ERFGOEDallerlei I 1 IH £r H Erfgoed Zeeland kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. BOEKEN EN EENMALIGE UITGAVEN André Bauwens en Geert Stroo, Oostburg 1604-1648. Van de verovering tot de Vrede van Munster. Bronnenpublicaties West-Zeeuws- Vlaanderen nr. 1 (Aardenburg: Heem kundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen, 2020) 456 pag.; ill., foto's, krt., plattegr.; ISBN 978-94-915289-3. Bronnenpublicatie van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen in samen werking met de gemeente Sluis en de werk groep Paleografie in Zeeland (PaiZ). Na een voorwoord en tijdbalk volgt een groot hoofd stuk over de geschiedenis van Oostburg in voornoemde periode. Hierna volgt een over zicht van alle (getranscribeerde) Oostburgse bronnen, die daarna zijn weergegeven. Dit deel vormt de hoofdmoot van het boek waarin de notulen van burgemeester en schepenen van 1614-1648 een groot deel vormen. De transcripties zijn vaak voorzien van een afbeelding van het bijbehorende archivalische document. Het boek wordt afgesloten met een lijst van beroepen, woordenlijst, maten en munten, toponiemen, een bibliografie, lijst van archivalia en een index op persoonsnamen. Jeanine Dekker (tekst, verhaallijnen en eindred.), Verhaal lijnen van Schouwen- Duiveland (Zierikzee: Gemeente Schou- wen-Duiveland, 2020) 64 pag.; ill., foto's; tek., krt. Bevat de verhaal lijnen voor Schouwen-Duiveland zoals die door Erfgoed Zeeland ook provinciaal zijn opgezet. Met voorwoord van Marc Kocken. De zes verhaallijnen van het eiland Schouwen-Duiveland omvatten duinen en strand, dijken en polders, leven met het water, het pure leven, Gouden eeuwen en burgen en kastelen. Elk hoofdstuk kent een introductietekst op het onderwerp gevolgd door enkele kaderteksten over daarbij horende bekende en minder bekende verhalen en gebeurtenissen. Zoals onder meer de stroper Marien Stoel, de Hensbeker van de Polder Schouwen, Andries Schraver, de eerste strandtent van Renesse, luitenant admiraal Jacob Imanse en de Tien van Renesse. De verantwoording bevat een beredeneerde literatuuropgave. Vpft-jLii jppn vir Sdifuna r- :li jI T. '3 rifl Wim van Gorsel (tekst), Johan Francke en Jan Zwemer (eind red.), et al., Aolles wier anders. Zeeland 1950 1975 (Zwolle: WBOOKS, 2021) 144 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-6258423-5. De maatschappelijke veranderingen in de jaren 1950-1975 in de provincie Zeeland waren stormachtig. Het geïsoleerde eilandenrijk werd door het Deltaplan met dammen, bruggen en wegen zowel onderling als met Zuid-Holland en Brabant ontsloten. De regio ging mee in de vaart der volkeren. Landbouw en visserij maakten in de Zeeuwse economie geleidelijk plaats voor industrie, toerisme en andere dienstverlening. Door al deze ontwikkelingen veranderde het dagelijks leven in rap tempo. Aan de hand van meer dan honderd foto's wordt in dit boek terug gekeken naar belangrijke veranderingen in die jaren. Dat gebeurt in tien hoofdstukken met even zoveel thema's: watersnoodramp en deltawerken, landbouw, visserij, industrie, middenstand, transport en verkeer, sport en vrije tijd, toerisme, feesten en jongeren. Na een inleiding per hoofdstuk volgt per foto uitgebreidere informatie bij het getoonde. De foto's in dit boek zijn grotendeels afkomstig van Beeldbank Zeeland van ZB Bibliotheek van Zeeland. Meestal in zwart wit, maar sommige ook in kleur. Pt bAKKeH ü-j. ik ml-H l-MT- Tony van Kemseke, De bakkers in het Land van Hulst door de eeuwen heen (Hulst: Tony van Kemseke, 2021) 381 pag.; ill., foto's, plat tegr., tek.; ISBN 978 94-6406-586-2. De eerste negen (van 25) hoofdstukken gaan over algemene zaken zoals de geschiedenis van het brood en het bakkersgilde (onder meer over bakkersproducten, de bakkerij, klachten over bakkers, stedelijke keuren, smokkelen van brood en broodbedeling). In de overige hoofdstukken staan de bakkers/bakkerijen van de plaatsen in het Land van Hulst in chronologische volgorde van Boschkapelle tot Walsoorden. Informatie is vooral afkomstig uit het Archief van het Hulster Ambacht. Op enkele plaatsen zijn voetnoten aangebracht. Fotoverantwoording ontbreekt. In de bijlagen is het gildenboek van de bakkers opgenomen. Tony van Kemseke, Het verhaal van The Pistol Packin' Mama en haar bemanning (Hulst, Tony van Kemseke, 2020) 178 pag.; ill., foto's, tab., tek.; ISBN 978-94-6406472-8. De Pistol Packin' Mama was een B-17 ftf mTjV",1"j--jIAVffM ■- hn bommenwerper die ingedeeld was bij de 388th Bomb Group. Deze B-17 keerde niet terug van haar vlucht naar Duitsland. De bemanning maakte een noodlanding bij Biervliet. Dit boek vertelt het verhaal van de tien bemanningsleden, waarvan er twee omkwamen, zes krijgs gevangen werden gemaakt en twee ontsnapten. Van Kemseke gaat in op de Achtste luchtmacht, het vliegtuig B-17, het vliegtuig Pistol packin' mama en haar bemanning, verblijf in Engeland en missies. De grootste hoofdstukken gaan in op de laatste vlucht, crash, gevangenschap en hulp aan de piloten. De twee afsluitende hoofdstukken gaan in op de periode na de oorlog van de bemanning en vrouwelijke piloten. Bevat vier bijlagen. Eugène de Kok, et al., 2020. Het jaar van Middelburg Veere (Uitgeverij de Bode, 2021) 96 pag.; ill., foto's. Fotojaarboek van het gratis huis- aan-huis blad de Middelburgse Veerse Bode. Daarin zijn per maand de mooiste foto's en een artikel opgenomen, zodat een jaaroverzicht van de belangrijkste gebeurtenissen uit de krant ontstaat. Bevat tevens info over de gemeentelijke demografie. Frank van der Ploeg, Portretten door Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw (Zwolle: WBooks, 2020) 111 pag.; ill., foto's, grav., tek.; ISBN 978-94-6258410-5. Derde deel in een reeks. Deze uitgave verscheen ter gelegenheid van de gelijknamige tentoonstelling in Stadhuis museum Zierikzee, van 22 december 2020 t/m 15 november 2021. In de inleiding over portretschilderkunst in de zeventiende eeuw wordt ingegaan op de St. Lucasgilden, atelierpraktijk, functie van het portret en uitdossing. Na een prelude wordt in het eerste hoofdstuk ingegaan op tal van (echt)paren die werden geschilderd, waarna enige losse portretten worden behandeld. Daarna zijn de kinder- en gezinsportretten aan de beurt en zijn er ook twee korte hoofdstukken over corporatiestukken en uitzonderlijke portretvormen. Na een korte epiloog is er een lexicon van portretschilders in Zeeland in de zeventiende eeuw, literatuurlijst en eindnoten. Bevat kleuren afbeeldingen van vrijwel alle genoemde schilderijen. Behandelde kunstschilders zijn onder meer Arnoldus Verbuys, Adriaen Pietersz. van de Venne en Adriaen Verdoel. nr. 2 2021 ZEEUWS ERFGOED 27

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 27