Verduurzaming van monumenten is een belangrijke, maar vanwege de cultuurhistorische waarden geen gemakkelijke opgave. Erfgoed Zeeland heeft de handschoen opgepakt en het Duurzaam Monumentenpaspoort ontwikkeld. Het biedt eigenaren van woonhuis monumenten inzicht in de verschillende duurzaamheidsmaatregelen. Monumenten zijn gezien hun Leeftijd en materiaLen al behoorLijk duurzaam. Ten aanzien van het aspect energie besparing vaLt er vaak nog wel wat te verbeteren. Het Duurzaam Monumentenpaspoort brengt de wensen van de eigenaar in beeld, zet die af tegen de bouwkundige en cultuurhistorische waarden, schetst het huidige niveau van energieverbruik en geeft een overzicht van de mogelijkheden voor verduurzaming. Het is al met al een praktisch, verantwoord en op maat gemaakt advies dat de eigenaar ondersteunt bij het realiseren van de eigen ambities op het gebied van duurzaamheid. Het Duurzaam Monumentenpaspoort is ontwikkeld als onderdeel van een project waarin naast Erfgoed Zeeland de gemeenten Middelburg, Veere en Schouwen-Duiveland, de Hogeschool Zeeland, een aantal marktpartijen en een burgerinitiatief samenwerken in een Zeeuwse Alliantie. Het project wordt financieel mogelijk gemaakt door de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Door de Monumentenwacht van Erfgoed Zeeland zijn ruim 115 paspoorten opgesteld. Dat aantal neemt de komende tijd nog toe. De belangstelling is groeiende. Het project is inmiddels in zijn derde fase beland. Er wordt in deze fase onder andere gekeken naar nieuwe methodieken om kierdichting en ventilatie te meten en om warmtelekken van daken in beeld te brengen. Recent is ook het digitaal platform www.duurzamemonumenten.nl gerealiseerd. Het delen van informatie over verduurzaming van monumenten, en het maken van een Duurzaam Monumentenpaspoort is daarmee een stuk makkelijker geworden. Het Duurzaam Monumentenpaspoort draagt op een hele praktische manier bij aan het halen van de klimaatdoelen van Rijk, Provincie Zeeland en gemeenten. Niet voor niets dat het paspoort wordt genoemd in de landelijke 'routekaart verduurzaming van monumenten' (een van de onderleggers van het Klimaatakkoord) en de Regionale Energiestrategie Zeeland. Deze laatste Zeeuws Erfgoed van het jaar biedt weer een mooie mix aan artikelen. Prijs voor de meest intrigerende titel gaat wat mij betreft naar 'Huizen op vlucht'. Die voor de meest poëtische naar 'Een schoorsteen in het water met een raampje erin'. Aantrekkelijk leesvoer voor de donkere dagen voor Kerst! Wim Scholten, directeur Afbeelding Dit is het handje van Jan Pauwel Corneiiszen. Jan ging in 1558 op de vuist met een schepen (wethouder) van Sluis. Slechte zaak natuurljk. Als straf werd hij in het openbaar gegeseld en moest hij een ijzeren vuist laten maken met een bord waarop zijn misdaad werd beschreven. Zo was het voor iedereen duidelijk wat hij had gedaan en waarmee. Het handje en het bord zijn te zien in museum Het Belfort in Sluis. nr. 4 2019 ZEEUWS ERFGOED 3

Zeeuws Erfgoed | 2019 | | pagina 3