m'M Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overüakkee 213 (2021) 1-44. Rinus WiHemsen, 'Waarom de wijdbisschop naar Biervliet kwam.' (Sint Nicolaas; kerken); Wim de Vrieze, Paul Heerschap, 'De verdwenen stolpboerderijen van Schouwen.' (boerderijen; Schouwen- Duiveland); Jan J.B. Kuipers, 'Willem en Jannetje van Riet.' (Goes; Willem Frederik van Riet); Gerard van de Velde, 'Bram de Koker' (Land van Cadzand: Bram de Koker). HEEM- EN OUDHEIDKUNDIGE BLADEN Heemkundige Kring Walcheren De Wete, 2021, 3 Leo Hollestelle, 'Vier hoogtepunten per jaar. Een halve eeuw tijdschrift De Wete'; Fred van der Kraaj, 'De Zeeuwse Carel Briels. Wim Abeleven, een Kampenaar in Zeeland'; Janis Vos, 'Dubbele kluts. Herinneringen aan de GMC'; Lo van Driel, 'Kampnotities. Martien Beversluis, liedjes en opmerkingen uit de interneringstjd'; Leo Faasse, 'Walcherse Weelde. J.C. van Schagen, terug in Domburg'; Dienke Hondius, Hetty Begheyn- Brinkman, Tiny Poldman, 'Besprekingen. ''k heleze'. Historische Vereniging Arnemuiden Arneklanken, 2021, 2 Piet Feij, 'Arnemuiden in de tijd van koning Willem II (11)'; Leen Schouls, 'Museumbericht: Onze Dirck van Delen'; Janneke Lindenbergh, 'De cafés in Arnemuiden en Kleverskerke en hun geschiedenis'; Joost Adriaanse, 'De bewoners van de Westdjkstraat (N/O) in de vijftiger jaren'; Jan Dirk de Voogd, 'Thuisbasis Veere voor de Arnemuidse vissersvloot'; Bruno Janson en Leen Schouls, 'Archeologie- rubriek'. Arneklanken, 2021, 3 Piet Feij, 'Kleverskerke in de tijd van koning Willem I (1)'; Jan Bliek, 'Aanvulling op de cafés in Arnemuiden en Kleverskerke'; Liza van der Heijden, 'Museumbericht. Walcherse pronk'; Joost Adriaanse, 'De bewoners van de Lionstraat (zuidzijde) in de vijftiger jaren (1)'; Leen Schouls, 'Daar zat muziek in'; Gertrude van de Ketterij, 'De rederijkerscultuur in Arnemuiden (1)'; Bruno Janson en Leen Schouls, 'Archeologierubriek'. Vereniging Vrienden van het muZEEum en het archief van Vlissingen Den Spiegel, 2021, 3 Aafke Verdonk-Rodenhuis, 'Van schepen, een mensenredder, bijzondere tegels en een reis door het muZEEum'; G-Jan Derksen, 'Een foto met een kleine geschiedenis'; Jules Braat, 'Zie ginds komt de stoomboot...'; Jaco Simons, 'Dirk de Waterduiker'; Niek Peters, 'Een schat op zolder'; Pol Verbeeck, 'muZEEumnieuws. Ga mee op reis in het nieuwe muZEEum'. Polderhuis Westkapelle Polderhuisblad. Wasschappels Magazine, juni/juli 2021 Piet Minderhoud en Jan Kaland, 'Langs het tuinpad van mijn vader- 't Weef'uus (8)'; Wim Dieleman, 'Wim Dieleman beleeft West kapelle'; Jan Kaland, Een schip met een zeiltje'. Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden De Spuije, zomer 2021 G.J. Lepoeter, 'Een toegewijde penning- meesteresse'; Frits de Kaart, 'Priesters, broeders en zusters, deel 1'; Hester van Rees en Hanna van Boven, 'Interview met Saskia Vahlenkamp'; Boudewijn Huenges Wajer en Theo Wajer, 'De Zeeuwse schipper Pieter de Waejer de la Rue nader beschouwd, deel II'; Joan de Jonge, 'Het grote bouwterrein bij het dorp Kats'; Adri Haaj, 'Gesloten huwelijken voor de wet van Wemeldinge en het wel en wee van de katholieke familie Kuilenbroek'; Wim de Meester en Kees Stoutjesd ijk, 'De luchtoorlog boven Zuid-Beveland'; Sjako Ruster, 'Een nieuwe kijk op de loop van de Korte Gos'; Kees Rentmeester, 'Drinkwater voorziening in ons dorp ('s-Heerenhoek)', Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' Bulletin, 2021, 3 Marc Buise, 'Van Brand en de Weduwe Van Nelle. Een geschiedenis van de familie Brand door WJ.PM Brand'; Frans De Rycke, 'Petrus De Rjcke, loteling, soldaat van Napoleon'; Dingeman de Koning en Levien de Groote, 'Jantje van Axel (Jan Pikkevé)'; R.J.H. Lensen MA, 'Een kasboek uit Axel, 1898'; Marc Buise, 'Lakzegels'. Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen Tjd\Schrift, 2021, 3 Geert Stroo, 'Aankondiging Bronnenpublica ties West-Zeeuws-Vlaanderen nr. 2'; Rinus Willemsen, 'Te veel water in de polder'; Arco Willeboordse, 'Niet oordelen over de doden: "dat men van den doden niet wisen en zoude". Bladeren door het Boek met de Knoop'; André R. Bauwens, 'Een foto uit vervlogen dagen'; Marja A.C. de Groote, 'Mej. Dr. Alice Maria Lauret (1920-2003) uit Oostburg'. Heemkundige Vereniging Terneuzen Nieuwsbrief, juni 2021 De redactie, 'Spoorweg Mechelen - Terneuzen, het begin'; José van Houdt, 'Terneuzen maakt zich in 1868 klaar voor komst van het spoor'; De redactie (alle volgende artikelen), 'Mechelen - Terneuzen, een van de laatste Belgische privé spoor wegmaatschappijen'; 'Onregelmatigheden en ongevallen'; 'De pleziertrein het Terneuzeke'; 'August Verstraeten, 40 jaar werkzaam bij het spoor (1928-1968)'; 'Terneuzen, MT, GT en de haven'; 'Anekdotes'; 'Oudgedienden haalden spoorweghistorie op van Mechelen - Terneuzen en Terneuzen - Gent', De Kop van Schouwen onder het zand. Duizend jaar duinvorming en duingebruik op een Zeeuws eiland - F. Beekman Al duizenden jaren beschermen de duinen ons land, van de Waddeneilanden in het noorden tot Zeeuws-Vlaanderen in het zuiden. Eeuwenlang hebben weer en wind hun gang kunnen gaan, totdat de mens ingreep om zijn hebben en houwen veilig te stellen. De geschiedenis van dit Nederlandse duinland schap geeft een fascinerend zicht op het leven aan de rand van de zee. Op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland zijn de duinen bijzonder goed bewaard gebleven. Hier zijn de sporen van het verleden en de wordings geschiedenis nog in het landschap af te lezen. De natuurlijke processen waaraan het duinlandschap onderhevig was, maar ook de menselijke activiteiten die hebben geleid tot het huidige aanzien, worden in dit boek samengevoegd tot een compleet overzicht. Voor het eerst wordt de historische geografie van dit unieke gebied beschreven. 5 Ij" V* S ".I lllH LUI?" 'r.i-r.-'-t- 'Schone welbetimmerde hofsteden'. Boerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de twintigste eeuw- PJ. van Cruyningen Het vlakke Zeeuwse polderland wordt gedomineerd door de grote schuren van historische boerderijen. Door de veranderingen in de landbouw dreigen deze gebouwen te verdwijnen om vervangen te worden door moderne bedrijven. Wat weinigen zich zullen realiseren is dat de traditionele Zeeuwse boerderijen bij hun ontstaan ook uiterst modern waren. In dit boek wordt de ontwikkeling van de boerderij bouw in Zeeland vanaf de Middeleeuwen besproken aan de hand van de resultaten van bouwhistorisch, archeologisch en archiefonderzoek. Deze twee boeken, en nog meer titels, shop je tot en met 31 december aanstaande met korting op www.matrijs.com eswreerljPG!/fr- ir Zeeland -1'Krt MK I 28 ZEEUWS ERFGOED nr. 4 2021

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 28