ERFGOEDallerlei 1 ■>-*■ ski&M Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN BIJKERK L>! M L> iir-.L-lr.if! u Bas Bijkerk, Bijkerk, dynastie van metselaars, 1680 2012. Een naar waar heid opgetekende familiegeschiedenis van 332 jaar zelfstan dige metselaars, tien generaties van vader op zoon (Burgh Haamstede: eigen beheer, 2019) 358 p.; ill, foto's, krt.tek., tab. Het verhaal van een van de oudste familie bedrijven van Nederland, de metseldynastie van Bijkerk, die 332 jaar duurde, 17 metse laars en 10 generaties van vader op zoon telde. De auteur, broer van de laatste eigenaar, start met de opzet van zijn onderzoek en vergelijkbare bedrijven in Nederland. Daarna komt chronologisch, via de tijdlijn van alle betrokken nazaten van Cornelis Bjkercke (1639-1716), de bedrijfs geschiedenis aan bod. Bevat verder een bijlage met aanverwanten van de familie, dankwoord, colofon en een stamboom in een losse bijlage. Het uit 1680 stammende familiebedrijf werd in 2012 door Pieter van Moort overgenomen. Johan Francke en Peter Sijnke, Cacao, suiker en slaven (Middelburg: de Drvkkery, 2019) 25 pag.; ill, krt., tek., grav., plgr. Dit dertiende deel in de reeks Stadswandelingen Middelburg is een herziene uitgave van de ongenummerde uitgave van 2014. Deze wandeling kwam tot stand in samenwerking met Chocolate Lovers, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, Zeeuws Archief, ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland en de Drvkkery. De wandeling is anders van opzet dan de vorige, er is actuele informatie aan de gids toegevoegd en tekst is herzien. De wandeling zelf behandelt de nalaten schap van de slavenhandel en de handel in producten als tabak, cacao, koffie en suiker aan de hand van monumenten, objecten en huizen in de stad Middelburg. Tobias van Gent en Hans Sakkers, Slag om de Schelde 1944. De beslissing in de strijd om West-Europa (Bergschenhoek: Marberg Media, 2019) 352 pag.; ill., foto's, krt., tek. Op 4 septem ber 1944 vallen de haveninstallaties van Antwerpen vrijwel onbeschadigd in geallieerde handen. Door grote logistieke problemen na de snelle opmars vanuit Normandiè is dit voor de geallieerden een enorme meevaller. Zolang Duitse kanonnen in de Scheldemonding de toegang tot de havenstad beheersen, hebben ze niets aan het bezit van de havens. Het Eerste Canadese Leger krijgt opdracht de Duitsers uit de Scheldemonding te verdrijven. In het najaar van 1944 worden West-Brabant, Zeeuws-Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren het toneel van een even heroïsche als bittere strijd, die op 8 november 1944 wordt beslecht met de capitulatie van Walcheren. Als een paar weken later de mijnen in de Westerschelde zijn geruimd en de eerste konvooien de haven van Antwerpen bereiken, zijn de bevoorradingsproblemen voor de geallieerde strijdkrachten voorbij en is de Duitse nederlaag in West-Europa onvermijdelijk geworden. De auteurs laten zien welke militaire blunders hier met name aan geallieerde zijde aan vooraf gingen. De gevolgen van het oorlogsgeweld waren desastreus. Ruim zevenduizend soldaten en burgers overleven de Slag om de Schelde niet, duizenden raken gewond en hele dorpen en landschappen worden verwoest. De Canadezen ervaren de gevechten in Zeeland en West-Brabant als de meest bloedige van hun veldtocht in West-Europa. Dit meest actuele overzichtswerk met betrekking tot de Slag om de Schelde kent 22 hoofdstukken. Deze zijn onderverdeeld in 5 delen: de aanloop naar de strijd; de strijd om het westelijk deel van Noord-Brabant (operatie Suitcase), de strijd om West-Zeeuws-Vlaanderen (Switchback); strijd om de noordoever van de Schelde (Vitality en Infatuate) en de gevolgen van de strijd, met aandacht voor de slachtoffers, de ontsluiting van Antwerpen, de situatie op Walcheren en de nalatenschap van de Slag. Met een nawoord, dankbetuigingen, literatuurlijst, fotoverantwoording en overzicht van de ingezette strijdkrachten. Jan J.B. Kuipers, De Hanze. Kooplui, koningen, steden en staten (Zutphen: Walburg Pers, 2019) 160 pag.; ill., foto's, krt., tek., plgr. Rijk geïllustreerd overzichtsboek over de 'Duitse Hanze' en haar voorgangers. De Hanze was dé internationale handelsorganisatie van middeleeuws 03 Q jj. Europa. Toen zij in 1356 in Lubeck een officieel steden- verbond werd, had zij al een voor geschiedenis van eeuwen. Ooit bestonden verschillende Hanzen, zoals de Vlaamse Hanze van Londen. De Hanze domineerde de handel op de Noord- en Oostzee. Haar buitenposten waren vier 'Kantoren' in Novgorod, Bergen, Londen en Brugge (later Antwerpen). De Nederlandse Hanzegeschiedenis concentreert zich rond de IJssel- en andere oostelijke steden, maar voor Zeeland en Holland was het Hanze- netwerk ook zeer belangrijk. Destijds Vlaamse steden als Sluis, Aardenburg en Hulst hebben eveneens een historische band met het Hanzenetwerk. Bij een ingrijpend conftict als de Hollands- Wendische Oorlog (1438-1441) was Zeeland direct betrokken. De neergang kwam in de zestiende eeuw. Voor Zeeland en Holland resteerde de 'moedernegotie': fundament van de wereldomspannende handel in de zeventiende eeuw. Jan Kuipers en Jeanine Dekker (tevens eindred.), Zeeuwse erfgoed- lijnen (Middelburg: Erfgoed Zeeland, 2019) 80 pag.; ill., foto's, krt. Bevat een inleiding op en uiteenzetting van de door Erfgoed Zeeland samengestelde negen erfgoedljnen waarin de culturele identiteit van Zeeland is vervat. De negen erfgoedlijnen betreffen: Schorren, slikken en polders (Land van overkanten), Strijd tegen het water (Verdronken en herrezen), Poort naar de wereld (Ontdekken en ondernemen), Sterk Zeeland (Strijdtoneel in de delta), Heren en kerken (Macht en geloof), Zwarte schuren en stoere paarden (Leven en werken op het platteland), Zilt en zoet (Smaken van Zeeuwse bodem), Het Zeeuwse licht (De kust ontdekt) en Nieuw Zeeland (Moderne bedrijvigheid en veranderend landschap). Deze lijnen krijgen een verdere verdieping door behandeling van alle daarin behorende onderwerpen. Met een voorwoord van Anita Pijpelink, gedeputeerde Provincie Zeeland, een reftectie op erfgoed en toerisme door Erik van den Dobbelsteen, directeur VVV Zeeland en een introductie op de Zeeuwse erfgoedlijnen van Marc Kocken, coördinator Zeeuwse Ankers en sectorhoofd bij Erfgoed Zeeland. Achter in het boek is een uitknipbaar kaartspel, 'Erffood Memory' van Foodcurators opgenomen. Anya Marinissen (red.), Johan Francke (beeldred.), Peter Sijnke, Wilbert Weber en Arnold Wiggers (tekst), Wat overbleef. Drie VOC-routes op Walcheren (Middelburg: ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, 28 ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2019

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 28