ERFGOEDallerlei VEERE L J:.. i p i r A VAN EN WAAN Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN Joost Bakker, Veere daar moest je geweest zijn. Veere als natio nale en internationale kunstenaarskolonie 1892-1992 (Vlissingen: Uitgeverij Den Boer| De Ruiter, 2019) 335 pag.; ill., foto's, tek., grav. Joost Bakker is eigenaar van galerie 'De Vier Gemeten' en houdt zich bezig met Zeeuwse kunst uit de periode 1900-1960, Hij was (gast)conservator van talloze tentoonstellingen op Walcheren. Het boek is onderverdeeld in vijf delen. (1) behandelt in alfabetische volgorde de meest bekende Veeristen, zoals Dirk van Gelder, Maurice Góth, Jan Heyse, Dirk Jan Koets, en de familie Vaarzon Morel. In (2) worden de Veerse Joffers behandelt, zoals Claire Bonebakker, Lucie van Dam van Isselt en Ina Rahusen. In beide hoofdstukken wordt in enkele pagina's een biografische schets van de kunstenaars gegeven en een overzicht van hun Veerse werk inclusief bronnen en eindnoten per kunstenaar. Een apart hoofd stuk (3) is gewijd aan de familie Ochs/Oakes, de grondleggers van het Museum Veere. Het Veers Lexicon (4) geeft een overzicht van alle in Veere werkzame kunstenaars van 1850 t/m 2000 - en soms ook daarbuiten. Het geheel wordt afgesloten met een personenindex (5). Rook Belder, Luctor et Emergo. De geschiedenis van de provinciale afde ling Zeeland van de VVK//VKB (1932-2018) (Tholen: Secretariaat Provinciale afdeling Zeeland, 2018) 172 pag.; ill., foto's. Uitgave ter gelegen heid van het 86-jarige bestaan van de afdeling Zeeland van de Vereniging voor Kerkrentmeesterlijk Beheer in de PKN. In kroniekvorm wordt inzicht gegeven in de werkzaamheden en activitei ten sinds de oprichting in 1932. Nadat een aantal kerkgebouwen nader is beschouwd, volgt een hoofdstuk over ontwikkelingen in kerkelijk Zeeland. Daarna volgt opnieuw een opsomming van een reeks kerkgebouwen en hun geschiedenis. Als bijlage is er een overzicht van alle bestuursleden. Jan C. Bliek, Huis namen en gevelstenen in Vlissingen. 16e-21e eeuw (Vlissingen: Jan C. Bliek, 2019) 123 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-828313-3-7. De auteur beschrijft 176 17de- en 18de- eeuwse huisnamen en 59 gevelstenen in de stad. Die verwezen naar verre oorden, scheepvaart, dieren, steden en eigenaren. Deze zijn alfabetisch op straatnaam gerang schikt en het betreft zowel historische als hedendaagse namen. Bij elk adres is naast een korte tekst met de geschiedenis van het pand ook een foto, een foto van de archief bron en een kadastraal kaartje geplaatst. Ook de niet meer bestaande huisnamen zijn vermeld. Bevat negen bijlagen van wijken met plattegronden van de wijknummering. Jeanine Dekker (eindred.), Bewaren of weggooien? (Middelburg: Zeeuwse Ankers/ COVRA, 2019) 47 pag.; ill., foto's. Uitgave ter gelegenheid van het gelijknamige symposium gehouden op 13 april 2019 in de COVRA te Borssele, waarbij erfgoedinstellingen debatteerden over behoud en afstoten van materieel en immaterieel erfgoed. Met het thema bewaren of weggooien wordt door veertien auteurs aan de hand van een object uit hun collectie aandacht besteed aan zaken als gekrast glas, bekers, een portretbeeldje, een voorraadkelder, tiendpalen, doodshemden, oude kranten, verdwenen woorden en vakantiefoto's. Veronica Frenks, Schilderijen en scheepjes... mijmeringen aan de kust (Vlissingen: Ma Plume, 2019) 56 pag.; ill., foto's. Edo Hebinck, Zonen van Westkapelle. Adriaan Viruly, Jan Camper Ed van Elsacker, als Westkapels drietal (Ede: Stichting Museum Droom en geheugen, 2019) 142 pag., ill., foto's, tek. Dit boek werd geschreven ter gelegenheid van de inrichting (door Museum Droom en Geheugen) van de tentoonstellingsvitrine Zonen van Westkapelle in het Polderhuis en verscheen in gelimiteerde oplage. Het boek is ingedeeld in twee delen. In 'de Dingen en de Levens' passeren de drie levensverhalen van Viruly, Campert en Elsacker in Westkapelle de revue, in 'Bijdragende geschiedenissen, voor een wijder zicht' worden aanvullende gegevens vermeld. Het geheel sluit af met eindnoten een nawoord, bronnenlijst en verantwoording Katie Heyning, m.m.v. Veronica Frenks (kaders) en Marianne Gossije (tekst redactie), Van wijs en waan. 250 jaar verzamelen: Zeeuwsch Genoot schap 1769-2019 (Zwolle: WBOOKS, 2019) 192 pag.; ill., foto's, grav., tek., krt., plattegr., tab. Uitgave over de verzameling van het KZGW ter gelegenheid van het 250- jarige jubileum, waarin niet het KZGW zelf, maar haar collectie centraal staat. Een encyclopedische verzameling voortgebracht op basis van het Verlichtingsdenken. Heyning bespreekt de verzameling in vijf hoofdstukken, die door Veronica Frenks van losse kaderteksten zijn voorzien. De vijf hoofdstukken omvatten: Een verzameling met twee sporen; Tonen en gebruiken; Verzameling en wetenschap; Veilige haven en Behoud en beheer. Het geheel is zowel fotografisch als tekstueel goed in beeld gebracht. De reikwijdte van de verzameling van de afbeeldingen. HÏuidfr'ij?!! tehMpjes twee maritieme schilderijen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen uit het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen, waarbij zowel iconografische als iconologische betekenis van het afgebeelde langzaam wordt ontdekt. Het midden-17de-eeuwse schilderij van enige schepen voor de rede bij Rammekens blijkt van Porcellis. Het schip voor het havenkanaal van Middelburg blijkt een kaperfregat van de redersfamilie Sautijn dat na 1707 door een anonieme schilder werd vervaardigd. In verhalende, haast romanvorm beschreven zoektocht van een onderzoeker naar de oorsprong en betekenis van Jacques Cats, 3x Dert. Portret van een foto grafenfamilie (Middel burg: Meulenberg/ Jacques Cats, 2019) 119 pag.; ill., foto's. Meer dan een eeuw lang hebben drie generaties van de Vlissingse fotografen familie Dert hun beroep gebruikt voor het vastleggen van hun eigen stad. Cats selecteerde hieruit (op onderwerp) een groot aantal foto's en voor zag deze van begeleidende tekst. Het boek geeft zodoende via fotomateriaal het leven in Vlissingen in de 20ste eeuw goed weer. 28 ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2019

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 28