Uniek Afbeelding Links Verhalen verteller Raymond Wauters tijdens de opening van de ankerplaats in Sas van Gent in 2017 foto Mieke Wijnen Fotografie. Afbeelding rechts Bezoekers kiezen een verhaal op de klapbank in Burgh foto Mieke Wijnen Fotografie. Naast de drie of vier audiofragmenten bevat een ankerplaats nog andere informatie. Op de banken zijn panelen aangebracht met informatie voor wie de omgeving wil verkennen en er hangen kleine bordjes met QR-codes (ankerschkdjes). Wie met de mobiele telefoon de QR-code scant, komt bij een verhaal of video op de website van Zeeuwse Ankers terecht en komt zo nog meer te weten over de geschiedenis van die plek. Ten slotte bevat elke ankerplaats twee dichtregels van de Zeeuwse schrijver en dichter Jan J.B. Kuipers waarin het verleden van die ene plek poëtisch samenkomt. Voor de invuUing van de ankerplaatsen en de keuze van de verhalen is nauw samengewerkt met lokale partners, waaronder musea, heemkundige verenigingen, ondernemers en de gemeenten. De verhalen over de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding kwamen tot stand in samenwerking met Liberation Route Europe. Ontwerp en uitvoering van de ankerplaatsen was in handen van decreet in Middelburg. Land en water lopen als een rode draad door de verhalen op de Wapbanken. Hoe kan het ook anders in Zeeland, waar een groot deel van het land op het water is gewonnen, waar de ligging aan zee en de Scheldemonding bij uitstek kansen bood voor scheepvaart, handel en visserij, waar op de vruchtbare zeeWeigronden de landbouw bloeide en waar vanwege de strategische ligging aan het water en de vaarroute naar Antwerpen menige oorlog dreigde. Verhalen getuigen van de moeite die men nam om havens toegankelijk te houden, van de krachtsinspanning die men zich getroostte om door stormvloeden verzwolgen land weer terug te winnen, van strategisch inzicht om inwoners en land te verdedigen tegen vijandelijke aanvaren en van de wijze waarop de bevolking door de eeuwen heen in het gebied woonde en werkte. De ankerplaatsen vertegen het unieke verhaal van Zeeland. Een reis langs de tien ankerplaatsen voert je dwars door de tijd en dwars door de provincie. Van de prehistorie naar het heden. Van Burgh naar Hulst en van Aardenburg naar Anna Jacobapolder. Van middeleeuwse handelsstadjes naar verdronken land, van kerken en scholen naar boeren en landarbeiders, van de aanleg van polders en dorpen naar oude verdedigingswerken als een ringwalburg of mottekasteeL Wil je weten welke verhalen er op de anker plaatsen te beluisteren zijn? Kijk dan op www.zeeuwseankers.nl/ankerplaatsen. Of leuker nog: ga ze in het echt eens langs, neem plaats op de bank, druk op de knop van het verhaal van je keuze en reis even terug in de tijd. Want nergens ervaar je de geschiedenis zo indringend als op de plaats zelf. Jeanine Dekker nr. 4 2020 ZEEUWS ERFGOED 23

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 23