HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN Nederlandse Genealogische Vereniging afdeling Zeeland Wij van Zeeland, 2019,1 Sjaak Hoornick, 'Parenteel van Marinus Paauwe' (slot); Wim van Lieburg, 'Inkwartiering in Yerseke in 1915'; Jan Midavaine, 'Een buitenplaats genaamt Borndal'; Albert Prins, 'Koe in de gang en fietsenstalling'; Willy van Meegen, 'Chr. H. D. Buys Ballot'; Joke de Priester, 'Johannis Leenaerts Lejnse Priester Verstelle', Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Stad en Lande, 2019, 2 Pieter Telle, 'De wieg van het kusttoerisme in Renesse'; Jeroen Padmos, 'Dreigende sloop van Napoleonschuur Scharendijke'; Jeroen Padmos, 'Wie bin dat noe?'; Ineke van den Broek, 'Maer zullen in een herberghe gaen, daert hem genoegen sal'; Rinus van Langeraad Kzn, 'Het Heerljck Huys tot Oostersteyn, 's Heerenhof en De Abeelen'; Ineke van den Broek, 'Uut de pepieren'; Jeroen Padmos, 'Schouwen-Duiveland herdenkt zijn oorlogsslachtoffers', Heemkundige Kring Walcheren De Wete, 2019, 2 Ilja Mostert, 'Museumstraat. Kleine geschiedenis van een vergeten straat in Middelburg'; Wilbert Dingemanse, 'Ontpacht Een klein boerenbedrijf op Walcheren tijdens de wederopbouw'; Peter Sijnke, 'Hoog van de toren. De herkomst van de naam Lange Jan'; Leo Faasse, 'Walcherse Weelde. UITGELICHT In Den Spiegel (2019, 2) schrijft Jan Kaljouw over 'Vlissingen tijdens de Belgische opstand' (deel 2). Begin november 1830 kwam er een order van koning Willem I dat in verband met de onlusten in de zuidelijke provincies uiterste waakzaamheid geboden was. Er moest vooral goed gelet worden op vreemdelingen en mensen die opruiende gesprekken voerden. De havenmonding werd met een zware ijzeren ketting afgesloten, schippers moesten de nodige papieren bezitten om binnen te komen, verdachte ladingen werden onderzocht en eventuele wapens in beslag genomen. Lastige Belgen In de Noordelijke provincies meldden duizenden vrijwilligers zich aan om de lastige 'Belgen' Rink de les te lezen, maar vooral in Vlissingen was het enthousiasme voor het leger, de marine en de schutterij groot. In het voorjaar van 1831 kwam prins Frederik der Nederlanden - de tweede zoon van de koning - alle maatregelen die voor versterking van de veste genomen waren, inspecteren. In deze zorgelijke tijden zijn er kennelijk geen dure banketten of feestelijk heden gegeven: de totale kosten van het koninklijk bezoek bedroegen voor de Een album voor een burgervader'; Jaco Simons, 'Walcheren van de kaart. Middelburg of Tintamarre?'. Vereniging Vrienden van het muZEum en het Gemeentearchief Vlissingen Den Spiegel, 2019, 2 Aafke Verdonk-Rodenhuis, 'Vlissingen als geboortestad, toneel van onrust en toevluchtshaven'; Ron de Jonge, 'Opgroeien in armetierige rijkdom'; Jaco Simons, 'Geboren te Vlissingen - Gemaakt in Amsterdam; Jan Kaljouw, 'Vlissingen tijdens de Belgische opstand'; Jules Braat, 'Enkele reis naar Vlissingen', Historische Vereniging Arnemuiden Arneklanken, 2019, 2 Piet Feij, 'Arnemuiden in de tijd van Koning Willem II' (4); Ineke Bliek en Leen Schouls, 'Museumbericht'; Gertrude van de Ketterij, 'De wijn die het hart verheugt: Arnemuiden en de wijnhandel in de 14de-16de eeuw'; Joost Adriaanse, 'De bewoners van de Langstraat (z/o) in de vijftiger jaren'; Kees de Ridder, 'Terug in de tijd met Geert en Sjaan van Belzen'; Joost Adriaanse en Rien de Ridder, 'Archeologierubriek'. Polderhuis Westkapelle Polderhuisblad, Wasschappels Magazine, april 2019 Jan Kaland, 'De tragedie van Kalba'. Polderhuisblad, Wasschappels Magazine juni 2019 Jan Kaland, 'De sabel en de kapitein'; Kees Huiszoon, 'Belevenissen van een gids'. gemeente zevenentwintig gulden en zeven endertig en een halve cent! Toen in de zomer van 1831 het bevel van de koning kwam om met een groot leger België binnen te vallen, liep de spanning Rink op. Het was het begin van de beroemde Tiendaagse Veldtocht. Dreigende taal Het conRict dreigde internationale proporties aan te nemen. De grote mogendheden hadden er op aangedrongen om de twee staten tot één geheel te maken. Eindeloze debatten werden gevoerd. De koning wilde geen concessies doen ten opzichte van de landsgrenzen en kreeg de schuld van het mislukken van de onderhandelingen. De grote landen gingen dreigende taal uitslaan, in Londen zouden twintig oorlogs schepen klaar liggen en aan de Pruisische grens werd een leger paraat gehouden om Nederland binnen te vallen. Tot een aanval is het gelukkig niet gekomen, maar pas in 1839 kwam er een afscheidingsverdrag tot stand: totale scheiding van noord en zuid, eerbiediging van de oude landsgrenzen, verdeling van de staatsschuld en het Scheldeverdrag dat vrije doorvaart waarborgde. Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen Tijdschrift, 2019, 2 Willy Dezutter, 'Pieter de Brujne (1764-1850) landbouwer-burgemeester en vrijmetselaar uit Sint-Anna ter Muiden'; Cor Scheele, 'Vijf neven in een strafkamp in Wittlich'; André R. Bauwens, 'een foto uit vervlogen dagen'; Geert Stroo, 'Huisnamen in het zeventiende- eeuwse Oostburg'. Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' Hulst. Jaarboek 2018-2019 Willy Verschraegen, 'Het cisterciënzer nonnenklooster Ter Haghen'; Richard Lensen, 'De ontwikkeling van het Zaamslagse woonhuis, 1650-1940. Een geïntegreerd bouwhistorisch en historisch onderzoek'; Nathalie de Visser, 'Archeologie in Hulsterambacht. Resultaten van archeologisch onderzoek in het buitengebed en de kernen in de periode 2003-2018'; Marc De Vleesschauwer, 'Sint Janscapelle in Assenederambacht. Een zeer bijzondere archeologische site'; Marc Buise, 'Een zeld zaam "Veldtboeck" en "Coeboeck"'; Paul de Meijer, 'Jan de Meijer, ooit de rijkste man in Sas van Gent'; Richard Lensen en Wytze Stellingwerf, 'Speurend in kamers, kasten en laden. Twee boedelinventarissen uit het midden van de 18de eeuw uit Zaamslag'. Bulletin, 2019, 2 Maurice Fruytier, 'Een van onze laatste bevrijders overleden'; Marc Buise, 'De Librije van de St. Willibrordusbasiliek'; Frank Lok, 'De werf "Moed en Trouw" (Paal) wordt "herbouwd"; Willy Verschraegen, 'Spionage tijdens de Eerste Wereldoorlog'. Prins Frederik olieverf Publiek domein, bron: Den Spiegel 2019-2. 30 ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2019

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 30