Het laatste oorlogsjaar van Schouwen-Duiveland Een eiland in de frontlinie '44-'45 Schouwen-Duiveland lag in het najaar van 1944 in de schaduw van de Slag om de Schelde. Terwijl de rest van Zeeland bevrijd werd, bleef het eiland bezet. https://museasd.nl/themajaar Afbeelding Op 22 juni 2019 werd ais vijfde in de rij de samen- werkingsten to onsteiiing geopend bij Museum De Burghse Schooie. Voorzitter van de VMSD Luitzen Bijisma nam daarna het woord en benadrukte de unieke samenwerking van de vijf Schouwse musea en het indrukwekkende resultaat Mieke Wijnen Fotografie. De omstandigheden voor de bevolking waren zwaar, het eiland was al in februari 1944 geïnundeerd en de bewoners waren grotendeels geëvacueerd. Op 7 mei 1945 werd Schouwen- Duiveland als een van de laatste gebieden in Nederland bevrijd. Het laatste oorlogsjaar heeft diepe sporen nagelaten op het eiland. De vijf kleinere vrijwilligersmusea op het eiland hebben de handen in elkaar geslagen om de intrigerende verhalen van het laatste oorlogsjaar voor een breed publiek toegankelijk te maken. Museum De Burghse Schoole, het Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg, de Brusea, het Brouws Museum en Museumhaven Zeeland hebben de krachten gebundeld. Met de Vereniging Musea van Schouwen-Duiveland (VMSD) organiseren ze samen de tentoonstelling met de verhalen van vijf personen uit dit laatste oorlogsjaar. De vijf musea bieden met deze unieke samen werking een compleet beeld van het laatste oorlogsjaar op Schouwen-Duiveland. Doordat de tentoonstellingen zijn gebaseerd op persoonlijke verhalen is dit project een mooi voorbeeld van storytelling. De tentoonstellingen in de vijf musea zijn te zien tot en met oktober 2019. left' JsH ir.i.rpdJihd YILI'.TULI JjrwJttl nr. 3 2019 ZEEUWS ERFGOED 21

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 21