Carakteristiek orentje erug op fimmerfabriek hem Sinds kort heeft de Timmerfabriek in Vlissingen haar karakteristieke torentje terug. Op 21 april 2021 gaf wethouder De Jonge door een druk op een scheepstoeter het startsein voor de plaatsing van de 12 ton wegende stalen constructie, een replica van het oorspronkelijke torentje dat bij een bombardement in 1943 onherstelbaar beschadigd raakte. Restauratie casco Historie Penthouse Marinus van DinteL ZEEUWS ERFGOED I XXWU# m.dii ^•mDe Timmerfabriek met oorspronkelijk torentje in 1914-1915, op de hoek van de Koningsweg en de Aagje Dekenstraat bron: Zeeuws Archief. Afbeelding r Het casco van de rijksmonumentale Timmerfabriek werd ruim tien jaar geleden onder leiding van BOEi gerestaureerd, als belangrijk onderdeel van de ontwikkeling van het Scheldekwartier. De hoog nodige restauratie was mogelijk gemaakt door een toegekende subsidie van 3,4 miljoen door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Met deze investering stond het gebouw als markant onderdeel van de voormalige scheepswerf De Schelde er weer als nieuw bij. Slechts één onderdeel ontbrak nog: het zeshoekige, in beton uitgevoerde torentje aan de noordkant van het gebouw, dat bij een bombardement in 1943 verloren ging. Afgelopen april is dit iconische torentje, nu uitgevoerd in staal, op de kop van de Timmerfabriek teruggeplaatst. Met de bouw van Timmerfabriek Koninklijke Maatschappij De Schelde werd in 1914 begonnen. Het werd een van de eerste gebouwen met een skelet van gewapend beton in Nederland. Kenmerkend en vernieuwend waren de reeksen stalen kozijnen met roedeverdeüng en het als Uchtstraat fungerende langgerekte, glazen zadeldak. Scheepswerf De Schelde nam de fabriekshal in 1915 in gebruik. Er werden door honderden timmerlieden voornamelijk (houten) interieurs gemaakt voor grote zeeschepen, waaronder de luxe passagiersschepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Door het afnemen van de werkgelegenheid bleef na de Tweede Wereldoorlog aUeen een kleine houtwerkplaats over en degradeerde de fabriek in de jaren vijftig tot (voornamelijk) opslagloods. Met de jaren die volgen, werd de toekomst van dit icoon van Vlissingen steeds onzekerder. In 2005 werd door het Rijk aan de Timmerfabriek de status van rijksmonument toegekend. Hiermee was de toekomst van het pand veiliggesteld. Maar het vinden van een nieuwe bestemming bleek lastiger. Nadat de beoogde huisvesting van Omroep Zeeland kort na afronding van de restauratiewerkzaamheden niet doorging, kwam de Timmerfabriek voor langere tijd leeg te staan. In deze periode was het incidenteel in gebruik als evenementenlocatie. Pas onlangs is gestart met de realisatie van Hotel De Timmerfabriek; in het monument worden nu 68 luxe loftappartementen en een horecaplein gerealiseerd. Ultiem visitekaartje wordt het nu herplaatste karakteristieke torentje, waarin een penthouse voor zes personen met fraai uitzicht over de skyline van Vlissingen wordt gerealiseerd.

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 10