Het Zeeuwse licht: ecologisch kuren in Domburg Heren en kerken: het onbeheerde praalgraf van de Evertsens Vandaag de dag zijn er nog steeds groepen die hun toevlucht zoeken tot Zeeland. In het Zeeuwse asieLzoekerscentrum wachten mensen uit verschillende landen hun procedure af. Onder hen zijn veel Iraniërs. ALs zij nieuwe Zeeuwen worden, brengen ook zij weer nieuwe invloeden mee. Iraniërs kennen hun eigen zoete broodjes zoals nan-e-shirmaleen brood dat met melk, suiker en kardemom wordt gebakken. Misschien wel de nieuwe bolus? Om te laten zien dat erfgoed steeds in ontwikkeling is, bestaat er nu een speciale bakmix waarmee je twee kanten op kunt: bak je de vertrouwde bolus, of kies je voor een nog onbekende heerlijkheid van ver? Domburg is al sinds de negentiende eeuw een populaire badplaats. Dr. Mezger voerde hier zijn therapieën en behandelingen uit, en trok daarmee Europese adel naar deze omgeving. In het kielzog van deze rijke elite trokken ook kunstenaars naar Domburg. Niet alleen de schoonheid van het licht en de omgeving maakten Domburg geliefd; de badplaats zou ook een heilzame werking hebben voor de gezondheid. Aan de zilte lucht en het zeewater werden (en worden) heilzame werkingen toegeschreven. De aanhoudende populariteit van Domburg maakt een duurzaam beheer van het strand steeds relevanter. Chemische filters in zonnebrandcrème die in het zeewater terechtkomen, kunnen schade aanrichten aan het ecosysteem. Shampoo en douchegel die onder de stranddouches worden gebruikt komen ook in de zee terecht. Afbeelding Evertsen Evertsen borrelproducten foto Viorella Luciana Photography. Afbeelding Bakmix waarmee je twee kanten op kunt foto Viorella Luciana Photography. In samenwerking met het lectoraat Marine Biobased Specialties van Hogeschool Zeeland heeft ontwerpstudio Foodcurators een ecologische kuurzeep ontwikkeld: de Zeeuwse Badparel. Deze zeep brengt het ecosysteem van het strand geen schade toe. Een speciaal ingrediënt is Codium Fragile, een bijzonder viltwier uit de Oosterschelde. De kuurzeep kan veilig gebruikt worden in de branding of onder de stranddouche, maar natuurlijk ook om thuis te kuren. Vele vooraanstaande figuren hebben hun stempel gedrukt op Zeeland. Dat is terug te zien in imposante kerken en stadhuizen en vele monumenten. Deze weelde brengt ook een uitdaging voort, want dit erfgoed is kostbaar in onderhoud. Johan en Cornelis Evertsen waren broers en beiden waren admiraal tijdens de Eerste, Tweede en Derde Engels-Nederlandse Oorlogen. Zij werden postuum geëerd met een gezamenlijk praalgraf. Dit graf is gedurende de eeuwen een aantal keer verplaatst. Vandaag de dag staat het in de Wandelkerk, tussen de Koorkerk en de Nieuwe Kerk in de Abdij van Middelburg. Vanwege de complexe eigendomssituatie van de Abdij is niet duidelijk wie nu de verantwoordelijkheid draagt voor het praalgraf. De Wandelkerk is drukbezocht en er worden vaak borrels en recepties gehouden. 'De broers' vormen de achtergrond van al deze borrels, maar het praal graf heeft - wellicht per ongeluk - ook gediend als bijzettafel voor glazen. De ironie dat twee admiraals die eerst als helden werden vereerd nu de decoratieve achtergrond van vele borrels zijn geworden is omgedraaid, de Evertsens zijn nu een merk van borrelproducten geworden: Evertsen Evertsen, vaste gasten bij de borrel sinds 1818. Een deel van de opbrengst wordt bewaard voor onderhoud en restauratie van het praalgraf. Kijk voor meer informatie over verkoopadressen op Instagram: @zeeland_souvenirs. Digna Kosse Foodcurators nr. 4 2020 ZEEUWS ERFGOED 9

Zeeuws Erfgoed | 2020 | | pagina 9