Zeeland telt ongeveer vierhonderd, vaak karakteristieke historische kerkgebouwen. Ze geven sfeer aan stad, dorp en landschap. Kerken zijn niet alleen belangrijk voor de kwaliteit en de identiteit van onze leefomgeving, maar ook voor de gemeenschappen waar ze naar verwijzen. Het behoud van veel kerken staat echter onder druk. De voorspelling is dat in de komende jaren 30 tot 80 procent van de kerken haar oorspronkelijke functie verLiest. Het aantal kerkgangers neemt af en daarmee tevens het kerkelijk gebruik. Ook in Zeeland is het proces van ontkerkelijking zichtbaar. Leegstand van (monumentale) kerken dreigt. Vandaar dat de Minister van OCW middelen aan de gemeenten beschikbaar heeft gesteld voor het opstegen van een kerkenvisie. Met behulp van een kerkenvisie wordt een duurzame strategie ontwikkeld voor het behoud van cultuurhistorisch waardevoHe kerkgebouwen. AUe dertien Zeeuwse gemeenten hebben een beroep gedaan op de regeling van de Minister. Dat is bijzonder en zegt iets over de betrokkenheid van de Zeeuwse gemeenten met hun religieuze erfgoed. Een aanvraag is nog in behandeling, de andere zijn gehonoreerd. Dat is goed nieuws, want het creëert de mogelijkheid voor een gezamenlijke, Zeeuwsbrede aanpak. Op verzoek van de gemeenten heeft Erfgoed Zeeland daarvoor samen met bureau COUP Urban Producers een methodiek ontwikkeld. Een goede kerkenvisie komt tot stand door de krachten te bundelen van kerkeigenaren, gemeentelijke beleidsmakers, lokale initiatiefnemers, historische verenigingen en andere stakeholders. Zo wordt gezamenlijk gewerkt aan een duurzaam toekomstperspectief voor het religieus erfgoed. Dit kan in de vorm van het vinden van nevenfuncties in een kerkgebouw dat de religieuze functie behoudt, maar waar huuropbrengsten een welkome financiële aanvuUing bieden, tot het volledig herbestemmen van een kerk die leeg staat of op termijn leeg komt te staan. Ook kan het slim samen optrekken om bijvoorbeeld kennis te delen over duurzaam heid, subsidies of onderhoudsopgaven een uitkomst zijn. VerschiHende gemeenten hebben aan Erfgoed Zeeland opdracht verstrekt om op basis van de ontwikkelde methodiek ondersteuning te verlenen bij het opstegen van een kerkenvisie. Erfgoed Zeeland werkt hiervoor samen met bureau COUP. Het gaat om ondersteuning, de gemeenten zelf verrichten een groot deel van de werkzaamheden en dragen hun eigen verantwoordelijkheid. Het gaat uiteindelijk om een gemeentelijke visie. De werkzaamheden zijn in voUe gang, maar verlopen vanwege de coronacrisis wat anders dan verwacht. Een fysieke brainstorm is toch echt heel wat anders dan een digitale! Wim Scholten, directeur Afbeelding Het is een mooie novemberdag. Het zonnetje schijnt en er is nauwelijks wind. Ideaal voor een fietstochtje door de Zak van Zuid- Beveland. Ik rust uit op de klapbank van de ankerplaats in Borssele, een van de tien anker plaatsen van Zeeuwse Ankers. Het is een plek waar natuur, landschap en erfgoed elkaar blijvend hebben gevonden. Ik kijk naar de Berg van Troje, beluister de verhalen en reis van de elfde naar de twintigste eeuw. Nog even genieten en daarna, uitgerust en voorzien van nieuwe energie, weer op de fiets. nr. 4 2020 ZEEUWS ERFGOED 3

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 3