In de tuinen kwamen ook andere elementen: herten kampen, grotten en cascades en soms een hermitage, een nagebouwde kluizenaarswoning. In speciaal daarvoor gebouwde koepelgebouwtjes, die regelmatig een Chinees uiterlijk kregen, kon thee worden gedronken. Van oorsprong hadden de buitenplaatsen ook een oranjerie, waar tropische planten werden gekweekt, die daar ook de winter doorbrachten. In de loop van de achttiende eeuw kwam aan de buiten plaatscultuur op Walcheren een einde. Veel buitens werden verkocht voor de sloop, de tuin- en bosgronden werden omgezet in landbouwgrond. Uit de tijd van het 'arcadische' Walcheren zijn nog maar weinig buitenplaatsen over. De tank van Westkapelle, die symbool staat voor de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding, was evenzeer een venster, en natuurlijk ook de Watersnoodramp in 1953. Twee grote drama's die zich in de recente geschiedenis hebben voltrokken en waarvoor onder meer met talloze herdenkingsmonumenten en in musea in Zeeland uitvoerig aandacht wordt gevraagd. i*' uit in een gewelddadig optreden door de politie, waarbij negen gewonden vielen. Degenen die zich aan het oproer schuldig hadden gemaakt, kregen een gevangenisstraf. Daarna werd het kamp met prikkeldraad afgesloten en 's nachts in de felle schijnwerpers gezet. Inwoners van Westkapelle namen het voor de kampbewoners op en zorgen er onder meer voor dat er voldoende eten werd binnengesmokkeld. De barak op het bedrijventerrein en het monument in Westkapelle getuigen van een beladen episode in de recente Zeeuwse geschiedenis. daarmee zien op de hoogte te zijn van de laatste mode. Na het midden van de achttiende eeuw kwam een nieuwe voorkeur op: de landschapsstijl. De rechte lanen en strakke hagen maakten plaats voor golvende paden en slingerende vijvers. Bomen en struiken werden minder gesnoeid, ze kregen de vrije hand om door te groeien. Later, in de negentiende eeuw deed zich een nieuwe bloei van de buitenplaatsen voor, met name in de Manteling op Walcheren, maar qua omvang was deze bescheidener dan de vorige bloeiperiode. Beladen erfgoed Erfgoed kan iets zijn om trots op te zijn, maar kan ons ook herinneren aan een verleden van uitbuiting of oorlog. Zulk erfgoed kan de bron zijn voor herdenkingen en tegelijkertijd bijdragen aan bewustwording over de donkere kanten van ons verleden. Beladen erfgoed is het thema voor de maand september van het Erfgoedjaar. Neem de Canon van Zeeland. In de vijftig vensters werd het 'schuldige' erfgoed niet geschuwd en ook erfgoed dat om een andere reden beladen was, kreeg aandacht. De slavenhandel en het slavernijmonument in Middelburg vormen een apart venster. De pijnlijke bewustwording van deze episode in de geschiedenis gaat nog altijd door. Uit de nog jongere geschiedenis werd het Molukkerkamp in Westkapelle in de Zeeuwse canon geplaatst. Het verhaal achter dit kamp is bij het grote publiek minder bekend. In 1951 arriveerden Molukse gezinnen in Zeeland, waar ze, onder andere in Westkapelle, in barakkenkampen werden ondergebracht. De Molukse KNIL-militairen werden in Indonesië beschuldigd van collaboratie en waren daarom met hun gezinnen naar Nederland gehaald. Nederland beloofde de Molukse soldaten tijdelijk onderdak, behoud van werk en een eigen vrije staat. Maar de Nederlandse regering kwam haar beloften niet na. Na invoering van de zelfzorgregel, die voorschreef dat Molukkers in het vervolg voor zichzelf moesten zorgen, ontstonden op diverse plaatsen in Zeeland conflicten. In Westkapelle mondde dat Het monument voor het Molukkerkamp op de dijk bij Westkapelle. Van het voormalige Molukse kamp is nog één barak over. Die staat wat verloren tussen bedrijfsgebouwen. De herinnering aan de ellendige omstandigheden waarin de gezinnen verkeerden, wordt levend gehouden door een bronzen gedenksteen op de dijk, die beeldend kunstenares Trinette Ledelay vervaardigde. Ze verwerkte steengruis van de voormalige barakken in de letters op de sokkel van het beeld. In het Maleis staat er: "Perdjalan kami membuat kerinduan ke Asai kami" ("Onze reis doet ons verlangen naar huis"). Overzicht maandthema's Er resteren nog drie maanden in het Europees Jaar van het Cultureel Erfgoed. De maandthema's voor deze maanden zijn: Opgegraven geschiedenis (oktober), Religieus verleden (november) en Grenzeloos erfgoed (december). Kijk op www.zeeuwseankers.nl voor verhalen en activiteiten in het kader van het Europese Erfgoedjaar. Volg ook @zeeuwseankers.nl op Twitter en Facebook. Jeanine Dekker Zeeuws Erfgoed 9 september 2018 03

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 9