De woonkamer van Goemanszorg Het pareltje uit mijn museum Anita de Munnik is voorzitter bij Museumboerderij Goemanszorg in Dreischor. Ze vond het lastig om voor deze rubriek één speciaal voorwerp uit te kiezen. Er zijn in haar museum vele pareltjes! Museumboerderij Goemanszorg gelegen aan de rand van het ringdorp Dreischor was vroeger een echte boerderij en is nu een Rijksmonument. Zij dateert uit het begin van de achttiende eeuw en werd gebouwd op de plaats van een eerdere hofstede, die vanaf de eerste helft van de zeventiende eeuw al wordt vermeld. In het museum krijg je een beeld van het boerenleven aan het begin van de vorige eeuw tot aan de jaren vijftig, toen de mechanisatie van de landbouw haar intrede deed. De woonkamer De inrichting Afbeelding rechtsonder Het zwarte rouwservies werd gebruikt door nabestaanden bij de dood van volwassenen. Met name de compLeet ingerichte woonkamer van de museumboerderij is voor mij een waar pareltje! Hier is het leven nagebootst van een familie van rond 1925 en wel een familie van de gegoede boerenstand. Het verhaal erachter is dat dit huis aHeen in het najaar, in de winter en bij feestelijke gelegenheden werd bewoond. Het zomerhuis van Goemanszorg stond 25 meter hier vandaan. De schilderijen van de grootouders aan weerszijden van de schouw zijn zeer waardevol. Ook de spiegel, de kandelaar, het delfts blauwe aardewerk en de attributen rond de kachel zijn bijzondere stukken. De prachtige kachel zelf stamt nog uit 1885. Voor die tijd was in de schouw open vuur gebruikelijk. Het goed gevulde mahoniehouten kabinet van rond 1870 is een sieraad in deze kamer. Hierin bewaarde de boerin haar linnen uitzet. In de woonkamer zien we nog een paar opvarende zaken. Het moderne van voetpedalen voorziene harmonium uit 1925, de opwindbare grammofoon, de radio met een losse luidspreker en in het kastje daaronder het zwarte rouwservies. Verder hangt er een puntgave 150 jaar oude kwikbarometer. De bijzondere petroleum lamp zou spoedig verdwijnen omdat rond 1930 elektriciteit haar intrede deed, waarna de inrichting van veel huiskamers beeldbepalend veranderde. Afbeelding boven Compleet ingerichte woonkamer van M useumboerderij Goemanszorg met kachel uit 1885, petroleumlamp en schilderijen van de grootouders. Afbeelding rechtsboven Mahoniehouten kabinet of linnenkast, circa 1870. nr. 4 2021 ZEEUWS ERFGOED 31

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 31