Historische gevelstenen Kleine kunstwerken met een verhaal Menig historische binnenstad in Nederland is rijk aan gevelstenen. Veelal aangebracht in monumentale voorgevels vertellen deze kleine kunstwerken een verhaal over de (oorspronkelijke) bewoner, zijn afkomst, zijn beroepsuitoefening, zijn politieke of godsdienstige overtuigingen of zijn voorliefde voor bijvoorbeeld de fl.ora of fauna. Ook Zeeland kent veel fraaie exemplaren, daterend uit de late vijftiende tot ver in de twintigste eeuw. Gevelsteen als merkteken Vroege gevelsteentoepassing X - I Afbeelding Ook in onze tijd worden nog nieuwe gevelstenen geplaatst. Een leuk voorbeeld hiervan is een steen in de Noorddijkstraat in Brouwershaven met Niels Holgersson erop afgebeeld Mieke Wijnen Fotografie. In het verleden ontleenden veel huizen hun naam aan de gevelsteen die in de voorgevel was aangebracht. Deze steen bestond vaak uit een in bas-reliëf uitgehouwen voorstelling, al dan niet voorzien van een tekst. Een dergelijke gevelsteen had, met name voor de invoering van de huis nummering rond 1800 door de Fransen, vooral een praktische reden: het onderscheiden van een huis van andere huizen. Zo werd eeuwenlang een pand omschreven door het noemen van de naam van het huis, eventueel aangevuld met de namen van de aangrenzende percelen. De voorstelling op de gevelsteen stond merendeels in relatie tot de herkomst of het beroep van de oorspronkelijke eigenaar. Maar ook andere voorstellingen kwamen op gevelstenen voor, zoals godsdienstige, mythologische en politieke. Ten slotte vormden voorstellingen uit de natuur een geliefd thema: naast bomen, struiken en bloemen vooral dieren. Veelal had een eerste eigenaar-bewoner de gevelsteen laten aanbrengen, soms niet alleen als adresaanduiding maar ook als reclame-uiting. Zodoende konden voorbijgangers zien welke producten ter plaatse werden gemaakt en verkocht. Bij wisseling van bewoner bleef de gevelsteen meestal achter in de voorgevel van het pand. Het pand had nu eenmaal met de gevelsteen een eigen 'merkteken' gekregen, de relatie tussen voormalige bewoner en pand was echter verbroken. In de praktijk kon dit tot opmerkelijke situaties leiden; wat te denken van een boekdrukker die zijn werkzaamheden uitvoerde in een pand, waarvan de gevelsteen een varken uitbeeldde. De toepassing van gevelstenen in de voorgevel raakte vooral aan het einde van de zestiende eeuw in gebruik, om in de zeventiende en achttiende eeuw een hoge vlucht te nemen. Niet dat gevel stenen in onze contreien een nieuw fenomeen waren; zo gebruikten de Romeinen al gevelstenen, onder andere om herbergen, wijnhuizen en post huizen aan te duiden. Ook in de middeleeuwen werden gevelstenen aangebracht, boven de ingang van burchten, kastelen en wereldlijke en kerkelijke gebouwen. Hier droeg de heraldiek nr. 1 2020 ZEEUWS ERFGOED 13

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 13