ERFGOEDallerlei EfttC (fr'é ftdï rrouwhi rtige' mSTIOXS *ïr:fn71cV Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN Nico A.A. Baakman, De rechte weg. Bedrieglijk bestuur, mind management en falende rechtspraak bij het gedwongen vertrek van een burgemeester (Maastricht: Nico A. A. Beekman, 2020) 650 pag.; Hl., foto's. Beschouwingen rond de verwikkelingen van het vertrek van de burgemeester van Middelburg Spar van der Hoek in 2000, nadat deze pas in juni 1997 was aangetreden. De auteur bericht in zeventien hoofdstukken - veelal van subjectieve invalshoek voorzien - over deze bestuurscrisis in Middelburg, die de regionale media jarenlang in zijn greep hield. Jacques Cats, Mensen en monumen ten in Middelburg. Met special Lange Jan (Middelburg: Jacques Cats, 2020) 119 pag.; ill., foto's, tek. In dit boek vertellen eigenaren, bewoners, beheerders en andere betrokkenen bij monumenten in de stad hun verhaal, hetgeen allerlei wetenswaardigheden en weetjes oplevert. Naast het stadhuis, de abdij en de graanbeurs komen ook allerlei andere monumenten en zelfs mensen aan bod, zoals de Magirus van de stadsbrandweer, gids Willem van de Broeke en natuurlijk tal van huizen en huisnamen. Bevat een katern met een special over de Lange Jan. Opstand, die Zierikzee innam voor Philips II. In deze biografie beschrijft de Leidse hoog leraar Fagel het leven van deze commandant in een zestiental kleine hoofdstukken, van zijn jeugd tot zijn dood. De nadruk ligt hierbij op zijn leven en werk in de Nederlanden, over de eerste jaren van de Opstand, de belegering van Middelburg, de verhouding tussen Van Oranje en Mondragón, ruzies rond Breda, het beleg van Zierikzee en de belegering van het kasteel van Gent. Met dankwoord, lijst van gebruikte afkortingen, eindnoten en illustratieverantwoording. 'SenfL'fl, v 'Sn M ■ïaJ jÏ L Johan Francke, Seneca die was trouwhertige. Brieven en een schoonschrift van Zeeuws VOC- personeel (1780-1781). Deel VIII in de reeks PPF (Middelburg: ZB| Bibliotheek van Zeeland, 2020) 80 pag.; ill., foto's, krt., plattegr., grav. Achtste deel in de PPF-reeks (Perfectum-Praesens-Futurem) van ZB, ditmaal gewijd aan een tiental brieven en een schoonschrift die alle digitaal ontsloten zijn via de ZB-site zeeuwpost.nl. Deze zijn alle van VOC-personeel, afkomstig uit Bengalen uit de tijd van de Vierde Engelse Oorlog. In het najaar van 1780 verstuurden de VOC-dienaren Gregory Herklots, Jacob Eilbracht en H.F. Klaugwitz vanuit Hougly in Bengalen brieven naar huis en zweette de kleine Jacob Smit begin 1781, aan boord van een VOC-schip, in zijn schoonschrift op de Nederlandse spelling. Hun schrijven zou nooit aankomen, want het werd na het uitbreken van de oorlog door de Britten in beslag genomen. In deze uitgave wordt de inhoud van deze privé-correspon- dentie en de daarbij horende achtergrond informatie samengebracht. Er kan worden kennisgenomen van de familieperikelen van Gregory Herklots, de illegale handel in bier van Jacob Eilbracht, het onheilsbericht dat de vader van de overleden Antonj Cornelis Cramer kreeg en de vorderingen van Jacob Smit in het schrijven van de Nederlandse taal. Met transcripties van brieven en lijst van gebruikte bronnen. de geschiedenis van de vereniging, maar ook een kijk achter de schermen bij de vereniging en de grote stadsgeschiedenis van Middelburg. De vele auteurs schrijven elk een biografisch portret van een bekend lid. Het voorwoord is van de hand van burgemeester Bergmann. In de eerste hoofdstukken wordt ingegaan op de ontstaansgeschiedenis van de sociëteit, waarna per periode van circa dertig jaar of langer de geschiedenis wordt weergegeven. Aparte hoofdstukken zijn er over de bekend ste leden, de bouw- en bewoningsgeschie- denis van het huidige pand De Baron Chassé in de Gortstraat en een afsluitend hoofdstuk waarin de komst van dames in de Sociëteit en het horecagedeelte aan bod komen. Jan Hutsebaut en Pieter Lombaerde (red.), Bastions zonder grenzen. Damme, Sluis, IJzendijke (Gorredijk: Sterck de Vreese, 2020) 239 pag.; ill., foto's, tek., krt., plattegr., grav. Damme, Sluis en IJzendijke lagen eeuwenlang in de vuurlinie. Een team van auteurs onder redactie van Hutsebaut en Lombaerde schreef over de geschiedenis van de verdedigingswerken in deze regio. De vele plannen, tekeningen, gravures en schilderijen tonen het meesterschap van de militaire bouwheren. Pieter Lombaerde beschrijft de bastions van Damme tot Breskens in de periode 1600-1814. Bruno Cromer schrijft over de militaire en politieke situatie vanaf de zestiende eeuw. Harold van Damme neemt IJzendijke onder de loep in: Vestingen, schansen en linies in Zeeuws- Vlaanderen. Caroline Terryn en Robrecht Pillen beschrijven Damme en Arco Willeboordse en Jan Hutsebaut nemen Sluis voor hun rekening. Bevat woordenlijst over vestingbouw, bibliografie, register en summary. Ronald Guldenmund et al., De Vergenoeging, een sociëteit in het hart [■tnlui liFvMMfl Raymond Fagel, Cristobal de Mondragón (1514 1596). De goede Spanjaard uit de Opstand (Zierikzee: Stichting Stadhuis museum Zierikzee, 2020) 93 pag.; ill, foto's. Uitgave ter gelegenheid van de gelijknamige tentoonstelling in het Stadhuismuseum Zierikzee van 9 april t/m 1 november 2020. Commandant De Mondragón wordt gezien als 'de goede Spanjaard' uit de tijd van de van Middelburg. Uitgegeven ter gelegenheid van het 225-jarige bestaan (Middelburg: Sociëteit de Vergenoeging, 2020) 266 pag.; ill, foto's, grav. tek. Deze jubileumuitgave bevat G.J. Kouwen, Pinkas ZierikzeeJoods leven op Schouwen-Duiveland in de I9e eeuw (Goes: Paard van Troje, 2020) 377 pag.; ill., foto's, tek., tab. Ingekorte en bewerkte samenvatting van een promotieonderzoek aan de FPTR in Brussel naar de joodse gemeenschap te Zierikzee en Schouwen-Duiveland, die van circa 1791 tot 1921 bestond. Met een inleiding over het onderzoek naar de mediene, methodiek en opzet van de studie. De auteur Gerhard de Kok, Walcherse ketens. De trans-Atlantische slavenhandel en de economie van Walcheren, 1755-1780 (Zutphen: Walburg Pers, 2020) 255 pag.; ill., foto's. Herziene, ingekorte bewerking van de handelseditie van het proefschrift dat eerder in Zeeuws Erfgoed nr. 1 (2020) werd besproken. Hoofd stuk 7 van de dissertatie ontbreekt in deze uitgave. nr. 4 2020 ZEEUWS ERFGOED 29

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 29