In Baarsdorp is er in de negentiende eeuw een cultusplek ontstaan bij de aldaar gelegen welput. Het water gold hier als geneeskrachtig en het was bijzonder dat de put ook bij hele droge zomers altijd water bevatte. Bij de herverkaveling van het gebied is het putje rond 1975 verdwenen. De met Maria verbonden put trok katholieken uit heel Zuid-Beveland die (gevoelsmatig) baat hadden bij het water van de put. In 2007, werd op enkele honderden meters afstand van de oude plek, bij de Oostweg in 's-Heer Hendrikskinderen een nieuwe put gegraven, maar wel op basis van dezelfde bron. De put werd ingewijd met een heuse processie. Nieuwe landschappelijke sporen Na het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in 1853 werd het weer toegelaten om katholieke kerken te bouwen en katholieke geloofsuitingen te materialiseren. Met name in Zeeuws-Vlaanderen, maar ook in de Zak van Zuid-Beveland, werden grote neogotische kerken gebouwd waarvan de spitsen het omliggende landschap domineerden. In Goes ontstond het bijzondere stadslandschap waarbij de nieuwe tussen 1905-1908 gebouwde Heilige Maria Magdalenakerk ging 'concurreren' met de middeleeuwse Grote- of (gewone) Maria Magdalenakerk: de nieuwe kerk werd slechts op enkele meters afstand van de oude gebouwd. Ook in de verschiUende kleine dorpjes in de Zak van Zuid-Beveland ontstonden de grootste kerken met de hoogste torens, zoals de Sint-WiUibrordus- kerk in 's-Heerenhoek (1873-1874). Aan het einde van de negentiende eeuw bloeide er een bijzondere Mariadevotie op, gebaseerd op het door de Rooms-KathoUeke Kerk ingestelde dogma van de Onbevlekte Ontvangenis (1854), en de verschijningen van Maria in het Franse Lourdes (1858). In het vierde kwart van de negentiende eeuw kwam er dan ook een grote pelgrimsstroom naar Lourdes op gang die er mede voor zorgde dat er op diverse plaatsen in Europa en de wereld kopieën van Lourdesgrotten werden gebouwd, soms letterlijke kopieën, maar soms ook vrije interpretaties. Ook in Zeeland zijn er in enkele plaatsen Lourdes- grotten gebouwd, waaronder in Heinkenszand (1911) en in Zuiddorpe (1982). De eerste is meer een getrouwe weergave en de tweede een vrije interpretatie nadat de oorspronkelijke goed- geüjkende grot uit 1876 verdwenen was. Het iets later aangelegde processiepark met zeven neogotische kapeUetjes, eveneens ter ere van Maria, dateert uit 1888. Lourdesgrotten werden vaak bij kerken gebouwd, maar hebben ook een Afbeelding Links De prediking van Johannes de Doper schilderij door Pieter Bruegel de Oude (1566). Bruegel heeft hier waarschijnlijk een hagenpreek afgebeeld bron: Zeeuwse Ankers. Bij Zuiddorpe Liggen echter nog enkeLe kerken paden die aUen uitkomen op het Dorpsplein. Een ervan loopt langs een ruïneuze schuilkerk aan de Monnikendreef. nr. 4 2021 ZEEUWS ERFGOED 7

Zeeuws Erfgoed | 2021 | | pagina 7