De dynamiek van de Zeeuwse delta zorgde ervoor dat de grens tussen land en water voortdurend veranderde. Land werd gewonnen en land ging verloren. De meer dan 120 verdronken nederzettingen herinneren daar nog aan. Ze zijn iconisch voor Zeeland. - f-vr Het is bekend waar die nederzettingen zo ongeveer liggen, maar lang niet allemaal zijn ze ook echt onderzocht. Dat is jammer maar begrijpelijk, want om archeologisch onderzoek te doen moet er sprake zijn van een bedreiging, bijvoorbeeld door een ruimtelijke ontwikkeling op die plek. ALs dat niet het geval is, dan wordt er niet gegraven en blijft het archeologische erfgoed veilig bewaard in onberoerde grond. Zo is dat in de Erfgoedwet geregeld. Door getijdenwerking kan het gebeuren dat resten van verdronken nederzettingen in buitendijks gebied aan de oppervlakte komen te liggen en dan is alertheid op zijn plaats. De kans is namelijk groot dat die resten eroderen en wegspoelen. Ik zag dat op 18 juni tijdens een excursie die Erfgoed Zeeland samen met het OosterscheldeMuseum organiseerde naar het verdronken dorp Tolsende, even ten oosten van Yerseke. Het dorp verdronk door de stormvloeden van 1530 en 1532, evenals het vlakbij gelegen dorp Nieuwlande. De funderingsresten van een tiental gebouwen en de kerktoren waren duidelijk zichtbaar in het slik. De conclusie van onze archeologen en gidsen was echter wel dat er in de afgelopen jaren heel veel geërodeerd is en dat die erosie snel toeneemt. Hier is er geen sprake van een ruimtelijke ontwikkeling, maar is er wel voldoende aanleiding voor archeologisch onderzoek om de nog aanwezige sporen van Tolsende te documenteren en om na te denken over beschermingsmogelijkheden. Erfgoed Zeeland deed recent nog onderzoek op de slikken bij Rilland, waar resten van de omgeving van het verdronken Oud-Rilland zichtbaar zijn. Ook Oud-Rilland verdronk door de stormbloeden van 1530 en 1532. De onderzoeksresultaten leest u verderop in Zeeuws Erfgoed In de afgelopen jaren heeft Erfgoed Zeeland veel kennis en informatie over de verdronken nederzettingen verzameld en verschillende publieksgerichte activiteiten georganiseerd. Momenteel kijken we, samen met de Provincie en andere partijen, hoe dit voor Zeeland iconische erfgoed in de komende jaren nog beter voor het voetlicht kan worden gebracht. Wim Scholten, directeur Afbeelding Het is een van de weinige voorbeelden van romano-gotiek in Zeeland. Kijk maar naar de rondboogvensters met kraalprofelen en de geprofileerde lijsten. Dit is de voormalige kapel van Hof ter Zande. Rond 1250 door de Cisterciënzers gebouwd in 1574 door de Watergeuzen vernield, in de jaren 1609-1614 door de monniken herbouwd en in 1648 als protestantse kerk in gebruik genomen. In de Tweede Wereldoorlog was het onderduikadres voor Engelse piloten. Op het doopvont staat: "To the glory of God". Wat een gebouw, wat een verhaal! nr. 3 2019 ZEEUWS ERFGOED 3

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 3