Je wilt er niet aan wennen, maar ergens went het toch. Leven in coronatijd. We worden digitaal vaardiger en als we willen kunnen we ons continu laven aan online activiteiten. Onderhand hebben erfgoedorganisaties het knap moeilijk en dreigen vrijwilligers af te haken. Volhouden is het parool, er komen betere tijden. Van de onLine activiteiten in de afgelopen periode vond ik er één om verschiLLende redenen bijzonder. Ik heb het over de Zeeuwse Amateur Archeologen Dag (ZAAD) van 19 maart. Het was de 21ste keer dat Erfgoed Zeeland deze dag voor vrijwilligers in de archeologie in Zeeland en daarbuiten organiseerde. Deze keer dus een digitale ZAAD. Geen fysieke bijeenkomst in Het SchuiMot met ongeveer 75 deelnemers, maar een online programma met een live uitzending die door 180 personen is gevolgd en vijf niet-Uve videolezingen van professionele archeologen die via het YouTube kanaal van Erfgoed Zeeland door vele honderden bezoekers zijn bekeken. Voor Erfgoed Zeeland was het een geslaagd experiment, dat in deze vorm aHeen kon worden gerealiseerd dankzij de ondersteuning van de Provincie Zeeland. Bijzonder was ook het afscheid van de vaste organisator en presentator van de ZAAD, adviseur archeologie en senior KNA archeoloog Robert van Dierendonck. Robert stond in 2000 aan de wieg van de ZAAD en heeft sindsdien gezorgd voor boeiende programma's en genoeglijke bijeenkomsten. Robert is op 11 april 2021 met pensioen gegaan. Dat hij zich een week later meldde als vrijwiHiger archeologie bij Erfgoed Zeeland waardeer ik enorm. Zo kan heel archeologisch Zeeland blijven profiteren van zijn kennis en passie. Zomer in Zeeland is voor mij vooral ook naar buiten gaan, de paden op de lanen in. Dat mogen natuurlijk ook de historische steegjes, straatjes en kernen van dorpen en steden zijn. Er valt veel te ontdekken en te genieten. Ga op zoek naar de steeds wisselende maar altijd weer boeiende ensembles van natuur, erfgoed en landschap in het buiten gebied. Maak eens een dorps- of stadswandeling. Je kunt je daarbij laten inspireren en informeren door deze Zeeuws Erfgoed. Zie de artikelen over het immateriële landschap in Zeeland en over de Zeeuws-Oostenrijkse grens. Naar buiten dus en zo af en toe ergens naar binnen gaan. Een museum in bijvoorbeeld of een kasteel. Er is zoveel moois. Fijne zomer! Wim Scholten, directeur Afbeelding Hier iigt Jacob Hobein, evenais Jan van Speijk een vaderlandse heid tijdens de Belgische Opstand. Jan vloog in februari 1831 de lucht in en heeft het niet overleefd. Jacob redde een maand later de Nederlandse vlag en heeft tot aan zjn dood in 1888 dankbetuigingen ontvangen. Zijn grafmonument op de voormalige begraafplaats aan de Koudekerkse weg in Viissingen is op 8 mei 1890 onthuld. Jacob ijkt nu vergeten. Heidendom is vergankelijk. Dat geidt ook voor zijn grafmonument. De inscriptie is nauwelijks meer te iezen. Her en der zijn er beschadigingen. Verdient dit funerair erfgoed geen beter iot? nr. 2 2021 ZEEUWS ERFGOED 3

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 3