Verblijf op Voorne Der naturen bloeme Afbeelding Luchtfoto met de geconserveerde restanten van het mottekasteel van Oostvoorne, tijdens de Voornsejaren van Jacob van Maerlant het verblijf van zijn broodheer A lbrech t van Voorne, burggraaf van Zeelandbron: www.opvoorneputten.nl/ blogpost/de-burch - van - oostvoorne. in zijn jeugdboek beschrijft, is niet plausibel. Inmiddels heeft wetenschappelijk onderzoek uitgewezen dat Maerlant waarschijnlijk is opgeleid aan de prestigieuze kapitteLschooL van Sint-Donaas in Brugge of in de zuidwestelijker gelegen cisterciënzerkloosters van Ter Doest en Ten Duinen. En ook voor het bestaan van de door De Bruyn opgevoerde Martijn uit Maerlant op Voorne, medescholier-vriend van Maerlant in de Bevelandse abdij én de link met zijn latere brood heer, Albrecht van Voorne, bestaat geen enkel bewijs. AUes wijst erop dat Maertants verblijf in de noordelijke regio van een latere datum is dan voorheen door veel Uteratuurdeskundigen werd aangenomen Wanneer precies Jacob van Maerlant zijn West- Vlaamse geboortegrond inruilde voor een verblijf in het noorden, is niet bekend. Duidelijk is wel dat hij in Alexanders geesten (Alexanders daden), het vroegste werk dat van hem is overgeleverd, blijk geeft van Hollandse sympathieën. Zo voert hij Alexander de Grote ten tonele met het wapen van het Hollandse gravenhuis, de klimmende rode leeuw op een gouden achtergrond. Tijdens het schrijven ervan rond 1260 had Jacob zich waar schijnlijk al in Maerlant, een vissersdorpje op het eiland Voorne, gevestigd. Op Voorne diende hij Albrecht van Voorne, die zijn verblijf had op de Burcht van Oostvoorne. Maar ook Nicolaas van Cats, een adeHijke heer uit een Zeeuws geslacht en verwant aan onder andere de Van Renesses en de Van Voornes, was een broodheer van Maerlant. Van Cats was spoedig na de dood van zijn vriend WiHem II (1227-1256), graaf van Holland en Zeeland en koning van het Heilige Roomse Rijk, bescherm heer geworden van WiUems minderjarige zoon en troonopvolger Floris V. Hij gaf Maerlant in 1266 opdracht tot het schrijven van Der naturen bloeme. Nicolaas van Cats was nauw betrokken bij de opvoeding van de latere graaf Floris V (1254-1296). Het is daarom goed mogelijk dat de door Jacob van Maerlant geschreven Der naturen bloeme (het mooiste uit de natuur), met daarin aUe beschikbare kennis van de natuur gevat in 13 hoofdstukken en ruim 16.500 versregels, bedoeld was als studiemateriaal voor de jonge Floris. Dit lijkt plausibel, aangezien Maerlant zijn Alexanders geesten had opgedragen aan Floris' tante en tevens voogdes, Aleide van Avesnes. Men moet om de rime te souken Misselike tonghe verscheidene talen] in bouken: Duuts, Diets, Brabants, Vlaemsch, Zeeus; Walsch, Latijn, Griex ende Hebreeus Citaat van Jacob van Maerlant uit zijn heiligenleven van Sint-Franciscus. Maerlant schreef ook Der naturen bloeme in het Middelnederlands én op rijm. Het schrijven op rijm had als voordeel dat de tekst beter onthouden kon worden, niet onbelangrijk in een tijd dat weinig mensen konden lezen en er weinig boeken in omloop waren. Maerlant hanteerde in zijn Der naturen bloeme eveneens een andere, eeuwenoude techniek; om de kennis beter bij de 6 ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 6