De digitale Dijkenkaart van Zeeland Donderdag 3 september 2020 is de Dijkenkaart van Zeeland officieel beschikbaar gesteld. De digitale kaart werd online gezet door gedeputeerde van Cultuur Anita Pijpelink tijdens een door de Provincie Zeeland georganiseerd Dijken- symposium, in het bijzijn van een klein aantal genodigden. Het symposium is op video opgenomen en nog online beschikbaar op de website van de Provincie Zeeland. Binnendijken Nieuwe kans Afbeelding Serooskerke - Wa ttels- weg: doorsnede door de resten van de twee boven eikaar gelegen Romeinse dijken. Duidelijk zichtbaar onderin is de oudste dijk van veen-kleiplaggen. Daarboven liggen de kleiplaggen van de jongere dijk foto ADC ArcheoProjecten, Amersfoort. (1 Chamuleau 2014; Chamuleau e.a. 2016; zie ook Van Dieren- donck 2016, 35-36. (2 Bijvoorbeeld: Engelse 2016, Bijlage 9; De Visser Chamuleau 2019; Van Dieren- donck 2016, 36-37. (3 Van Dierendonck 2016, 34-35- De digitale kaart is opgenomen in de Cultuur historische Hoofdstructuur van de Provincie Zeeland, bevat informatie over de historie van alle Zeeuwse dijken en is een instrument voor kennis en bescherming van de Zeeuwse monumentale dijken. Na het opstellen van de eerste Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland 2009-2012 (POAZ) werd door de afdeling Zeeland van de AWN - Vereniging van Vrijwilligers in de archeologie, een aanvraag ingediend bij de Provincie Zeeland voor het kernthema 'Onderzoek naar infrastructuur (dammen, dijken, wegen, waterstaatswerkenHet project behelsde inventarisatie en onderzoek van alle binnendijken - niet-primaire waterkeringen - in de provincie Zeeland. De praktijk en praktische uitvoering bleken weerbarstiger en het beoogde resultaat werd niet gehaald. Een van de auteurs en uitvoerders van het toenmalige project, Bas Chamuleau, bleef echter actief en droeg met zijn kennis verder bij met publicaties van eigen onderzoeken'1, bijdragen aan onderzoeken van instanties en archeologische bedrijven'2 en deskundige bijdragen in advisering'3. De reden voor het opstellen van de dijkenkaart was het bestaande hiaat in direct beschikbare informatie over dijken. Hoewel vaak aangemerkt 20 ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 20