IK6:N VLISSINGEN VdUËlNDlNG VCR BROKEN J.C.A. de Meij, Verbinding verbroken. Familie in frontgebied 1944-1945 (Zutphen: Walburg Pers, 2020) 368 pag.; ill., foto's, krt. Aan de hand van dagboeken en brie ven van zijn grootou ders uit het Walcherse dorp Ritt- hem en de gezinnen van hun zes kinderen onderzoekt kleinzoon De Meij hoe families in frontgebied Zeeland in het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog 1944-45 omgingen met het wegvallen van de verbindingen en probeerden contact te houden. Na het voor stellen van zijn familie beschrijft hij in acht hoofdstukken chronologisch hoe Walcheren in oktober 1944 frontgebied werd, de strijd, de bombardementen, de evacuatie, maar ook de hongerwinter. Dit aan de hand van de ervaringen van vier gezinnen die buiten Zeeland die winter meemaakten en de arbeidsinzet van zijn vader. De Meij plaatst en ordent de ervaringen van zijn familie in een breder kader van de oorlogsvoering in Zeeland zoals de maatregelen van de bezetter, de reactie van het verzet en de regering in Londen, waarmee hij de lezer een beeld geeft van de gevolgen van de oorlog op het dagelijks leven in Zeeland. Met beknopte lijst van geraadpleegde literatuur en eindnoten per hoofdstuk. Frans Meijaard, Jenny Rosendaal- Dees, Staat de mutse goed? Over de Cadzandse dracht en het leven in West- Zeeuws-Vlaanderen eind negentiende, begin twintigste eeuw. Bijdragen tot de geschiedenis van West- Zeeuws-Vlaanderen 48 (Aardenburg: Durenkamp, 2020) 120 pag.; ill., foto's. In dit jaarboek wordt het leven van de West-Zeeuw-Vlamingen omstreeks 1900 beschreven, waarbij bijzonder aandacht aan de Cadzandse streekdracht uit die periode wordt geschonken. In vijftien hoofdstukken worden diverse onderwerpen belicht uit bovenstaande periode. Dat zijn onder meer: het mannen- en vrouwenkostuum in Cadzand tot ongeveer 1820; wonen; werk; rouwdracht; visserij; toerisme; laatste mannen- en vrouwendracht; smokkelen; kinderdracht; vertier (zoals kermissen, vee markten, Jan de Prentenknipper en kastjes- venters); sport en spel en uitdrukkingen. Helge Prinsen met foto's van Ruben Oreel, Ik ben Vlissingen (Vlissingen: eigen uitgave, 2020) 203 pag.; ill., foto's. Bevat tweehonderd biografische portret ten aan de hand van citaten van inwoners van Vlissingen. Elk portret is voorzien van een foto van Ruben Oreel. Prinsen maakte deze portretten voor de Vlissingse Bode. Loe Schout, Jacobus Bellamy alias Zelandus. Dichter en patriot in opstandige tijden (1757-1786) (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2020) 168 pag.; ill., foto's, grav., krt. Biografie over de bakkers knecht en dichter Jacobus Bellamy, die een beurs ontving om in Utrecht te studeren en betrokken raakte bij de patriotten- beweging. Onder het pseudoniem Zelandus ontwikkelt hij zich tot een spraakmakend dichter en patriot. Zijn erotische liefdes verzen maken hem populair onder de dames en hij groeit uit tot een dichter des vader lands, gebruikmakend van de media in zijn tijd. Tevens manifesteert hij zich als dwars- denker en vernieuwer in de dichtkunst. Ook is er aandacht voor de onmogelijke liefde voor Franje en zijn armoedige bestaan en gezondheid. Oud-journalist Schout zet het leven van Bellamy in zeventien hoofd stukken uiteen. Met epiloog, verantwoording en bronnenlijst. Irene Storm van Leeuwen-van der Horst, Zeeuwse regenten in Parijs. De reis van Johan Steen gracht met zijn zoon Nicolaas en Daniel Radermacher naar Parijs in 1772 (Hilversum: Verloren, 2020) 224 pag.; ill, foto's, grav., krt., tek. In 1772 maakte de Zeeuwse regent en admiraliteitsfunctionaris Johan Steengracht een reis naar Parijs, samen met zijn zoon Nicolaaas en zijn vriend Daniel Radermacher. Het verslag wordt in kasteel Duivenvoorde bewaard. Het gezelschap bezocht vele stadspaleizen en buitenplaatsen en ging 's avonds uit naar theaters en parken. Bevat de complete transcriptie van het reisjournaal van Johan Steengracht (90 pag.), aangevuld met een kladjournaal van Daniel Radermacher (5 pag.). De auteur geeft in twee delen een uitgebreide toelichting op het journaal. Dat gebeurt eerst in 'Het reis journaal en de reizigers', waarin nader wordt ingegaan op de personen, de actuele politieke toestand anno 1772 en de collectie in de bibliotheek van Duivenvoorde. In het tweede deel 'In de voetsporen van Johan Steengracht naar Parijs', wordt de reis nader beschouwd, met aandacht voor de plaatsen die werden bezocht en de dagelijkse bezig heden. Met literatuuropgave en register. TIJDSCHRIFTEN Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken 82 (april 2020) 1-24. G.J. Lepoeter, 'De Onze-Lieve-Vrouw Onbevlekt Ontvangenkerk in Hansweert' (Hansweert; kerken); David Koren, 'Nationale kerkenaanpak ook in Zeeland van start!' (Ministerie van OCenW; uitkeringen; erfgoed); Huib Uil, 'Vier eeuwen hervormd Stavenisse' (Stavenisse; Nederlands Hervormde Kerk); Leendert van der Gouw, 'Tragiek achter een Nederlands-Indisch tafereel in de consistorie van Oudelande' (Oudeland; schilderijen). Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 29/2 (2020) 41-80. Marja, A.C. de Groote, 'Abram Bril rent voor z'n leven. West-Zeeuws-Vlamingen in de Amerikaanse Burgeroorlog (1861-1865)' (Amerikaanse Burgeroorlog; Zuidzande); Adrie de Kraker, 'Zes eeuwen stormvloeden en overstromingen in de zuidwestelijke delta (III). Militaire inundaties in Noord-Vlaanderen en Holland tijdens de Tachtigjarige Oorlog vergeleken (inundaties; Tachtigjarige Oorlog; Zeeuws-Vlaanderen); Christel Poppe, 'Private armenzorg in Middelburg in de negentiende eeuw' (sociale vraagstukken; armenzorg; Middelburg). Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee 208 (2020) 1-36. Jan Midavaine, 'De Schotse wolstapel in Veere' (Veere; wol; economie); Jan Kouwen, '"Louis Leidesdorff en de Fryske krite(n)"' (Louis Leidesdorff); Gerard van de Velde, 'De Zwartepolder' (polders); Annelies Kolijn en Veronique De Tier, 'De adoptiewoorden kakkernisje en tieken' (streektaal); Joop van Bremen, 'Zingen in het Zeeuws' (zangkunst) HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN Heemkundekring "Philippuslandt" Cronicke van den Lande van Philippuslandt, maart 2020 Maarten Barneveld, 'Eef, mijn opa. Van crosser tot stoter'; M.M. Vermeij-Filius, 'Memoires' (6); Johan Vermeulen, 'De Fliplandse schilderswinkel van Wim en Pie Vermeulen'; Henry Rjstenbil, 'Het verhaal van de houten "Geschenkwoningen"; Jo Mol, 'Marcel van der Kleijn, een Haagse restauranthouder/chef-kok met Fluplandse wortels'; Willem de Ruyter, 'Het verhaal van mijn bjna-verdrinking in 1954'; Marieke Wolse en Bram Wisse, 'Herinneringen aan de Ramp in 1953 van de gezusters Beneker. De vlucht voor het water, evacuatie, omzwervingen en terugkeer'; Henry Rijstenbil, 'Jacht op Flipland altijd weidelijk uitgevoerd'; Jan Hejboer, 'De Afscheiding in Sint Philipsland'. Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland Stad Lande, maart 2020 Wim en Ana Maria de Vrieze, 'De verdwenen korenmolen van Noordgouwe'; Jan de Jonge, 'Van postcomptoir naar postkantoor'; Rinus van Langeraad KAzn., 'Max Derdermonde in Nieuw-Haamstede'; Huib Uil, 'In memoriam Theo de Meester (1926 2019)'; nr. 3 2020 ZEEUWS ERFGOED 29

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 29