i-ji r SP - Si Reizende gevelstenen Marinus van Dintel Afbeelding links De uit 1649 daterende gevelsteen van het Veerse Zakkendragers- of Sint-Jansgilde werd begin twintigste eeuw herplaatst in een Middelburgs pand aan de Kromme Weele. Doordat de bewoners van de oorspronkelijke locatie (de Kaai in Veere) een replica ervan in hun voorgevel lieten plaatsen is het mogelijk deze steen zowel in Veere als in Middelburg te bewonderen. Afbeelding rechts Uit 1631 daterende gevelsteen in Zierikzee, met hierop afgebeeld een kuiper met zijn kuipersgereedschap. Deze oorspronkelijk uit de 's-Heer Arendstraat afkomstige steen werd eind twintigste eeuw herplaatst in de voorgevel van pand Oude Haven 19 Mieke Wijnen Fotografie. materiaal werden geschilderd. Dit is zeker van toe passing op geveLstenen uit de achttiende eeuw: in deze eeuw stond materiaal in dienst van de vorm, waarbij pleistering en egale schildering in vooral witte tinten in de mode waren. Ontpleistering volgde in de Loop van de negentiende eeuw, terwijl in de twintigste eeuw eveneens ontkleuring op grote schaal werd toegepast; de waardering voor het zuivere materiaal, de drager, ging als zelfstandig bouw- expressiemiddel een belangrijke rol in de architectuur spelen, wat een 'ontkleuring' van veel gevelstenen tot gevolg had. Pas sinds de laatste decennia van de twintigste eeuw is er een kentering in denken zichtbaar, waarbij de waardering voor kleurgebruik op gevelstenen weer aan terrein wint. De meeste gevelstenen bleven als 'merkteken' verbonden aan het pand waarin ze oorspronkelijk waren aangebracht. Toch werden gevelstenen ook wel verplaatst of zelfs geheel verwijderd. Het eerste scenario was onder andere van toepassing als een nieuwe eigenaar zijn eigen gevelsteen in de voorgevel wenste aan te brengen. De nieuwe gevelsteen werd dan op een prominente plaats in de voorgevel aangebracht, terwijl de oor spronkelijke gevelsteen 'verhuisde' naar elders in de gevel. Gevelstenen werden ook wel verwijderd als gevolg van modernisering of sloop van het desbetreffende pand. Veel van deze stenen werden weggegooid, verpulverd, of herbestemd tot putdeksel of drempel. In het gunstigste geval werden verwijderde gevelstenen (professioneel) opgeslagen of in privéverzamelingen bewaard. Deze laatste opties maakten herplaatsing, meestal op een andere locatie, mogelijk. Een mooi voorbeeld van een hergebruikte gevelsteen is te vinden in een gevel langs de Oude Haven in Zierikzee. Deze gevelsteen uit 1631, die een kuiper uitbeeldt, is afkomstig van een gevel van een gesloopt pakhuis in de 's-Heer Arendstraat. Een ander voorbeeld van een 'reizende' gevelsteen betreft een exemplaar van het zakkendragers- of Sint-Jansgilde in Veere. De oorspronkelijke steen uit 1649, waarop een zakkendrager en het wapen van Zeeland en een onderdeel van het wapen van Veere afgebeeld staan, werd begin twintigste eeuw verwijderd uit het Veerse pand Kaai 63, om vervolgens te worden aangebracht in de voorgevel van pand Kromme Weele 8 in Middelburg. Eind jaren tachtig van de twintigste eeuw is door de bewoners van het Veerse pand Kaai 63 een replica van de originele gevelsteen in de voorgevel aangebracht, zodat eenzelfde gevelsteen nu te zien is in zowel Middelburg als Veere. Verder lezen/bronnen - G.A.M. Ofenberg, Gevelstenen in Nederland. Zwolle, - www.gevelstenen.net. - www.zeeuwseankers.nl/verhaal/gevelstenen. nr. 1 2020 ZEEUWS ERFGOED 15

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 15