Door hoge ouderdom al duurzaam van zichzelf Trots op mijn monument Al bijna vierhonderd jaar vormt 't Hof Welgelegen een belangrijk onderdeel in het straatbeeld van Sint Laurens. Enigszins verscholen achter een monumentale tuinmuur straalt de boerderij aan de Noordweg een zekere voornaamheid uit. Sinds augustus 2019 zijn Daniël en Anna van Vliet-Dieleman met hun kinderen David (7) en Thirza (3) de trotse bewoners. Ruimtelijk Zeeland Zeven jaar geleden verhuisden Anna en Daniël naar Zeeland, van een appartement drie hoog in Amsterdam naar een bovenwoning aan de Londensekaai in Middelburg. Beiden voelden een sterke behoefte aan meer ruimte. Ruimte die in tegenstelling tot de hoofdstad, Zeeland hen wel zou kunnen bieden. De keuze voor Middelburg was niet opmerkelijk; Anna groeide op in het voormalige burgerweeshuis aan het Molenwater, waar haar ouders nog steeds wonen. Ze heeft goede herinneringen aan haar Middelburgse jeugd en kwam in haar Amsterdamse jaren altijd met veel plezier terug naar Zeeland. Voor Daniël was het vertrek naar Zeeland duidelijk een grotere stap. Na zijn jeugd in Lisse en vervolgens 16 jaar in Amsterdam te hebben doorgebracht, kostte het hem toch al gauw een halfjaar om zijn draai in de Zeeuwse hoofdstad te vinden. Vele jaren later voelt hij zich als Zeelander helemaal thuis in Middelburg. Dat ze nu op 't Hof Welgelegen wonen, hadden Anna en Daniël een paar jaar geleden nog niet durven dromen. Tot vrij recent woonde het stel in een vrijstaand herenhuis aan de Seisweg, dat Anna omschrijft als 'een heerlijk huis'. Toch besloten ze begin 2019 om een bevriend makelaar in te schakelen voor een zoekopdracht naar een andere woning. Vooral Anna voelde de behoefte om vrijer te wonen, om goed tot rust te kunnen komen na een dag intensief en secuur werken in de eigen tandartsenpraktijk. Eerder dan verwacht deed zich een buitenkans voor toen reeds enkele maanden na het uitzetten van de zoekopdracht 't Hof Welgelegen ter veiling werd aangeboden. Anna en Daniël hadden direct belangstelling. Veel tijd en ruimte om de boerderij goed te (laten) inspecteren was er echter niet. Omdat het op beide kijkdagen pijpenstelen regende en hierbij geen lekkages in het pand zichtbaar waren, besloten Anna en Daniël een bod uit te brengen. Even dreigde het stel achter het net te vissen, toen bleek dat zij niet de hoogste bieder waren. Na onderhandelingen met de koper, wisten Anna en Daniël de boerderij echter alsnog in eigendom te krijgen. Bestemming Na de aankoop bleek al gauw dat de boerderij veel achterstallig onderhoud had. Daarbij waren er alleen al vier grote containers nodig geweest om de boerderij schoon opgeleverd te krijgen. Bij binnenkomst komt de geschiedenis je tegemoet. Dat de gang als het visitekaartje van het huis wordt beschouwd, was eeuwen geleden bij de eigenaar niet aan dovemansoren gericht. Fraai vormgegeven tegelwerk trekt direct de aandacht van de bezoeker. Maar het neusje van de zalm volgt nog als Anna de naastgelegen, voormalige woonkeuken laat zien. De rijk betegelde schouw, de zware balken met sleutelstukken, de bedstedewand met spinde: ze ademen een en al historie. Veiling ZEEUWS ERFGOED ■v 17

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 17