Wie zegt wat waar? Hans Sakkers, ism. Anne-Marie Vermazen en Martha Wedts de Swart, met bjdr. van Hans Houterman, Wim en Ineke Midavaine, In het spoor van de Slag om de ScheldeStille getuigen en verborgen verhalen over de geallieerde opmars langs de Walcherse kust tijdens operatie Infatuate II (1944) (Bergschenhoek: Marberg Media, 2021) 144 pag.; ill, foto's, krt., plattegr., tek.; ISBN 978-90-8301722-8. Deze wandelgids bevat negen wandelingen. Het eerste deel omvat drie wandelingen van Westkapelle naar Zou- telande, vandaar naar Dishoek en vervolgens naar het Nollegat bij Vlissingen. Het tweede deel omvat vijf routes tussen Westkapelle en Vrouwenpolder. Per wandeling is een kaartje opgenomen en is er een lijst toegevoegd waarop alle door oorlogsgeweld omge komen personen vermeld staan. Buiten de routes om is er een bespreking van de Slag om de Schelde en een nabeschouwing. M. Sinke, Oostdijk en omgeving in woord en beeld (Krabbendijke: Drukkerij Van Velzen, 2020) 176 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90 70697-59-4. Boek over Oostdijk, de kleinste kern van de gemeente Reimers- waal, en haar bewoners. Streekkenner Rinus Sinke vertelt de lezer in tientallen korte hoofdstukjes over leven en werken in het kleine agrarische dorp. Naast de families is daarbij aandacht voor bedrijven, winkels, de school, boerderijen en verenigingsleven. De vele foto's werden verzorgd door Sjaak van Loo. Met fotoverantwoording en een inlei ding door burgemeester José van Egmond. TIJDSCHRIFTEN Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken 84 (1 april 2021) 1-24. G.J. Lepoeter, 'Een brandend kerkgebouw, schrikbeeld van de eerste orde'; Leo Holle- stelle, 'Het Bulletin voor iedereen beschik baar'; 'In memoriam Frans Rothuizen (1935-2021)'; Huib Uil, 'Kerkgebouwen. 88 in spirerende voorbeelden van nieuw gebruik - van appartement tot zorgcomplex'; Kees de Jonge, 'Restauratie van de Sint Barbarakapel c.q. Gasthuiskerk in Middelburg'. ZeelandTijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 30/2 (2021) p. 45-92. Bas Chamuleau, 'Djkenonderzoek Zeeland'; Marc Buise, 'Veenplaggendijken op de linker Schelde-oever nabij de Hertogin Hedwige- polder'; Adrie de Kraker, 'De organisatie van het dijkwerk in de vijftiende eeuw in Noord- Vlaanderen'; Anton van Haperen, 'het groene netwerk van de dijken en bermen in Zee land', Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overüakkee 211 (2021) 1-40. Bas Oele, 'Kapelle, een dorp op Zuid-Beve land'; Jaco Simons, 'Hof Cranestein (deel 2)'; Jan Midavaine, 'Mummie Gries krijgt een staartje'; Gerard van de Velde, 'De vleesvoor ziening in de Tweede Wereldoorlog'; Joop van Bremen, 'Zingen in het Zeeuws (deel 4)'; Veronique De Tier, 'Zeeuws-Vlaamse kaarten op de computer'; Paul Heerschap, 'In gesprek met Jan Grinwis, molenmaker'. HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN Heemkundekring 'Philippuslandt' Cronicke van den Lande van Philippuslandt, maart 2021 Peter Quist, 'Uit het leven van een Fliplandse jager - deel 1'; Jaap Beneder, 'MAC Sint- Philipsland organiseerde 35 jaar lang orièntatieritten'; Piet den Ouden m.m.v. Jan Walpot e.a., 'De historie van 35 jaar frietwagens in Flipland'; Fons Vleghels, 'Weer een 'Zoekplaetje...'; Memoires van mevr. M.M. Vermej-Filius, aftevering 7, 'Hoe beducht Flipland vroeger was voor 'Oosje Pik''; Henk de Graaf, Bram Verwijs en Fred van den Kieboom, 'Oude waterkelders aangetroffen aan de Voorstraat'; Henry Rjstenbil, 'Voor u gelezen: 'We kwamen op diep water''; Henry Rjstenbil, 'Naam- geljkenis: Philip Island, eiland aan de zuidkust van Australië'; Henry Rjstenbil, 'Opkomst en ondergang van "'t ouwe Flup- land"; Adrie Verkerke, 'Oorlogsherinneringen, eerst in gedachten, nu op papier'; 'Epidemieën zijn van alle eeuwen'; 'Bodemvondst van het schor in de Polder uit de periode 1725-1775'; Prieneke van Hoeve, 'Tentoonstelling 75 jaar 'Eendrachtbode''; Fred van den Kieboom, 'Hofstede het Oude Baken, villa Vredeburg, arbeiderswoningen en meestoof'. Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Stad Lande, 2021, 2 Rian van Damme, 'Netversterking Schouwen-Duiveland en de bouw van een hoogspanningsstation'; Marinus van Dijke, 'Meten Weten Handelen. Een gesprek met Leo Adriaanse, senior adviseur waterbeheer, werkzaam bij Rijkswaterstaat Zee en Delta'; Chiel Jacobusse, 'De Zeeuwse natuur en het klimaat'; Aad Smaal, 'Is klimaatverandering zichtbaar in de Oosterschelde?'; Huib Uil, 'De Zuidwellebrug te Zierikzee'; Rinus van Langeraad KAzn, 'Kwaed in d'aerpels'; Jeroen Padmos, 'Waer is dat noe?'; Jeroen Padmos, 'Winactie: de Historische atlas van Zeeland'; Marinus van Dijke, 'Herinneren, leren en vooruitkijken. Een gesprek met Siemco Louwerse, directeur van het Watersnood museum in Ouwerkerk'. L-H-L'Sv^. At Ocy Regionale taal in Nederland en Vlaanderen Eind juni verscheen bij Onze Taal een boek over taalvariatie in Nederland en Vlaanderen. Natuurlijk staat er ook iets over het Zeeuws in en over Zeeuwse woorden. Het boekje verdeelt Nederland en Vlaanderen in zes dialectregio's. Het Zeeuws wordt in twee van die zes hoofdstukken behandeld: als onder deel van de zuidwestelijke dialecten en als overgang tussen het Hollands en het Vlaams. In het boek staan ook 16 woordkaarten van begrippen die we nu nog steeds kennen en gebruiken, ook al zijn de woorden ervoor soms al op hun retour. De stramiene voor vergiet bijvoorbeeld, of kankerbloem voor klaproos, een woord dat een stille dood sterft. Maar ook de woorden voor de fricandel, het condoom of de regenworm zijn op kaart gezet. In het boek vind je ook nuttige informatie over streektaal instituten en handige dialectwebsites. Het boek is bedoeld voor een breed publiek. Het is te koop in de webwinkel van Onze Taal: onzetaalwebwinkel.nl/homepage-uitgelicht/wie-zegt-wat-waar. nr. 3 2021 ZEEUWS ERFGOED tuBl 11 NliUciïjii-J dp VluaTderen

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 29