Plugge, Marina E., Zoetje. Een Heerlijk heid van Welsinghe. De verhalen van mijn oma (Vlissingen: Den Boer|De Ruiter, Vlissingen, 2021) 193 pag.; ill., foto's; ISBN 978-9079875979. Dit boek gaat over Zoetje, de oma van de schrijfster en speelt in Welsinghe, Ritthem en Oost Souburg op Walcheren. De verhalen spelen zich af gedurende vrijwel de gehele twintigste eeuw en zijn gevat in een zestigtal korte hoofdstukken die chronologisch zijn opgesteld. Deze gaan over allerlei gebeurtenissen in het leven van Zoetje. Tussendoor zijn ook stukjes opgenomen over het onderzoek naar dit boek en het schrijven ervan. Bevat achterin een stam boom, kwartierstaten en een rommelige bronnenopgave. P.B. Schuman, P.J. Meertens 1899 1985. Een documen tatie. 1899-1956. Het literair tekort (Amsterdam: Van Soeren, 2020) 1308 pag.; ISBN 978-90 6881149-0. De studie naar deze - nog slechts eerste van twee delen- omvattende en meer dan vuist dikke biografie over PJ. Meertens nam meer dan twintig jaar in beslag. Dit deel omvat de eerste 57 jaar uit het leven van de Middelburgse volkskundige en literatuur criticus Piet Meertens, naamgever van het PJ. Meertens Instituut en voorname hoofd rolspeler in de romancyclus Het Bureau van J.J. Voskuil. Het boek heeft als titel 'documentatie' en is de facto geen biografie; verklaringen over het handelen van de hoofdpersoon blijven achterwege. Na een uitgebreide inleiding volgen chronologische hoofdstukken ingedeeld op jaar en onder werp vanaf 1920. Daarbij zijn de belangrijkste gebeurtenissen als titel gekozen. Het leven van Meertens laat zich bijna van uur tot uur volgen door het nauwgezet bijhouden van dagboeken en zijn correspondentie met tal van bekende personen, zoals Henriette Roland Holst. De dagboek- en brief fragmenten worden afgewisseld met achter grondinformatie over gebeurtenissen op die beschreven dagen. Dit maakt dat het boek erg dicht op de bronnen is geschreven. Achterin ontbreekt een index, maar er is wel een lijst van meest voorkomende personen. Tevens zijn hier gebruikte literatuur, archivalia en geluidsopnames opgenomen. Het tweede deel zal deze zomer verschijnen en begint met de komst van Voskuil naar 'het Bureau'. Jan Zwemer, Jacob Hendrik Schorer (1760 1822). Een Zeeuwse bestuurder in crisistijd. Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Deel 19 (Middelburg: KZGW, 2020) 346 pag.; ill., foto's, grav. Na een gedegen inleiding volgt een stamboom van de familie Schorer. In de daaropvolgende elf chronologisch aansluitende hoofd stukken behandelt Zwemer het leven van Schorer. Het laatste hoofdstuk bevat de slot beschouwing, waarna nog een lijst van gebruikte archie ven, literatuur en eindnoten en een register volgen. Dit boek is niet alleen een biografie, maar behandelt ook de geschiedenis van Middelburg in de Bataafse en Franse Tijd, juist verteld aan de hand van belevenissen van een man die alles meemaakte en met alle politieke stromingen mee moest roeien. Jacob Hendrik Schorer was een telg uit een regentengeslacht en maakte als burgemeester onderdeel uit van het Middelburgse stadsbestuur onder de Republiek, de Bataafse Republiek, het Koninkrijk Holland en het Koninkrijk Nederland en diende onder Willem V, Lodewjk Napoleon, Napoleon en Willem I. Hij kreeg te maken met de nieuwe bestuurs vormen onder de Fransen, de Engelse inval in 1809, de inlijving bij Frankrijk en de spannende laatste winter onder Franse heerschappij. Het boek beschrijft de bestuurlijke geschiedenis in een overgangs periode waarin veel van wat nog steeds gangbaar is in bestuurlijk Nederland zijn vorm kreeg. TIJDSCHRIFTEN Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. I en II (2020) 244 en 91 pag. Bevat in het ene deel de 'mededelingen' (artikelen) en in het andere deel de jaarverslagen van de conservatoren, werkgroepen, commissies en redacties. Deel I bevat: Peter A. Henderikx, 'Edelen, ambacht en erfrecht op Walcheren in de eerste helft van de veertiende eeuw'; Hans Zuurdeeg en Fred van den Kieboom, 'Het Sint-Jacobsgilde in Sint-Maartensdijk.' (gilden)'; Mely van Malenstein, 'Het dagboek van Samuel de Wind (1742-1803), stadsvroedmeester te Middelburg. Een praktjkverslag uit de 18e eeuw.' (geneeskunde; dagboeken); Judith Brouwer, 'The Zeeuwsch Genootschap and the Formation of its Correspondence Network, 1766-1771.' (wetenschappelijke genootschappen); Huib J. Zuidervaart, 'Over 'Astronomisten en Konstgenoten.' Aspecten van kenniscirculatie in Middelburg in de 18e en vroege 19e eeuw.' (wetenschaps beoefening); Koen van der Blij, 'Accounting in the Dutch Transatlantic Slave Trade: 18th Century Bookkeeping by the Middelburgse Commercie Compagnie.' (slavenhandel; Middelburgsche Commercie Compagnie); Gerhard de Kok, 'Aanmerkelijk vertier: het economische belang van de slavenhandel voor Walcheren, 1755-1780.' (slavenhandel; Middelburgsche Commercie Compagnie); Eva Langerak, 'The Art of Remembering Forum: the Local Memory.' Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 30/1 (2021) p. 1-40. Roosanne Goudbeek, 'Een geslaagde ontsnapping aan slavernij.' (slavenhandel; Middelburgsche Commercie Compagnie); Piet Stuij, 'Het Committimus van begin tot eind.' (Vlaanderen; geografie); Rinus Willemsen, 'Naar Biervliet om een aflaat.' (aflaten, Rooms Katholicisme). HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland) 2020 Wietse Veenstra, 'Boven water? Op zoek naar het kanon van Zierikzee (1552)'; Ruud Paesie, 'Hollendertiden. Noorse zeelieden in Zierikzee in de achttiende eeuw'; Aleid Offerhaus, 'Het Zierikzee Herbarium. Onderzoek naar inhoud en oorsprong van een raadselachtig herbarium'; Arie Baars, 'De catechismuspreken van Johannes Beukelman (1704-1757)'; Matti Herben en Ada Peele, Johannes Baars, orgelmaker met een crimineel verleden'; Jan Kouwen, 'Luthers Zierikzee'; Jop Steenhof de Jong, 'J.J. de Bruyne in Zierikzee, 1944-1945'. Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Stad Lande, 2021, 1 Jan de Jonge, 'De vlasserij te Dreischor'; Rinus van Langeraad KAzn., 'Mijn moeder taal'; Ineke van den Broek, Jong en onbezonnen'; Rinus van Langeraad KAzn., aanvulling op het artikel 'Het Groene Kruis: allen voor allen'; Ilja Mostert, 'Zeppelinpost voor Jo Boesman te Zierikzee'; Wim en Ana Maria de Vrieze, 'Historie van de familie Van Rhee en hun korenmolens in het bijzonder die van Bruinisse'; Jeroen Padmos, 'Wie bin dat noe?'; Johan Goemans, 'Het Tonnen- magazjn in Brouwershaven'; Luitzen Bijlsma, 'Schouwen Koorts'; Jop Steenhof de Jong, 'Vooraankondiging 'Zierikzee, Het Laatste Oorlogsjaar'. Heemkundige Kring Walcheren De Wete, 2021, 1 Tiny Polderman, 'Goud! De Heemkundige Kring Walcheren wordt 50'; Lo van Driel, 'Tumult in Veere. De wisselende contacten tussen Martien Beversluis en burgemeester Huinink'; Bert Gerestein, 'Hoesten en feesten. De Spaanse griep op Walcheren, 1918-1920'; Jan Wisse, 'De verewagen. Een scriptie van een kweekschoolleerling uit 1954'; Marc Haegeman, 'Versterkende Noordzeelucht. Een Vlaams fotograaf op Walcheren, 1897 1898'; Leo Faasse, 'Walcherse Weelde. De Zeeuwse schildersfamilie Koekkoek', Historische Vereniging Arnemuiden Arneklanken, 2021, 1 Piet Feij, 'Arnemuiden in de tijd van koning Willem II (10)'; Leen Schouls, 'Museum Arnemuiden. Daar hangen we de vlag niet voor buiten'; Jan de Klerk jr., 'Een liefdes verklaring met nieuwjaarswens uit de oude doos'; Janneke Lindenbergh, 'Uit het leven van de jongste visleurster uit Arnemuiden en haar familie'; Joost Adriaanse, 'De bewoners 28 ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2021

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 28