ERFGOEDallerlei nieuwe MUZIEK Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN Paul Aarssen, Ronald Rijkse, Huib Uil, Marijn de Valk en Arnold Wiggers (tekst), Bekroonde wijsheid. Prijsbanden van de Middelburgse Latijnse school. PPF-reeks deel VI (Middelburg: ZB| Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, 2019) 88 pag.; ill., foto's, grav. Uitgave ter gelegenheid van de tentoon stelling in de ZB over prijsbanden, gegeven aan de beste leerlingen. De vijf auteurs nemen alle een onderwerp voor hun rekening. Rijkse en Uil geven een inleiding op de uitreiking en geschiedenis van de prijsbanden op de Latijnse school. Wiggers gaat dieper in op de speciale prijsband van Adriaan van Solingen in 1775. Aarssen geeft een overzicht van bijzondere prijsbanden winnaars in 'Daantje en zijn prijsbanden'. Marijn de Valk gaat tot slot in op het conserveren en restaureren van de prijs banden. Met noten en literatuur- Christiaan Cyril Blaha, Wat in Middelburg kan dat kan niet" Jeugd Muziek Zeeland Nieuwe Muziek Zee land. Proefschrift Universiteit Utrecht (Middelburg: Christian Blaha, 2019) 436 pag. appendix 132 pag.; ill, tek, foto's. Dit proefschrift gaat in op het werk van Jeugd Muziek Zeeland en het latere festival en de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland. Een organisatie die baanbrekend en internationaal gelauwerd succes creëerde door artiesten van wereldfaam binnen te halen, maar in eigen omgeving slecht bekend is. Het boek is in chronologische tijdvakken opgedeeld. De proloog omvat de jaren 1940-1948 en 1959-1969. In Kapitein aan het roer wordt de experimentele periode 1969-1976 beschreven. Hierna volgen Buitenmuzikale vergezichten (1969-1976), Paalhoofden I en II (1976-1983), Luctor et Emergo (1983-1989), en de epiloog Eb (1989-2006). Met Engelstalige summary. Paul Consten, I.D. Fransen van de Putte (1822-1902). Het leven van een selfmade politicus (Nijmegen: Vantilt, 2019) 415 pag.; ill., foto's, grav., tek. Na een leven als zeeman op Oost- Indièvaarders en als suikerondernemer op Java, verscheen Fransen van de Putte in 1862 op het Binnenhof. Binnen een jaar was hij minister van Koloniën, hoewel hij zonder scholing zich pas twee jaar eerder weer in Nederland had gevestigd. Door zijn optreden wist hij Thorbecke te bewegen tot terugtrekken uit de kamer en het cultuurstelsel grotendeels te ontmantelen. Hij maakte de weg vrij voor een generatie jonge liberalen en trachtte door de inheemse Indische bevolking voor Nederland te winnen de kolonie te behouden. Fransen van de Putte werd in Goes geboren. Consten gaat in tien hoofd stukken in op het leven van de politicus. Na diens jeugd en opleiding volgen zijn eerste reizen. De volgende hoofdstukken gaan over de suiker- en tabaksteelt op Java en het bestuur; zijn start als politicus, intrede in de Tweede Kamer; zijn eerste minister schap, het generatieconflict binnen de liberalen; zijn honderd dagen als premier, kabinetscrisis en een afsluitend hoofdstuk. Bevat een conclusie, dankwoord, eindnoten, literatuur-, bronnen- en illustratie verantwoording. Met personenregister. Bert van Gelder, 'Christene zielen, wilt u tot mij begeven!' Straatliederen rond het jaar 1700 het lid 'de dominee van IJzendijke' (IJzendijke: Uitgeverij Zilverdistel, 2019) 72 pag.; ill., foto's, tek. Rond 1720 verscheen er, waarschijnlijk bij een drukkerij in Antwerpen, een liedblad met daarop een tekst over de dominee van IJzendijke. Daarin wordt bezongen dat de protestantse dominee, die bij leven de katholieken dwars zat, na zijn dood geen eeuwige rust kon vinden zonder bemiddeling van de Paters Kapucijnen uit Antwerpen. De auteur gaat in dit boekje in op ambulante kooplieden en zangers in de achttiende eeuw, met maatschappelijk profiel, de rol van de overheid, melodieën, voordracht en de teksten van die straat zangers. In een tweede deel wordt ingegaan op vorm, inhoud, datering context, melodie, voordracht, drukgeschiedenis en verhalen rond het domineeslied van IJzendijke. Wie waren zij? De oorlogsslachtoffers van Zoutelande (Zoutelande: Comité Bevrijding Zoute lande, 2019) 48 pag.; ill., foto's. Overzicht van alle dertig slachtoffers onder de bevolking van Zoutelande die als gevolg van oorlogs Dat betreft zowel militairen, slachtoffers van bombardementen en bevrijdingsacties, verdronkenen, munitieslachtoffers van na de bevrijding als mensen van de Arbeidseinsatz, onderduikers en krijgsgevangenen. Bevat een korte biografie van elke omgekomen bewoner met foto en omstandigheden van overlijden. Oorlogsdagboek van Jans Boone-De Hamer (Arnemuiden: Historische Vereniging Arnemuiden, 201) 40 pag.; ill., foto's. Getranscribeerde uitgave van het in een schoolschrift genoteerde oorlogs dagboek van winke lier Johanna (Jans) Boone-De Hamer van 13 oktober 1944 tot en met 18 februari 1945. Bevat tevens een lijst van slachtoffers uit Ar nemuiden. Het dagboek is voorzien van een inleiding op het strijdtoneel en aantekenin gen bij gebruikte voornamen in het dagboek. Edwin Tilroe, Operation Infatuate. De aanval op Vlissingen, 1 november 1944 (Vlissingen: Edwin Tilroe, 2019) 75 pag.; ill., foto's, tek., krt., plattegr. Een veelal op Brits bronnenmateriaal gebaseerd verhaal over de bevrijding van Vlissingen in 1944. Na een inleiding volgen drie korte hoofstukken over de geallieerde opmars van Normandiè naar Walcheren, de weg naar Walcheren en de RAF. Daarna komt de eenheid No. 4 Commando Group aan bod, waarvan vervolgens de gebeurtenissen gedurende de eerste vier dagen van november per dag en per hoofdstuk worden beschreven. Er is een afsluitend hoofdstuk over de afronding van Infatuate I, een dankwoord en uitleg over de structuur van No. 4 Commando. Met achterin een overzicht van bronnen, foto verantwoording, een lijst van gehanteerde rangen, woordenlijst en de route die de eenheden tussen 1 en 4 november 1944 aflegden. Irina van der Vlag-Churylova, et al., Welk kustverhaal zie jij? Reis langs de Zeeuwse i'i'.v verantwoording. i"- !-rJ. khh Rogier Koppejan, geweld omkwamen 28 ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 28