Onderzoeksresultaten opgraving Oud-Rilland Archeologisch nieuws Inventariserend veldonderzoek Opgraving Afbeelding In opdracht van de Provincie Zeeland heeft Erfgoed Zeeland van februari Onderzoek aan B B een houten structuur tot juni 2019 een opgraving uitgevoerd op de slikken ter hoogte van de Dumoulinweg en de Zimmermanweg bij Rilland in de gemeente Reimerswaal. Aanleiding voor dit onderzoek was de voorgenomen aanleg van acht strekdammen op de slikken, waar nog resten van de omgeving van het verdronken dorp Oud-Rilland zichtbaar zijn. De strekdammen moeten ervoor zorgen dat de huidige erosie van het slikken- en schorrengebied stopt en dat tussen de strekdammen opnieuw sediment opslibt, zodat een leefbaar milieu ontstaat voor ftora en fauna. Bijkomend voordeel is dat de erosie aan de archeologische resten ook stopt en deze te zijner tijd weer afgedekt zullen zijn met sediment. In 2018 voerde Erfgoed Zeeland al een inventariserend veldonderzoek uit voor de locaties van de strekdammen en de omliggende werk gebieden. Dit onderzoek bestond uit het bestuderen van dronefoto's, een veldverkenning en een verkennend booronderzoek. Het doel van dit onderzoek was het in kaart brengen van archeologische waarden die bedreigd worden door de aanleg van de strekdammen. Binnen het onderzochte gebied zijn verschillende zones herkend met sporen van bewoning. Het zijn resten uit de late middeleeuwen in de vorm van drie van in totaal zes (woon)terpen en een houten constructie. Ook zijn sporen van infrastructuur aanwezig in de vorm van een verhoogde weg met bermsloten en een grote hoeveelheid (perceel)sloten. Er is een clustering waarneembaar van enkele terpen langs de verhoogde weg. Daarnaast zijn over een groot gebied de sporen van gestructureerde veenwinning zichtbaar. Een recente sliblaag - niet of nauwelijks aanwezig bij de laagwaterlijn - dekt ofwel kleilagen ofwel een veenlaag af. De top van de kleilagen is waarschijnlijk afgezet na de stormvloeden van 1530 en 1532, toen het gebied verdronk. Daaronder ligt ter plaatse van de laatmiddeleeuwse sporen een donkere kleiige cultuurlaag. Bij de laagwater lijn ligt het veen aan het oppervlak of het is licht afgedekt met klei. In de opgraving is ruim 4.000 vierkante meter aan veenwinningskuilen ingemeten met GPS. Elf kuilen zijn nader onderzocht door middel van een boring om te bepalen hoe diep het veen is afgegraven. De (laatmiddeleeuwse) veenwinningssporen komen ook geclusterd voor, langs vrijwel de gehele laagwaterlijn in het westelijk deel van het 26 ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2019

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 26