Zeeuwse tegeltjeswijsheden te M A je geld wilwinneJ Si mo je mie stront begi ginne Het klinkt misschien wat denigrerend, tegeltjeswijsheden, maar iedereen weet waarover het gaat: gezegden die meestal op Delftsblauwe tegeltjes staan afgebeeld. Veel van deze spreuken zijn volkswijsheden. Wijsheden die het volk - onze moeders en vaders, onze grootmoeders en grootvaders en ga zo maar terug in de tijd - gebruikten om hun kinderen de wijsheden van het leven op een korte, prikkelende en gemakkelijke manier door te geven. 33 -v,*: s Geld E? ,A maar bekend binnen een familie. We gaan hier in op de (boven)lokale wijsheden, en dan specifiek de wijsheden die een Zeeuws tintje hebben, door het Zeeuwse dialect of omdat ze in Zeeland zijn opgetekend. Ze werden opgevraagd in een van de enquêtes van Vraag en Antwoord, een online dialectenquête van de Stichting Nederlandse Dialecten. Volkswijsheden zijn wijsheden van het volk die ons iets leren over alle aspecten van het leven, maar sommige aspecten leveren meer wijsheden op dan andere. Geld, dood en liefde zijn bijvoorbeeld goed vertegenwoordigd, maar ook zelfkennis, mensenkennis, opvoeding enzovoort brengen hun wijsheden mee. 1 Versteeg, K. (1999), 'De geschiedenis van het aforisme'. In: Passionate, jg. 6, pag. 30-36. Met een moeilijk woord zijn deze uitingen ook bekend als aforismen. Ze zijn zo oud als de straat. "Niet lang nadat iemand voor het eerst zijn mond opendeed en per ongeluk iets zei waar de overige stamleden over na moesten denken, moet het aforisme zijn geboren", zei Kees Versteeg.1 De oudst bekende aforismen - en dus ook de volkswijsheden - zijn reeds duizenden jaren geleden verzonnen. "De menselijke beschaving zou nooit tot stand zijn gekomen indien we, naast onze genen, ook niet onze (quasi-)wijsheden aan elkaar hadden doorgegeven", aldus Versteeg. Volkswijsheden zijn dus wijsheden die generatie na generatie doorgegeven worden. Sommige zijn heel universeel: iedereen kent wel wijsheden als 'Alles waar een te voor staat is slecht, behalve tevreden', die gemeengoed zijn geworden in onze taal. Maar andere zijn heel lokaal of zelfs alleen Van geld word je misschien niet gelukkig, zoals vaak wordt beweerd, maar het levert wel heel wat wijsheden op, ook in Zeeland. Ons bin zuunig nietwaar! In Zeeland hoor je als variant op het algemene 'Geld maakt niet gelukkig' een genuanceerde versie: Geld brieng nie oaltiedzege, mae 't is een makkelijke wandelstok Als je rijk wil worden, moet je - als je geen rijke ouders hebt die je op weg helpen - toch ergens beginnen: A je geld wil winnen, mo je mie stront beginnen. Een goede leerschool, onder aan de ladder beginnen. Geld wordt je niet zomaar in de schoot geworpen, er moet voor gewerkt worden: Je krieg gin pluumbedde. Nee, je mot er zellef ard voe werken. Nochtans zijn er ook pessimisten die 10 ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 10