ïeoloqen \-V 41 T,vA \\£- :i>y; J'i 7- »'V; *- s.v ^v**te>X* Door de COVID-19 pandemie kon de 2ie ZAAD, de contactdag voor Zeeuwse en West-Brabantse amateur archeologen, vorig jaar twee keer niet doorgaan. Erfgoed Zeeland stelt nu met de hulp van de Provincie Zeeland alles in het werk om deze ZAAD dit jaar digitaal door te laten gaan. Deze ZAAD vindt plaats op vrijdag 19 maart vanaf 13 uur. Het thema Belangstellenden zijn welkom Word vrijwilliger in de archeologie Zeeuws-Vlaanderen is feitelijk één groot grenstandschap. In de tijd van de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) lagen de Staatse troepen tegenover die van de Spaanse. Deze kettingsnoeren v&n protestantse stadjes en katholieke stellingen en tussenliggênde liniedijken loopt nog altijd dwars door het gebied en is bepalend geweest voor de vaststelling Spaanse opmars Afbeelding Romeinse ovens, moge lijf? voor zout- productie, opgegraven bij 's-Heer Abtsberhe. De ZAAD is een ontmoetings gelegen heid voor de vrijwilligers in de archeologie met bijdragen door professionele archeologen en vrijwilligers zelf. Afbeelding Geanimeerde contacten tijdens de 20e ZAAD in 2019. Gemiddeld nemen op uitnodiging circa 75 personen deel aan deze dag. Het programma van de 2ie ZAAD bestaat uit een live-uitzending met diverse onderwerpen en vijf niet-live videolezingen van professionele archeologen. Dit jaar staat het archeologisch onderzoek aan 'Kastelen in Zeeland' centraal met lezingen over de kastelen van Goes en Haamstede. Daarnaast staat een uiterst zeldzame vondst uit een Zeeuws kasteel in de schijnwerper. Deze opnieuw ontdekte vondst wordt tijdens de live uitzending overgedragen aan het Zeeuws Archeologisch Depot. Verder is er aandacht voor de eerste resultaten van een lopend promotieonderzoek naar zout winning in de Romeinse tijd in Zeeland en Vlaanderen en komt de vroegmiddeleeuwse handelsnederzetting Walichrum voor het voetlicht met resultaten van oud en nieuw onderzoek. Hoewel de ZAAD in principe georganiseerd wordt voor vrijwilligers in de archeologie heeft een digitale uitvoering van dit evenement geen beperking in het aantal deelnemers. Dat betekent dat alle belangstellenden in Zeeland, Nederland en Vlaanderen welkom zijn om mee te kijken en te luisteren. Zoals gewoonlijk ontvangen onze vaste deelnemers een persoonlijke uitnodiging voor aanmelding en deelname. Voor nieuwe belang stellenden zijn de officiële uitnodiging, de Link voor het deelnemen aan de Live-uitzending, het bekijken van de videolezingen en het aanmelden te vinden op onze website: erfgoedzeeLand.nl/zaad-2021. Het werk van vrijwilligers in de archeologie is belangrijk, maar ook sterk aan het veranderen. Naast de gewone ogen en oren voor de professionele archeologie zijn veel amateur archeologenook digitaal wetenschappelijk actief. Digitaal onderzoek en toepassing van specifieke ICT-kennis vormen tegenwoordig belangrijke bijdragen. Heb je (digitale) belangstelling voor archeologie? Meld je dan aan als vrijwilliger in de archeologie, bijvoorbeeld bij de AWN- Nederlandse Archeologievereniging, afdeling Zeeland-West-Brabant. 12 ZEEUWS ERFGOED nr. 1 2021 I I '1 Afbeelding Grenspaal 273 bij de Koningsdijb tussen De Klinge en Kietdrecht foto's David Koren. In de zestiende eeuw was keizer Karei V de Landsheer van nagenoeg alle Nederlandse gewesten. Daarnaast regeerde hij over het Spaanse Rijk en was hij Rooms-Duitse keizer. Na zijn aftreden werd zijn rijk verdeeld tussen zijn zoon Filips II, die het Spaanse Rijk kreeg met inbegrip van de Nederlanden en diens broer Ferdinand, die de Oostenrijkse landen kreeg. De eenheid in het rijk was echter verte zoeken, vooral toen de Reformatie in met name de Noordelijke Nederlanden vanaf 1566 stevig wortel schoot. Als 'startschot' van de opstand wordt echter de Slag bij Heiligerlee (in Groningen) in 1568 aangemerkt, de eerste succesvolle confrontatie tussen de Staatsen onder Leiding van Willem van Oranje en het Spaanse gezag. In 1579 werd de Unie van Utrecht gesloten, waarbij de NoordeLijk Nederlanden zich verenigden en verklaarden zich los te willen maken van de Spanjaarden. Ook Brugge (met Westelijk-Zeeuws- VLaanderen) sLoot zich datzelfde jaar nog hierbij aan. Twee jaar later was met het 'Plakkaat van Verlatinghe' de officiële onafhankelijkheids verklaring een feit en ging de binnenlandse opstand over in een echte oorlog. Zeeuws- Vlaanderen kwam als grensregio tussen Zeeland en Vlaanderen in de frontlinie te liggen. Alexander Farnese, de latere hertog van Parma, werd door de Spaanse koning naar de Nederlanden gezonden om de opstand neer te slaan. In 1583 trok hij Noord-Vlaanderen binnen. Als reactie hierop namen Staatsgezinde troepen gauw de stadjes (Ter)Neuzen en Biervliet in, en niet veel later ook Axel (1586). Hiermee verwierven ze een belangrijk bruggenhoofd in vijandelijk gebied. Niet voor niets schonk Willem van Oranje direct in 1584 stadsrechten aan Terneuzen. De steden Hulst en Sas van Gent werden echter door Farnese ingenomen. Om de Staatse 'dreiging' vanuit Terneuzen het hoofd te bieden, stichtte Farnese in 1583 aan de zuidkant van de Braakman de schans Sint-Philip (het latere Philippine). AL snel nr, 12021 ZEEUWS ERFGOED 13

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 7