religieus leven. Met samenvatting en conclusies, lijst van afkortingen, namenlijst, gebruikte bronnen en literatuuroverzicht. gaat in op tien onder werpen zoals Joods zijn, geboorte en besnijdenis, huwelijk en echtscheiding, Tsedaka en armen zorg, Bar/bat mitswa, onderwijs, overlijden, cultuur, politiek, economie en HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Stad Lande, juni 2020 Jan Nuboer, Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Luitenant Admiraal Generaal van Holland en West Friesland (Den Haag: Stichting Michiel de Ruyter, 2019) 140 pag.; ill, foto's, tek., krt, grav. Nuboer geeft vanaf 2012 lezingen over De Ruyter bij de jaarlijkse herdenking van de bevrijding van Hongaarse predikanten door de luitenant-admiraal. De bundel bevat artikelen over de laatste reis van De Ruyter (uit Marineblad) en lezingen over de bevrijdingsactie van de Hongaarse predikanten, de thuisreis van de vloot in 1676, de bemanning van De Ruyter, een lezing over de mens De Ruyter en een lezing over het bezoek van de paus aan Debrecen in 1991 (waar een standbeeld van De Ruyter staat), een lezing over de gevangen predikanten en een over het leven van de galeislaven. TIJDSCHRIFTEN Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 29/3 (2020) 81-124, 1-8. Lo van Driel, 'Beversluis alias Reinier Bloemert. Over Paul van Rhoon alias Beversluis' (letterkunde; Martien Beversluis (Reinier Bloemert); Peter Maas, 'Is behoud van Kruipend moerasscherm voor Zeeland teveel gevraagd?' (Kruipend moerasscherm; natuurbescherming); Gerhard de Kok, 'Gruwelijke gebeurtenissen op het slaven schip Middelburgs Welvaren.'(slavenhandel; Middelburgsche Commercie Compagnie; verzekeringen); Gerrit Schoenmakers, 'Ad van 't Veer, een programmeur met een roeping' (Festival Nieuwe Muziek; Ad van 't Veer; Stichting Nieuwe Muziek). Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overüakkee 209 (2020) 1-36. Peter Vleugel, 'het geslacht Keldermans (3)' (Bouwkunst; Gotiek; Architectuur; Kelder mans); Jan Midavaine, 'Mummie Gries' (Veere; mummies; katten); Jaco Simons, 'Walcherse plaatsnamen aan de Chinese kust' (Walcheren; toponiemen; China); Gerad van de Velde, 'Een gedwongen transport voor de Wehrmacht' (Duitse militairen; geschiedenis; Wereldoorlog II). Hans van Felius, 'Huis Grol in Renesse'; Jeroen Padmos, 'Christóbal de Mondragón. De goede Spanjaard uit de Opstand'; Ineke van den Broek, 'De Spaansche Griep heerscht. Hoesters past op'; Adri M. Leijdekkers, 'Herinneringen aan Max Dendermonde'; Ilja Mostert, 'De kastanje boom van Zierikzee'; Rinus van Langeraad KAz, 'Het Groene Kruis: allen voor allen'; Leen Schouls, 'Penning van de Amsterdamse Maatschappij tot Redding van Drenkelingen aan Johannes Roskam'; Jeroen Padmos, 'Wie bin dat noe?'. Heemkundige Kring Walcheren De Wete, 2020, 3 Aad de Klerk, 'Burgerweide. De weide van de burgers van Middelburg?'; Victor Enthoven, 'Spyware. Walcheren en de Keteloorlog, 1784'; Paulina van Molenbroek, 'De wasmeisjes. Het Burgerweeshuis in Vlissingen (2)'; Walter Rullens, 'Het paard van de dokter'; Karel Meertens, 'Foxtrot in de achterkamer. De dansschool van Meeuse in Middelburg'; G.W. van Montfrans-Hartman, 'Het lichtste licht. Veere, daar moest je geweest zijn'; Leo Faase, 'Walcherse Weelde. Het Historisch Museum van Arnemuiden'. Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Archief van Vlissingen Den Spiegel, 2020, 3 Aafke Verdonk-Rodenhuis, 'De pest, een Zeeuwse kolonie, spoorstad Vlissingen en een apart object'; Ad Tramper, 'De Pest in het Vlissingen van 1666'; Geert Stroo, 'Zeeuwen in het Caribische Gebied, Tobago (Nieuw-Walcheren)'; Jules Braat, 'Spoorstad Vlissingen'; Niek Peters, 'Een apart object'. Historische Vereniging Arnemuiden Arneklanken, juni 2020 Piet Feij, 'Kleverskerke in de tijd van koning Willem II (6)'; Leen Schouls, 'Museumbericht: Dokter J.W. Loysen Dillié, arts te Arnemuiden in besmettingstjd'; Leen Schouls en Dick Joosse, 'Museumbericht: De restauratie van een hoogaars'; Joost Adriaanse, 'De bewoners van de Langstraat (n/w) (6) in de vijftiger jaren'; De redactie, 'Een werf zonder tekeningen'; Bram de Bree, 'Archeologierubriek', Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden De Spuije, zomer 2020 Albert L. Kort, 'De "Ordehandhavers" van Goes deel II'; Hester van Rees, 'Expositie "De originele Randjes"'; Frank de Klerk, 'De vesten van Goes'; J. de Jonge, Nieuwerkerk, 'Een kasboek lopend van 1 maart 1900 tot 1 maart 1901'; Gerard van der Wal, 'De Coöperatieve arbeidersvereniging Cats Algemeen Belang'; Frits de Kaart, 'Een oudheidkundige vereniging'; Cock van den Wijngaard, 'Boekbespreking: Van de Putte, een realist met visie'. Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen Tijdschrift, 2020, 3 Michiel Verwej, 'Enkele opmerkingen m.b.t. de Sint-Janskerk in Sluis'; Geert Stroo, 'Een gemeentewapen voor Schoondijke'; André Bauwens, 'Katholieke emancipatie in een liberaal bolwerk van protestantse huize. Gemeentepolitiek in Aardenburg in de jaren twintig van de vorige eeuw'; Jaap Schijve, 'Het zwembad in Sluis in 1939 en de joodse vluchtelingen'; André Bauwens, 'Een foto uit vervlogen dagen'; Marja de Groote, 'Versoepelen'; Jaap Schijve, 'Het dialect in West-Zeeuws-Vlaanderen'. Oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' Bulletin, 2020, 3 Marieke Burgers, 'Herman G. Burgers. Eerste directeur van de Ambachtsschool te Hulst en architect'. Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent Kroniek 2019, nr.50 Fr. Puylaert, 'Ram koers op de suikerloodsen'; J. van Hecke, 'Uit de kranten van 1918'; J. van Hecke, 'Uit de kranten van 1919'; H. van Vucht, 'Verslag overlijden Goos Wulffaert, in Indiè. Actie op 7 nov. 1947, door Sergeant H. van Vucht opgetekend op 18 nov.'; R. Slock, 'Oorlog in Sas van Gent. Hoe het begon en hoe het eindigde'; Miriam van Leemput, 'Een onopvallend huisje'; F.L.L. Tombeur, 'Over het afdammen van de Schelde'; M. de Vleesschauwer, 'Sint- Janscapelle in de Albertpolder te Sas van Gent. Een zeer bijzondere archeologische site'; Piet Hamelink, 'De luidklokken in Sas van Gent'; K. Wielemaker, 'Het veulentje bij de SGB'. Heemkundige Vereniging Terneuzen Nieuwsbrief, juni 2020 De redactie, 'Struikelstenen in Terneuzen'; José van Houdt, '"Courtine", een oude naam voor stadsvernieuwing in de Nieuwstraat te Terneuzen'; José van Houdt, 'Het verhaal achter een in 1903 verstuurde ansichtkaart'; De redactie, 'Oorlogsslachtoffers in WO-II op de algemene begraafplaats te Zaamslag'; Arthur J. Neve, 'Het verzamelkamp in Compiègne tijdens de Tweede Wereldoorlog'. 30 ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 30