in 1876, maar door het gemeentebestuur van Zaamslag afgewezen. De Raad van State zorgde in 1880 toch voor de goedkeuring en in 1882 werd de nieuwe school feestelijk geopend. Het onder wijzend personeel, de feestelijkheden bij de opening en verdere wederwaardigheden van de school krijgen aandacht van de auteur. In 1934 viel het doek voor de openbare school in Othene. De gemeente raad die eerst zo tegen de oprichting was, deed nog een poging de sluiting tegen te houden, maar tevergeefs. Stel, u doet een archeologische vondst in uw tuin, op het strand, in een bouwput of op een aardapelveld. De Erfgoedwet schrijft voor dat u dit moet melden. In Zeeland doet u dat bij de SCEZ. De SCEZ registreert uw ontdekking en slaat de informatie op in het Zeeuws Archeologisch Archief. De vondst blijft uw eigendom, tenzij u deze wilt afstaan. Meer informatie op: Zeeuws Erfgoed 30 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 30