ii™ in Noord-Amerika Vroegzeventiende-eeuwse slavenhandel in Virginia en Nieuw-Nederland Piedro d'Angola, Maestro Jamaica, John Francisco, zomaar enkele namen van Afrikaanse slaven die in de vroege zeventiende-eeuw in de Engelse kolonie Virginia en de Nederlandse kolonie Nieuw-Nederland leefden. Ze waren slaaf, halfslaaf of voorwaardelijk vrij man. Een ding hadden ze gemeen; ze waren onvrijwillig en veelal onder erbarmelijke omstandigheden naar de Nieuwe Wereld verscheept en behoorden tot de eerste Afrikaanse slaven in Noord-Amerika. Jan de Moor en de kaapvaart sCFSe^an de Mabee A ff LOHCP Q I 7\ X/O H Farm, een Nederlandse koloniale boerderij in de Mohawk Valley in up- een akker rond 1800 bron: LF. Tantillo. In de Verenigde Staten hebben de Nederlanders de bedenkeLijke reputatie de eerste Afrikaanse slaven in Noord-Amerika te hebben verhandeld. Zo leert menig Amerikaanse scholier dat in de zomer van 1619 onder de vlag van de Republiek voor het eerst Afrikaanse slaven verkocht werden op het vasteland van Noord-Amerika. Dat was in Jamestown in Virginia, indertijd een Engelse kolonie. De schepen waarmee deze slaven aangevoerd werden, de White Lion en de Treasurer, doen in eerste instantie een Engelse afkomst vermoeden, wat nog eens versterkt wordt door de Engelse namen van de desbetreffende kapiteins: John Jope en Daniel Elfrith. Recent onderzoek heeft echter een duidelijke link met de Republiek aangetoond en meer specifiek met kaapvaardersstad VUssingen, in de persoon van burgemeester Jan de Moor: Jope was als kaper in dienst van burgemeester De Moor, waarmee zijn schip de White Lion onder Nederlandse vlag voer. Dit was overigens niet uitzonderlijk, aangezien Vlissingen als voormalige Engelse pandstad (1585-1616) sterke banden met de overzeese buren had. Dit kwam Engelse kapers goed van pas, toen zij vanaf 1604 niet meer legaal onder Engelse vlag de kaapvaart op Spaanse en Portugese schepen konden uitvoeren als gevolg van het gesloten vredesverdrag tussen Engeland en Spanje. Het feit dat de buitgemaakte slaven in Virginia verkocht werden, maakte geen onderdeel uit van een vooropgezet plan. In tegensteHing tot de vroege kolonisators Spanje en Portugal, die in de zestiende eeuw al op grote schaal slaven nr. 2 2021 ZEEUWS ERFGOED 23

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 23