Een gemaal in Koudekerke of Middelburg? Gelegen tussen het Kanaal door Walcheren en de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg staat het gemaal 'De Boreel'. De sfeer tijdens de officiële opening op 15 maart 1930 is opperbest. Eindelijk kan het waterschap, de Polder Walcheren, de strijd aangaan met het water in de polders, vooral dankzij ingenieur Boreel. Zeeuwse roots Waterschap Polder Walcheren Afbeelding Het gemaal met vooraan de drie zuigkolken en een krooshekreiniger, aan de achterzijde de uitwatering in het Kanaal door Walcheren foto s2foto, Silco Saaman. Jonkheer Jacob Lucas BoreeL - roepnaam Jaap - is een nazaat van de MiddeLburgse burgervader Jacob Boreel, die in 1602 een van de oprichters was van de VOC Kamer Zeeland. De vader van Jaap Boreel is sinds 1882 burgemeester van Beverwijk en woont in het naastgelegen Wijk aan Zee en Duin. Hier wordt Jaap geboren op 1 april 1883. Zijn ingenieursdiploma in de civiele techniek behaalt hij in 1911. Hij kan daarna gelijk aan de slag bij de Staatsspoorwegen. Voor Provinciale Waterstaat in Noord-Holland krijgt hij in september 1916 de standplaats Monnickendam. Boreel gaat dan toezicht houden op het dijk herstel. Tijdens de watersnoodramp van januari 1916 is de Zuiderzeedijk daar op elf plaatsen doorgebroken. Als na een jaar het meeste werk is gedaan, verhuist hij naar Haarlem om te gaan werken op het hoofdkantoor. Hij houdt zich dan vooral bezig met het geven van adviezen en het beoordelen van geschillen inzake bemalingskwesties. Vijf jaar na zijn aanstelling in Monnickendam gaat de ingenieur in Middelburg aan de slag als hoofd van de technische dienst voor de Polder Walcheren. Zijn opgedane kennis in Noord Holland in de bemaling komt hem hier zeer goed van pas. Het lukt het polderbestuur maar niet om eensgezindheid te krijgen onder de ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2020

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 4