"Het huis heeft zich al bewezen, het is zoals het is en dat is goed" Erfwerkzaamheden Verrassingen Afbeelding Bij het verwijderen van een dikke laag afdekpiastic in een deuropening van de schuur kwam een mooie glasplaat tevoorschijn portret- en detailfotc Mieke Wijnen Fotografie. Om de onderhoudsstaat van de bebouwing goed in beeld te krijgen lieten ze in de herfst van 2019 door de Monumentenwacht een nulmeting verrichten. Tot opluchting van Anna en Daniël bleek uit dit onderzoek dat de basis op orde is. Inmiddels hadden ze ook een architect ingeschakeld, voor het opstellen van een 6-jarig onderhoudsplan. Anna en Daniël hebben geen plannen voor een grootschalige verbouwing van woonhuis of schuur; de voormalige woonkeuken gebruikt Daniël als kantoor, de andere vertrekken worden als woonruimte gebruikt. Anna geeft aan respectvol met het huis te willen omgaan en terughoudend te zijn om grote ingrepen te doen. Ze benadrukt dat het huis zich al bewezen heeft en dat het goed is zoals het is. Dit motto passen Anna en Daniël ook toe bij de keuzes voor verduurzaming van het pand. "Door de hoge ouderdom is de boerderij al duurzaam van zichzelf, dan moet je niet tegen elke prijs gaan voor Nul op de Meter", merkt Anna op. een goed team", vertelt Anna. Zo ontfermt Daniël zich over de zaagwerkzaamheden en draagt Anna zorg voor het schilderwerk. Ook de Amsterdamse vrienden helpen graag een handje mee. "Niet dat ze hier zouden willen wonen", benadrukt Anna. "Veel van onze vrienden werken voor NGO's (niet-gouvernementele organisaties) en in de culturele sector en kunnen zich geen leven buiten Amsterdam voorstellen. Maar een weekendje gezellig bijpraten en daarnaast enkele erfwerkzaamheden verrichten, zoals het klieven van hout, spreekt hen erg aan." "En voor dat gekliefde hout bouwt een zorgcliënt met zijn begeleider momenteel dan weer een houtopslag", licht Daniël toe. Voor specialistische werkzaamheden roepen Anna en Daniël de hulp van deskundigen in, zoals onlangs voor het omhalen van een grote wilg. En voor het recht leggen van dakpannen op het woonhuis, zoals recentelijk nodig was, maakt het stel dankbaar gebruik van de diensten van de Monumentenwacht. "Mezelf op zo'n hoog, steil dak begeven vind ik zelf net iets te link", vertelt Daniël. "Daarbij was er binnen een paar uur na mijn melding al een monumentenwachter ter plaatse, die de werkzaamheden snel en kosteloos voor ons uitvoerde." Veel werkzaamheden op het erf worden door Daniël en Anna zelf uitgevoerd, met hulp van familie, vrienden en kennissen. "We vormen samen 't Hof Welgelegen dateert uit 1622. De verande rende agrarische bedrijfsvoering door de eeuwen heen, de inundatie van 1944, maar ook de herbestemming tot woonhuis hebben hun sporen 18 ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 18