ERFGOEDallerlei 'sïte' Ktoasterrijli Schouwen - Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN Henk Blom, Renesse. Het leven der Zand- loapers (Renesse: Henk Blom, 2020) 210 pag.; ill., foto's. Dorps geschiedenis geschreven door een voormalig onder wijzer met daarin aandacht voor onderwerpen als de gemeente Renesse, de Moordhoek, het dorpsplein, brandweer, moderniseringen, burgemeesters, geestelijk leven, kerkdienaars, de mannenverenigingen van Renesse, kerkenraden, onderwijs, de strijd om het bestaan, feesten, verenigingen, vervoer en bekende Renessenaars. Met beknopte literatuurlijst en beeldverantwoor ding. Henk Dalebout, Kloosterrijk Schouwen. Routes langs verdwenen Schouwse kloosters (Zutphen: Walburg Pers, 2020) 176 pag.; ill., foto's, krt., plattegr., tek. Dit boek geeft informatie over verdwenen kloosters in Zierikzee en hetSchouwse platteland in vier routes, voorzien van veel fotomateriaal. De vier routes omvatten Noordwelle West (15 km.), Noordwelle Oost (15 km.), Middenschouwen (30 km.) en Zierikzee (4 km.). Daarbij komen de volgende gebouwen aan bod: Lelièndale, de Grauwe Zusters, kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee, Bethlehem, Sion, Cistercienzerstichting Bommenede en 'Laurisklooster'. Daarnaast wordt er aandacht geschonken aan specifieke onderwerpen zoals het begijnhof, de eksterbroeders, Tempeliers in Zierikzee? en diverse kloosters en kloosterorden. Met literatuurlijst. Jan van Damme, Jong in de Zeeuwse oorlog (Goes: Paard van Troje, 2020) 160 pag.; ill., foto's. In dit boek komen 24 ooggetuigen aan het woord over de Tweede Wereld oorlog in Zeeland. Destijds waren ze jong of zeer jong. 75 jaar later vertellen ze (soms voor het eerst) hun verhalen over bommen, onderdrukking, chaos, paniek, maar ook over avontuur, vriendschap, heldendom en doorzettings vermogen. Alle verhalen stonden eerder in het najaar van 2019 in de PZC, maar zijn nu gebundeld en spelen zich af in de gehele provincie op zowel Walcheren, de Bevelanden, Zeeuws-Vlaanderen als Tholen en Schouwen-Duiveland. Cor Heijkoop, Zeeslagveld Schelde. De maritieme strijd in het Westerschelde- gebied van november 1944 - mei 1945 (Aardenburg: Drukkerij Durenkamp, 2020) 96 pag.; ill., foto's, tek., krt. Dit boek gaat in op de episode in de strijd in West-Europa die volgde na de feitelijke bevrijding van Zeeland, al wordt ook aan de periode die daaraan vooraf ging aandacht besteed in de eerste drie van twaalf hoofdstukken. Daarna komen de volgende onderwerpen aan bod: het mijnenvr j maken van de Schelde, Antwerpen als spil in de strijd, de eerste konvooien op Antwerpen, de havens van Oostende, Terneuzen en Vlissingen, het Duitse offensief tegen de geallieerde scheepvaart, de geallieerde konvooien onder vuur, naoorlogse slachtoffers van mijnen, het opruimen van scheepswrakken en de archeologische zoektochten naar de gezonken landingsvloot. De auteur gaat vooral in op de rol die de aanvoer van getransporteerde goederen had voor de oorlog aan het westelijk front in Europa en de vele slachtoffers die hiermee gemoeid waren. Met een bijlage over gezonken en beschadigde schepen, literatuuropgave en bronnen en een scheepsnamen- en persoonsnamenregister. Wim Jansen, O vader wij zijn samen geweest. Verhalen van een overkant (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2020) 160 pag. Predikant Wim Jansen vertelt over zijn vader, een heftig levende man die boer was en van het leven genoot maar er ook aan leed. De confrontatie met de dood vormt de rode draad in de verhalen. Deze spelen tegen de achtergrond van het Zeeuws-Vlaamse boerenleven in het derde kwart van de twintigste eeuw, met alle turbulente maatschappelijke ontwikkelingen die daarbij hoorden. Wim Kesteloo, Nieuwerkerk 2. Geschiedenis, bestuur, Johanniskerk, toren, dominees, school meesters, voor zangers, molens, enz. (Zwaag: Pumbo.nl, 2019) 270 pag.; ill., foto's, tek., krt. Bijeengesprokkelde documentatie die chronologisch is samengevat op diverse onderwerpen, zoals gebeurtenissen (tot 1750, 1750-1850, 1850-1925 en na 1925), bestuur, kerk en school, transport en diversen (onder meer molens, dorpshuizen, bijnamen, middenstand). Jos van Keulen en Maaike de Wolf, Biggekerke in het hart geraakt, 17 september 1944 -17 september 2019 (Biggekerke: Jos van Keulen en Maaike de Wolf, 2019) 32 pag. (ongenummerd); ill., foto's, krt. Boek ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het bombardement van de geallieerden op 17 september 1944, waarin de getroffen slachtoffers en families worden besproken en zijn voorzien van portretfoto's. Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk, De luchtoorlog boven Zeeland. Deel 3a 1939-1943 Zeeuws- Vlaanderen en Deel 3b 1944-1945 Zeeuws- Vlaanderen (Middel- harnis: Stichting WW2Research, 2020) 372, 365 pag.; ill., foto's., krt., tab. De auteurs beschrijven de luchtoorlog boven Zeeland. Na Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland wordt nu Zeeuws-Vlaanderen behandeld. Dat gebeurt in chronologische volgorde vanaf de meidagen van 1940 met de Duitse inval, de bommenwerpers van Bomber Command van de RAF in de zomer van 1940 tot eind mei 1945 als de laatste vliegtuigverliezen nog plaatsvinden. In de loop van 1942 komen boven de Kanaalzone ook de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in actie boven Zeeuws-Vlaanderen. Zwaarte punt is de bevrijding van Zeeuws-Vlaande ren en de geallieerde bombardementen die dan plaatsvinden, met name op Breskens op 11 september 1944. Na de bevrijding wordt Zeeuws-Vlaanderen nog steeds bestookt, nu opnieuw door de Duitsers met V1- en V2-raketten. De inhoud bestaat uit tientallen korte hoofdstukken/paragrafen, voorzien van veel fotomateriaal over alle vlieg- incidenten die hebben plaatsgevonden, met veel achtergrondinformatie over de betreffende vliegeniers en squadrons. Elk deel bevat een fotoverantwoording en bronvermelding, lijst van geraadpleegde bronnen en archieven en een bijlage met verklaringen en afkortingen. lFlliUi.U 28 ZEEUWS ERFGOED nr. 3 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 28