Plannen voor nieuw museum in Domburg Het nieuwe Marie Tak van Poortvliet Museum blaast kunstenaarskolonie Domburg nieuw leven in. Althans, dat zijn de plannen. Het is de bedoeling dat in de duinen, met zicht op zee, een tot de verbeelding sprekend gebouw verrijst. Architect Cees Dam, zeker niet de minste, tekent voor het ontwerp. Het moet zijn lieu de mémoire worden. HET NIEUWE MUSEUM www.marietakmuseum.nl/nieuwe-museum Het huidige museum zit wat verstopt in de hoofdstraat van het mondaine badplaatsje en de kunstenaarskolonie Domburg. Via een steegje kom je uit bij een gebouw dat lijkt op het tentoonstellingsgebouwtje in de duinen, waar Jan Toorop tussen 1911 en 1921 exposities organiseerde. Deze situatie is niet ideaal. Het museum is slecht zichtbaar en heeft te weinig ruimte om zijn indrukwekkende kunstcol lectie te exposeren. Het merendeel daarvan ligt nu in depot bij de SCEZ in Middelburg en dat is jammer. In 2015 werd de nieuwe toekomstvisie voor Domburg vast gesteld door de gemeenteraad. Het wat rommelige Nehalenniagebied zal worden aangepakt en het Marie Tak van Poortvliet Museum krijgt een prominente rol in de plan nen. Het museum pakt de handschoen op en komt nu met een inspirerend plan. Vlakbij de watertoren, niet ver van de plek waar het oorspronkelijke tentoonstellingsgebouw een eeuw geleden stond, komt een nieuw paviljoen. Centraal ligt de binnentuin, waar de glooiing van het duin gevolgd wordt. Daaromheen komen drie ruimtes. Licht en ruimte zijn de kenmerken. Veel glas. Doorkijkjes naar het omrin gende landschap worden niet vergeten. Het uitzicht is natuurlijk al een schilderij op zich. In de eerste ruimte komt een permanente tentoonstelling. Hier wordt het verhaal van Domburg verteld. De plaats waar ooit van heinde en ver bekende kunstenaars, waaron der Piet Mondriaan, naartoe trokken om het beroemde Zeeuwse licht te vangen. Maar ook om elkaar te ontmoe- ten, om inspiratie op te doen. De tweede ruimte is beschikbaar voor wisselexposities en in de derde ruimte komt het internationale aspect om de hoek kijken. Hier wordt het ICEAC (International Centre for European Artists' Colonies) gevestigd. Deze ruimte biedt ook plek aan lezingen, groepsontvangsten en creatieve acti viteiten. Kijk voor meer informatie op Boüi'ertjrd1 wtt dédain en MjjYïrJwKftweg Plangebied Domburg. In het Nehalenniagebied zal het nieuwe museum verrijzen (illustraties pr museum). Zeeuws Erfgoed 1 3 december 2018 04

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 13