Het Zeeuwse landschap, een "Als Zeeland nog was, zoals het voor de oorlog was, dan was het nu van een internationale schoonheid. Als ze er een landschapspark van gemaakt hadden, dan kon je je niets mooiers voorstellen dan Zuid-Beveland en Walcheren. Maar wat er van het eiland Walcheren over is kan nu geen mens meer inspireren." Het Zeeuwse landschap als inspiratiebron Afbeelding Het dijkhuis op de zeedijk bij Bor pastei uit 1949 door Adrie Duvekot (1920 2004). Dit geboortehuis van Hans Warren heeft inmiddels piaats- gemaakt voor de kerncentraie en een olieraffinaderij particuiiere coiiectie. We schrijven 1986. Aan het woord is Gerard Rothuizen (1926-1988), theoloog met Zeeuwse worteLs en sterk betrokken bij het Landschap. Dit citaat, waar vooral diepe teleurstelling vanaf druipt, biedt voldoende aanknopingspunten om stil te staan bij de betekenis van het Zeeuwse landschap. Dat is actueel, gezien het themajaar 2021 'Ode aan het Nederlandse landschap'. Dat vraagt aandacht voor ons uitzonderlijk gevarieerde landschap, waarin oud en recent, land en water, natuur en cultuur elkaar afwisselen, en dat als zodanig een inspiratiebron bron vormde voor beeldende kunst. Ook het Zeeuwse landschap inspireerde al vroeg kunstenaars. Walcheren liep daarbij voorop - niet verwonderlijk omdat het sinds de aanleg van de spoorlijn naar, en de tramlijn over het eiland relatief goed ontsloten was. Vooral Domburg had een grote aantrekkingskracht. Men beschouwt de Belgische schilderes Euphrosine Beernaert (1831-1901) als de eerste die de omgeving van de badplaats wist te waarderen. Maar ook in Veere, WestkapeUe en Zoutelande streken schilders neer, geboeid door het zogenaamd authentieke landschap, het veel geroemde Zeeuwse licht en de schilderachtige streekdracht. En dan was er ook - niet onbelangrijk - de kapitaalkrachtige clientèle van gezondheids goeroe dr. Mezger. Jan Toorop, Ferdinand Hart Nibbrig en Piet Mondriaan zijn de bekendste schilders, en lieten ons werken na die vandaag in musea over de hele wereld zijn te bewonderen. 10 ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 10