ERFGOEDallerlei VAA&WLL VLXSAIXGEJv ■i E tilt Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN Allewijn, M. en P.J. Priester, Soldaten kwamen en gingen. Hoedekenskerke en omgeving vóór, tijdens en na de bevrijding. Mei 1940-november 1946. Hertaald door Gerard Verkuil (Goes: Uitgeverij Het Paard van Troje, 2019) 62 pag.; ill., foto's. Herziene uitgave van het oorspronkelijk in 1946 uitgegeven werkje. In tien hoofdstukken komt de oorlog in Hoedekenskerke voorbij in hoofdstukken over de Duitse inval, dorps bewoners in dienst van het leger, een lijst van slachtoffers uit het dorp, de bevrijding en de wederopbouw daarna. Een verklarende woordenlijst is toegevoegd. André Bauwens Geert Stroo (redactie), De ketens verbroken. Aspecten van de bezetting en de bevrijding van West- Zeeuws-Vlaanderen 1940-1945. [Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws- Vlaanderen nr. 47] (Aardenburg: Durenkamp/Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen, 2019) 471 pag.; ill., tek., foto's, krt.plattegr. Vuistdik jaarboek met een tiental bijdragen van diverse auteurs voorzien van veel illustratiemateriaal. Onder werpen zijn onder meer de lange aanloop naar de Tweede Wereldoorlog, de meidagen van 1940, burgemeesters in oorlogstijd, joden in West-Zeeuws-Vlaanderen, dwang arbeiders, het verzet, Operatie Switchback, gezag en repressie, hulpverlening aan de burgers en het bezoek van koningin Wilhelmina. Met archivalia en literatuurlijst per plaatsnaam en een persoonsregister. Veronica Frenks, Walviskaak aan de muur (West-Souburg: Ma Plume, 2019) 48 pag.; ill., foto's, grav., krt., plattegr., tek. Catalogus versche nen ter gelegenheid van de gelijknamige tentoonstelling in het Veerse stadhuis en de onthulling van de geconserveerde walviskaak aan de muur van de Campveerse Toren. In het boekje aandacht voor de walvisvaartgeschiedenis van Veere in korte hoofdstukjes: walviskaak aan de muur, vierhonderd jaar walviskaak, stem van het volk, Noordse Compagnie, producten van walvis, Zeeuwen en de walvisvaart, verdwaald en een overzicht van de objecten in de tentoonstelling. Met literatuurlijst en illustratieverantwoording. Jaap de Kam, Vaarwel Vlissingen (Amstelveen: Jaap de Kam, 2019) 341 p.; ill, foto's. Verhaal over de gebeurtenissen voor '"jnC en tijdens de oorlog van de in Vlissingen woonachtige familie De Kam, gebaseerd op een oorlogs dagboek en de correspondentie tussen Jo en Jaap de Kam, ouders van de auteur. Jaap diende bij de HAL en voer op Amerika en het Caribisch gebied toen de oorlog uitbrak en zijn schip direct naar New York moest vertrekken. Hij zou gedurende de oorlogsjaren aan geallieerde zijde op de Nederlandse koopvaardijvloot dienen. In de oorlogsjaren bleef Jo aanvankelijk in Vlissingen wonen, maar verhuisde eerst naar Middelburg en nadien Zuid-Beveland. In 1944 bleek hun huis goeddeels verwoest. De auteur wisselt de familiegebeurtenissen af met de gebeurtenissen op macroniveau. Na enkele hoofdstukken over de ontdekking van de correspondentie en de kindertijd van Jo en Jaap, volgt de auteur de tijdlijn van de gebeurtenissen van het gezin kort voor de oorlog tot het Vlissingen van 1945 en de hereniging van beide ouders. Achterin zijn drie brieven en een korte literatuurlijst opgenomen. Klaas van de Ketterij en Leen Schouls (productie.), Soldaat zonder wapen. Hulp aan vriend en vijand tijdens de Slag om de Schelde [DVD] (Arnemuiden: Zeeuwse Documen taire Stichting, 2019) 60 min. Documentaire over de Rode Kruishulp in de dorpen Groede en Arnemuiden tijdens de Slag om de Schelde en belevenissen van diverse artsen aan het front, onder meer bij Dishoek, gepresenteerd door Hans Sakkers. Gerhard de Kok, Walcherse ketens. De trans-Atlantische slavenhandel en de economie van Walcheren, 1755-1780 (Leiden, 2019) VIII, 297 pag.; ill., foto's. Proefschrift waarvan waarschijnlijk dit jaar nog een handels editie zal verschijnen. De studie maakt onderdeel uit van het NWO-project Slaves, commodities and logistics: the direct and indirect, the immediate and long-term economic impact of eighteenth century Dutch Republic Transatlantic slave-based activities. De Kok bestudeerde daarvoor de 'hoogtij dagen' van de Walcherse slavenhandel tussen 1755 en 1780, waarbij zijn onderzoek zich vooral richt op de directe en indirecte belangen van de Walcherse economie met de slavenhandel. De neergang van de Walcherse economie hield min of meer gelijke tred met de groei van de slaven handel. Uitkomst van het onderzoek is dat rond 1770 circa elf procent van de Middelburgse industrie en middenstand en een derde van de Vlissingse direct of indirect verbonden was met de slavenhandel. Na de inleiding waarin de onderzoeksvraag en opzet worden ingebed en gebruik van termi nologie en archivalia, gaat de onderzoeker in zeven hoofdstukken in op: de geschiedenis van de Walcherse slavenhandel in de zeven tiende en achttiende eeuw, de organisatie en financiering, de winst- en verliesrekeningen van het bedrijf, het maritieme bedrijf zelf waarin scheepsbouw, victualie, dienstverle ning en bemanning de revue passeren, nevenbedrijven zoals informatienetwerken, textielhandel, buskruithandel en andere distributie van goederen, de Walcherse hoofdnegotie en de slavenhandel als onder deel van de lokale economie en tot slot 'het Atlantische systeem,' waarin het niet alleen in internationaal perspectief wordt geplaatst, maar ook vergeleken. Met conclusie, bibliografie, drie bijlagen en een summary. JCntns op het Bevrijdingspad. Slag om de Schelde (Goes: Stichting Landschapsbeheer Zeeland, 2019) 80 pag.; ill., foto's, krt., plattegr. De gids geeft een 135 km. lange wandeltocht langs locaties die verbonden zijn met de bevrijding van Zeeland in 1944 op Walcheren en de Bevelanden. In vijf hoofdstukken wordt ingegaan op de geschiedenis van Zeeland, een inleiding op het Bevrjdingspad, het gebruik van de gids en de routebeschrijving zelf. Afsluitend een overzicht van het Open baar Vervoer en overnachtingsadressen. Met colofon en literatuurlijst. Theo Klanke (ontwikkeling route en routebeschrijving), Wandelen in Zeeland 28 ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 28