i Authentiek met een vleugje Frankrijk Trots op mijn monument Het is een prachtige vrijdagmiddag wanneer de redactie door de historische stadshaven van Goes loopt. Op weg naar het rijksmonument van Laban van Oeveren en Pim Bakker aan de Turfkade. De dubbele deuren van De Rijke Bruineman staan uitnodigend open zodat meteen de sfeervolle entreehal en de prachtige eikenhouten trap te zien zijn. Charter van Venetië Terug naar de oude situatie Wonen in een monumentaal, pand was voor bouwkundig ingenieur Laban een must. Vanwege zijn Zeeuwse roots was de besLissing in 1986 dan ook snel gemaakt toen het pand aan de Turfkade te koop werd aangeboden. Ook Pim heeft een voorliefde voor Zeeland: van jongs af aan kwam hij samen met zijn familie elk weekend, weer of geen weer, naar hun huis aan het Veerse meer. Het pand aan de Turfkade was een van de laatste panden die nog niet gerestaureerd waren. Tijd om plannen te gaan maken! Dit heeft Laban zelf gedaan. Voordat de restauratie begon, lag er dan ook al een gedetailleerd plan van hoe het pand er uiteindelijk uit moest komen te zien. Het Charter van Venetië is voor hem een belangrijke leidraad hierin geweest; het belangrijkste internationale verdrag van de erfgoedsector waarin beschreven staat hoe men om dient te gaan met erfgoed. "Respect voor en het behoud van authenticiteit" is de leidraad van dit verdrag. Een goede afweging van deze twee elementen vergt kennis van bouwhistorie en een gedegen onderzoek van het te restaureren gebouw. De constructieve toestand van het pand was een van de grootste uitdagingen. Heel veel balken waren er slecht aan toe en moesten gerestaureerd worden. Dit is op veel plaatsen gedaan door rotte delen weg te halen, de balken te verstevigen met glasfiber staven en vervolgens dicht te gieten met kunsthars. Op deze manier wordt het merendeel ZEEUWS ERFGOED van het oorspronkelijke materiaal gehandhaafd, waardoor het pand zijn authentieke uitstraling behoudt. Tijdens een hevige stadsbrand in 1554 werden aUe huizen aan de Turfkade in de as gelegd. Het pand van Laban en Pim is na deze brand, aan het einde van de zestiende eeuw, gebouwd toen de stad Goes weer werd opgebouwd. In het verleden is het altijd een handelspand geweest met een woon-, werk-, handel- en opslagruimte. De huidige voorgevel zag er bij de bouw van het pand heel anders uit. Oorspronkelijk was er sprake van een trapgevel zoals bij de buurpanden. In de loop van de eeuwen is de gevel afgetopt en gepleisterd en zijn de kruisvensters vervangen door schuiframen. Zo ontstond een totaal ander gevelbeeld. Later, ongeveer 100 jaar geleden, werd van deze gevel weer de onderpui veranderd, met gebruikmaking van bestaande elementen. Op een oude foto die Pim laat zien wordt duidelijk dat deze pui een portiek met twee deuren was met een grote etalageruit ernaast. "De voorgevel hing als het ware tussen de twee buurhuizen in. Door onderzoek van Laban naar de situatie van een eeuw daarvoor bleek dat de oude deuren in het portiek waren hergebruikt. Zelfs de oude onderdorpel was meeverhuisd!" De situatie van voor 1906 is hersteld en de entreedeuren zitten weer op hun oorspronkelijke plek. 15

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 15