'i 1 1 A uineman is bijzonder groot en omvat fossiele resten, mollusken, opgezette dieren, etnografische objecten, schilderijen, handschriften, boeken en nog veel meer onderzoeksobjecten. Bevat verder een index en colofon, Anneke Meijering, Jazz-café restaurant Desafinado 25 jaar (Middelburg: Desafinado, 2019) 104 pag.; ill., foto's, Jubileumboek met verhalen en anekdotes van de eigenaren Renny en Gré Minnaert van jazz-café Desafinado, die deze lieten optekenen door een tekst schrijver. Hierin onder meer aandacht voor de geschiedenis van het pand, de aankoop van het naastgelegen huis de Kaepstander, de rel (of storm in een glas water) door de welstandscommissie over de nieuwe kleur van de gevel, de liefde voor jazz-muziek en onderdelen in het pand met een aparte geschiedenis, zoals de wc-deuren, de muziekkaart, de kroonluchter en speciale evenementen. Fred G. Meijer, Franchoys Ryckhals. Een Zeeuwse meester uit de Gouden Eeuw (Zwolle: WBooks, 2019) 112 pag.; ill., foto's, grav., tek. De schilder Frangois Ryckhals werkte tussen 1630 en 1647 in Middelburg. Er zijn nog ongeveer 120 schilderijen van hem bekend, vooral met als thema boereninterieurs met dieren, vaatwerk en groenten en soms figuren. Ook schilderde hij landschappen met vee, vissen op het strand en stillevens en soms met een bijbelse context. Dit boek is de catalogus bij de tentoonstelling die tot 29 maart 2020 in het Stadhuismuseum in Zierikzee is te zien. De auteur gaat in zes hoofdstukken in op de familiegeschiedenis van Ryckhals, zijn huis, de schilder- en tekenkunst in Middelburg tot 1630, de artiest zelf als tekenaar en schilder, de schilder en David Teniers II en een beschouwing over de schilder door de tijd heen. Het geheel sluit af met een summary. Met noten, afgekorte literatuurlijst en veel afbeeldingen van Ryckhals' werk. archiefwerk maar Rus interviewde vooral veel nabestaanden van verzetsmensen en haar vader zelf. De nadruk van de aandacht van het Zeeuwse verzetswerk ligt op Goes en de Bevelanden maar laat ook het dagelijkse leven van de verzetsmensen zien. Na een voorwoord van Gerdi Verbeet en Christ Klep volgen twintig hoofdstukken over onder meer: de opzet van het onderzoek, hoofdpersonen, het begin van de oorlog, ontstaan van de Ordedienst, hulp aan onderduikers, illegale pers, spionage- activiteiten, radiodiensten, het oprollen van de Trouw-groep, overvallen op distributie kantoren, arrestaties, onderduiken, de Slag om de Schelde en de rol van het verzet, de Tien van Renesse, de verwarrende periode na de oorlog en conclusies. Met enkele bijlagen, een beknopt notenapparaat, bronnenlijst, gebruikte afkortingen, illustratie verantwoording en een persoonsregister. Paul van der Velde, Kornelis Jacobus Huineman (1886-1952) Een sociaal bewogen en bevlogen kunst schilder in het voor land van Vlaanderen (Sint Jansteen: Vortex (Hulst: Museum Hulst), 2019) 112 pag.; ill., foto's, tek. Monografie van een deurwaarder en kunstschilder die het zwaar door industrie getekende Zeeuws-Vlaande- ren van voor de Tweede Wereldoorlog vastlegde. Tevens catalogus bij de gelijknamige tentoonstelling in Hulst (2019). De auteur gaat eerst in op leven en werk van Huineman, waarna leermeesters en invloeden aan bod komen. Daaropvolgend drie chronologische hoofdstukken, waarvan de eerste over de periode van de crisis tot de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de oorlog tekende en schilderde Huineman niet alleen wat er gebeurde, maar stelde hij zijn gave ook in dienst van het verzet door affiches te maken. In het laatste hoofdstuk wordt de naoorlogse periode behandeld. Huineman ging in 1952 met pensioen en zou naar Venezuela emigreren, maar overleed voor zijn vertrek. In het nawerk volgt een overzicht van kunstschilders in het voorland van Vlaanderen, een beknopte lijst met eindnoten en een overzicht van tentoonstellingen. Met bronnen en literatuur en index op persoonsnamen. Het Walcherse Rode Kruis in de Tweede Wereldoorlog (Middelburg: Rode Kruis Walcheren, 2019) 22 pag.; foto's, tek. Boekje uitgegeven ter nagedachtenis aan alle vrijwilligers die tijdens de Tweede Wereld oorlog actief zijn geweest voor het Rode Kruis op Walcheren. Enkelen raakten daarbij gewond, werden gefusilleerd kwamen om in een concentratiekamp of stierven door uitputting en oorlogsgeweld. In het bijzonder worden twee leden herdacht: Franciscus Braat en Wilhelmus Johannes Cornelisse. Daarnaast worden de verrichtingen van het Rode Kruis op het eiland Walcheren tussen 1940 en 1944 verteld. TIJDSCHRIFTEN Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overftakkee 204 (2019) Arco Willeboordse, 'Heidens of heilig' (bijgeloof, Aardenburg); Marinus Bierens, 'Een librije in Brouwershaven ontdekt' (bibliotheekwezen, librije); Jaco Simons, 'Zeeland en Goeree in de wereld. Deel 4, Midden- en Zuid-Amerika' (kolonialisme); Jan Midavaine, 'Zouden ze door Toorop of Mondriaan geschilderd zijn' (Abraham Gerhardt). Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch ftvh iJkï|i|-l! Carla Rus, Arend van der Wel (redactie), Zeeland bevrijd! De Slag om de Schelde september-november 1944 (Goes: Het Paard van Troje, 2019) 96 pag.; ill., foto's, krt., plattegr. Klein boekje met beknopt overzicht omtrent de geallieerde militaire operaties in Zuid- Beveland, Zeeuws-Vlaanderen en op Walcheren in het najaar van 1944. Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken 80 (april 2019) G.J. Lepoeter, 'Tekstborden in de oude Zeeuwse kerken' (Reformatie; teksten); Huib Uil, 'Frangois en Pieter Hemony. Stads klokken- en geschut- gieters in de Gouden Eeuw' (klokkengieten, kanonnen); I.H. Vogel-Wessels Boer, 'De noodkerk van Westkapelle' (wederopbouw); Arco Willeboordse, 'Maria, het Christuskind en Sint Jacobus' (Sint-Baafskerk, graven). Carla Rus, Breekbare helden. Het verzet in zeeland 1940-44 (Goes: Paard van Troje, 2019) 304 pag.; ill., foto's, krt., tek., plattegr. De auteur is dochter van verzets man Jaap Rus (over leden in 2019) en zelf als psychotherapeut gespecialiseerd in oorlogstrauma's. Het boek werd samengesteld op basis van Genootschap der Wetenschappen 28/2 (2019) David van Gelder, 'De wederopbouw van Middelburg tijdens de Duitse bezetting, 1940-1944' (Tweede Wereldoorlog; wederopbouw); Piet Leupen, 'Zeeuwse ambachtsheren' (ambachtsheerlijkheden). nr. 3 2019 ZEEUWS ERFGOED 29

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 29