landschap "Plaatsnamen geven aan hoe een gebied er vroeger uitzag" Themajaar Ode aan het Nederlandse Landschap Ken je iemand die Van der Heijden, Van de Velde of Van den Broecke heet? Heb je in je vriendenkring een Poelman of een Bij de Vaate? Die familienamen verwijzen naar landschapselementen; het zijn woon plaatsnamen. Landschapselementen vind je trouwens niet alleen in familienamen, maar ook in plaatsnamen. Plaatsnamen Oude waternamen PLaatsnamen zijn opgebouwd uit toponymische elementen die kenmerkend zijn voor een bepaalde periode of streek. Ze geven informatie over hoe het landschap er vroeger uitzag: bergen, venen, vlieten en bossen. Nu denk je bij een plaatsnaam meestal aan steden en dorpen, maar ook meren, rivieren, akkers en weilanden, boerderijen en huizen kregen een naam. Veel van die namen bestaan al sinds de vroege middeleeuwen, of zijn zelfs ouder. Bepaalde waternamen zijn al ontstaan in de Indo-Europese tijd (ongeveer vier eeuwen voor Christus). Zo'n oude waternaam is de IJzer in de West- Vlaamse Westhoek. Die rivier deelt zijn naam met de Isère in Zuid-Frankrijk, de Iser in Tsjechië en de Isar bij München. De namen moeten heel oud zijn, want vanuit onze huidige taal zijn ze niet te verklaren. Het zijn de oudste talige getuigen van de menselijke geschiedenis. Waternamen veranderen immers bijna niet. Het waren vaak grondwoorden met -ara, -ana of -apa. Je herkent het element ara nog in de Duitse Ahr, maar ook in Arnemuiden, dat 'monding van de Aar' betekent Ook in de waternaam IJzer vind je dat element: de vier hierboven genoemde riviernamen gaan immers terug op de vorm Is-ara, dat 'snel stromend water' betekent. Minder oud zijn de Germaanse waternamen die teruggaan op het Germaanse ahwjo, afgeleid van ahwa dat 'water' betekent. Je vindt het in plaats namen die eindigen op -(a)a of -ee. De ee-vorm is Kust-West-Germaans. Je ziet die in Zierikzee of Zieriks-ee 'het water van Zierik', maar ook in Elkerzee 'de waterloop van Hkdigair' en in Overftakkee 'het vlakke water'. Eede is er ook een: een hypercorrecte vorm van Ee, waar onterecht een d is tussengevoegd. Meer binnenlands zie je de -a opduiken in Breda 'het brede water'. Soms herken je die elementen niet meer, zoals in Noordgouwe, dat een -a-naam is. De oude vorm is Noordgouda, waarin het tweede element 'het gouden water' betekent. Een vliet is een natuurlijke waterloop in een poldergebied. Denk aan Biervliet, Nieuwvüet en Poortvliet. Minder bekend zijn Yerseke en Kortgene. Het laatste deel seke van Yerseke zou sik kunnen zijn, een kleine waterloop in een moerassig gebied. Kin of keen zie je terug in -gene van Kortgene. Het is een geul of kreek in een sükkengebied. ZEEUWS ERFGOED nr. 2 2021

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 4