ANBI 3 I r Zeeuws Erfgoed Meer weten? Kijk op www.scez.nl/donateur COlOTOn jaargang 17 nr. 3 septe il."h a september 2018 ÜJf 'ïijctnliifl Zeeuws Erfgoed - blad voor erfgoedliefhebbers is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. De uitgave informeert over het materieel en immaterieel erfgoed in Zeeland. De activiteiten van de SCEZ worden mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Redactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Janneke de Wit Eindredactie Saskia Buitenkamp, Jeanine Dekker, Marinus van Dintel, Jan Kuipers en Veronique De Tier Foto's SCEZ, tenzij anders vermeld Auteursrecht Het auteursrecht van Zeeuws Erfgoed (gehele uitgave) berust bij de SCEZ; van externe bijdragen bij de auteurs. Gehele of gedeeltelijke overname of publicatie van artikelen is uitsluitend toegestaan met bronvermelding na toestemming van de SCEZ en de rechthebbende(n). De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbende(n). Mochten personen of instanties als rechthebbende(n) alsnog niet benaderd zijn, dan kunnen zij hiervoor contact opnemen met de redactie. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor door derden aangeleverd beeldmateriaal waarop auteursrecht berust. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Het Schuitvlot, Looierssingel 2 T +31 (0)118-670870 E info@scez.nl Twitter SCEZ @erfgoedzeeland www.scez.nl Contact redactie en administratie Reacties en adreswijzigingen bij voorkeur digitaal via zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. Zeeuws Erfgoed. Opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg Druk Meulenberg, Middelburg Aan dit nummer droegen bij John Akkermans, Joost van den Berg, Jeanine Dekker, Robert van Dierendonck, Marinus van Dintel, Johan Francke, Peter Henderikx, Hans Jongepier, David Koren, Jan Kuipers, Bernard Meijlink, Wim Scholten, Veronique De Tier, Truus Trimpe Burger-Mekking en Janneke de Wit ISSN 2352-4766 Losse verkoopprijs 5,00 (alleen aan balie SCEZ) De SCEZ staat voor het beschermen, benutten en beleven van erfgoed. Ons werk staat niet op zichzelf. Samen met de vele andere erfgoedorganisaties in Zeeland richten wij ons op een goed functionerende erfgoedzorg. Donateurs van de SCEZ ondersteunen het erfgoed in Zeeland. Dat kan al voor 15 euro per jaar. Veerstoep bij Nieuw Abeele Een zomerse dag bij de veerstoep van Nieuw Abeele. Vanaf dit punt wacht de toeschouwer een fraai uitzicht over het Kanaal door Walcheren, met een lijnenspel van abelen die het oog leiden - via de rijzige toren van het Delta-hoofdkantoor - naar de Lange Jan in Middelburg. Ooit een druk overzetveer, waar voetgangers, paarden, vee en klein materieel naar de overkant werden overgezet. Afgesneden van werk en familie door de aanleg van het Kanaal door Walcheren (1868-1870), waren veel inwoners van Nieuw Abeele aangewezen op dit veer: landarbeiders maakten de oversteek om de landerijen aan de overzijde van het kanaal te bewerken en veel plaatselijke bewoners om een bezoek te brengen aan de speel- en theetuin van café Bellevue in Groot Abeele. Tegenwoordig herinnert weinig meer aan het veer: de veerboten varen niet meer en de pont- wachterswoning en luidbel zijn verdwenen. Wie echter de moeite neemt om bij de nabijgelegen rode bank te stoppen, zal al snel de veerstoep in het vizier krijgen. Opvallend is het onderste gedeelte van de veer stoep: de oorspronkelijke kasseien van dit, grotendeels in het water gelegen gedeelte lijken aan de asfaltstroom van de moderne tijd te zijn ontkomen... als om de oplettende toeschouwer een klein stukje van het geheim prijs te geven. Kasseien veerstoep bij Nieuw Abeele. Zeeuws Erfgoed 3 1 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 31